بانک مرکزی ایران ابتکار عمل ضد جرمی را تشریح می کند

0

مقامات بانک مرکزی ایران و قوه قضائیه وضعیت امنیت سایبری در بازارهای مالی را بررسی کرده اند.

داوود محمد بیگی، مدیر بخش شبکه های پرداخت بانک مرکزی، اقدامات بانک مرکزی برای پیشگیری از جرایم سایبری در دوازده ماه گذشته را تشریح کرد.

وب سایت CBI روز جمعه به نقل از وی گفت: «ما بر تقویت زیرساخت های مورد نیاز برای تسهیل روند تراکنش ها و بهبود تعامل خود با سایر ارگان ها، به ویژه مرتبط با تراکنش های آنلاین تمرکز کرده ایم.

وی به برنامه ده ماده ای بانک مرکزی برای ارتقای امنیت سایبری بازارهای مالی اشاره کرد و گفت: پیوند شبکه بانکی به پایگاه اینترنتی سازمان ثبت احوال کشور و استفاده از بانک اطلاعاتی برای شناسایی مشتریان یکی از دستاوردهای کلیدی بانک مرکزی است. “

بیگی گفت: بانک مرکزی مرکز صدور گواهی ریشه برای عملیات بانکی را نیز راه اندازی کرده است. “در حال حاضر، افراد برای دسترسی به برخی از خدمات بین بانکی نیاز به ثبت نام در مرکز و دریافت امضای الکترونیکی دارند.”

وی گفت: در حال حاضر ۴۰ دفتر در سراسر کشور راهکارهای امضای الکترونیکی را برای استفاده در شبکه بانکی ارائه می دهند. “CBI همچنین در تلاش است تا این امکان را برای مشتریان بانک فراهم کند که گواهی ها را از طریق سیم کارت خود دریافت کنند.”

این مقام مسئول در ادامه به تشریح پلتفرم جدید CBI به نام کاشف (در فارسی به معنای آشکارساز) پرداخت و گفت: این پلتفرم قصد دارد بخش بانکی را به سایر سازمان‌ها پیوند دهد.

کاشف کاملاً توسعه یافته است، اما هنوز با همه سازمان ها یکپارچه نشده است.

کاشف قصد دارد با دیجیتالی کردن اسناد بانکی، جعل اسناد را دشوارتر کند. بانک‌ها موظفند تمام عملیات روزانه و داده‌های مشتریان خود را در پلتفرم ثبت کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: اکنون تمامی بانک ها موظف به نصب ماژول های ضد اسکیمر بر روی دستگاه های خودپرداز خود هستند. “بررسی های ما نشان می دهد که بانک ها از مقررات پیروی می کنند.”

ما رشد قابل توجهی را در خدمات الکترونیک بین بانکی ثبت کرده ایم، مانند چک واک که رشد ۱۰۰ درصدی در تعداد تراکنش ها را ثبت کرده است.

چکاواک یک سامانه الکترونیکی مدیریت چک است که برای حذف گردش چک فیزیکی در سامانه بین بانکی و افزایش اعتبار چک استفاده می شود. چک‌اواک تأیید چک‌ها و وضعیت مالی مشتریان را دیجیتالی کرده است و امکان دسترسی فوری به داده‌ها را برای بانک‌ها فراهم می‌کند.

سازماندهی مشاغل آنلاین

محمدبیگی همچنین به برنامه ریزی برای ساماندهی فعالیت کسب و کارهای اینترنتی اشاره کرد. ما جلساتی را با مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران و قوه قضائیه برگزار کرده‌ایم تا چارچوبی [قانونی] برای کسب‌وکارهای الکترونیکی ایجاد کنیم.

“امیدواریم این چارچوب تا پایان سال مالی جاری (مارس ۲۰۱۷) نهایی شود.”

این مقام مسئول بر اهمیت آموزش مردم برای پیشگیری از جرایم سایبری تاکید کرد. “CBI کمیته ای برای ایجاد محتوای آموزشی از جمله برنامه های تلویزیونی، انیمیشن ها و متون آموزنده در مورد خدمات بانکداری الکترونیکی برای کمک به گسترش آگاهی تشکیل داده است.”

اقدام لازم است

علیرضا سواری، یکی از مقامات ارشد قوه قضائیه از دستگاه های اجرایی خواست در اجرای این آیین نامه تلاش مضاعف کنند.

پلت فرم امنیت سایبری ۳۰ ماه پیش نهایی شد، اما اجرای مقررات نیازمند تعامل هم افزایی بین دستگاه های اجرایی است.

در حال حاضر، چندین پایگاه داده توسعه یافته و توسط سازمان های مختلف استفاده می شود. اما آنها به هم پیوسته نیستند. ”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.