بانک صادرات سهام ۵ شرکت را به فروش می رساند

0

بانک صادرات در حال آماده شدن برای کوچک سازی است، زیرا قصد دارد سهام پنج شرکت زیرمجموعه خود را بفروشد.

این فروش شامل ۹۸ درصد سهام شرکت توسعه نیرو و انرژی سپهر، ۹۵ درصد سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران، ۱۰۰ درصد سهام شرکت سپهر ماندگار خراسان و شرکت توسعه سپهر فارس و همچنین ۶۵ درصد سهام سپهر جم است. شرکت سرمایه گذاری گردشگری.

کاهش ۱.۲ میلیارد دلاری با هدف پایبندی به مواد ۱۶ و ۱۷ قانون «رفع موانع تولید رقابتی و تقویت سیستم مالی کشور» صورت می‌گیرد که تمامی بانک‌ها و مؤسسات مالی را موظف می‌کند حداقل ۳۳ درصد از دارایی‌های مازاد خود را بفروشند. سالانه، به ویژه کسانی که در “فعالیت های غیر بانکی” مشغول هستند.

بانک صادرات در حال حاضر پیشنهادهایی را دریافت می کند زیرا فروش برای ۲۰ فوریه برنامه ریزی شده است.

دولت از وام دهندگان می خواهد که در درجه اول بر تامین مالی بخش تولید تمرکز کنند. برای این منظور، دارایی‌های مازاد بانک را پاکسازی می‌کند، که بیشتر آنها یا سمی هستند یا عملکرد ضعیفی دارند.

به عنوان مثال، سه مورد از دارایی های بانک صادرات برای فروش در بخش ساخت و ساز فعالیت می کنند که از زمانی که دولت حسن روحانی، رئیس جمهور رئیس جمهور حسن روحانی شروع به کاهش بودجه هزینه های سرمایه ای در چند سال گذشته کرد، در رکود عمیقی قرار داشته است.

وام دهنده ایرانی همچنین قرار است مجمع عمومی سالانه و فوق العاده خود را در تاریخ ۴ فوریه برگزار کند.

Bourse Press گزارش داد که دو جلسه پشت سر هم شاهد جمع شدن سرمایه گذاران برای جمع بندی صورت های مالی بانک و انتخاب هیئت مدیره آن خواهد بود.

با توجه به اینکه سهام BSI بیش از ۱۷ ماه است که در بازار مسدود شده است، این خبر خوبی برای سرمایه گذاران بانک ۱.۲ میلیارد دلاری در بورس اوراق بهادار تهران است.

بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و پست بانک در ژوئیه ۲۰۱۶ هنگامی که مشخص شد در نیمه اول سال مالی گذشته (اسفند-شهریور ۱۳۹۵) متحمل زیان هنگفتی شده‌اند، از معاملات مسدود شدند.

بانک های دیگر از جمله پارسیان، پاسارگاد، گردشگری، سرمایه، رسالت قردالحسنه، قوامین، سامان، آینده، مهر اقتصاد، دی، ایران زمین و شهر در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

به دلیل دستور بانک مرکزی ایران برای به روز رسانی ترازنامه بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی – آخرین رویه های حسابداری بین المللی – بانک ها از برگزاری مجامع سهامداران منع شدند. بانک ملت و تجارت در اوایل سال ۲۰۱۷ به معاملات بازگشتند و بازار را تکان دادند و باعث افت شدید شاخص اصلی TSE و همچنین افت ۳۷ و ۳۳ درصدی مربوط به ارزش سهام خود شدند.

این دو بانک ترازنامه های به روز شده خود را منتشر کرده بودند که نشان دهنده زیان هایی بود که متحمل شده بودند. این، همراه با ناامیدی سرمایه گذاران، منجر به فروش عمده شد.

سهام ملت تا امروز برای معاملات باز است. سایر بانک‌ها هنوز نمادهای خود را بازگشایی نکرده‌اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.