بانک مرکزی ایران رشد ۲۰۱۷-۱۸ را در ۵ ٪ قرار می دهد

0

بانک مرکزی ایران برای سال جاری منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ رشد اقتصادی حداقل ۵ درصدی را پیش بینی کرده است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با بانک مرکزی گفت: اکثر بخش‌های اقتصادی در سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) بهبود چشمگیری داشته‌اند، بنابراین کشور تا پایان سال حداقل ۵ درصد رشد اقتصادی خواهد داشت. تلویزیون دولتی اواخر پنجشنبه.

بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی، اقتصاد ایران در سال گذشته تا ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۲.۵ درصد رشد داشته است، اما این رقم تا حد زیادی به افزایش صادرات نفت ایران در پی لغو تحریم‌ها نسبت داده می‌شود.

این کشور برای حفظ رشد ثابت با چالشی مواجه است، زیرا قیمت جهانی نفت کاهش یافته و تولید داخلی در روزهای سخت کاهش یافته است.

سیف خاطرنشان کرد: این کشور شاهد افزایش چشمگیر دیگری در تولید نفت نخواهد بود، زیرا این بخش پس از اجرای توافق هسته ای ایران در ژانویه ۲۰۱۶ به پتانسیل کامل خود رسیده است و به دنبال آن کشور از توافق اوپک برای کاهش تولید برای تقویت جهانی معاف شد. قیمت نفت

بانک جهانی در تازه ترین گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۴ درصدی روبرو خواهد شد و این کشور در دو سال آینده به ترتیب رشد ۴.۱ درصدی و ۴.۲ درصدی را تجربه خواهد کرد.

اقتصاد ایران در سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ با رشد ۳ درصدی پس از دو سال رکود زمانی که اقتصاد پشت سر هم ۵.۸ درصد و ۱.۹ درصد کاهش یافت، از رکود خارج شد. رشد برای سال ۱۳۹۴-۱۳۹۴ توسط مرکز آمار ایران ۱.۶- درصد و مرکز آمار ایران ۰.۹ درصد اعلام شده است.

نسبت NPL

رئیس بانک مرکزی به موضوع قدیمی بدهکاران بزرگ بانکی پرداخت و از آن به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات سیستم بانکی یاد کرد.

وی گفت: تنگنای اعتباری بانک ها و ناتوانی آنها در تخصیص وام کافی ناشی از دلایلی از جمله وام های غیرجاری است که حجم آن به میزان قابل توجهی بالاتر از استانداردهای جهانی است.

بر اساس آمارها، در زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی رئیس جمهور در سال ۱۳۹۲، وام های معوق نظام بانکی ۱۵.۱ درصد از کل وام های تخصیصی را تشکیل می داد، در حالی که طی چهار سال این رقم به ۱۱ درصد کاهش یافته است. با این حال، هنوز هم بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است.

سیف با اشاره به اینکه آخرین رقم برای NPL ها ۱.۱ کوادریلیون ریال (۲۹ میلیارد دلار) است، گفت: نسبت NPL قابل قبول در اکثر کشورها حدود ۳ تا ۴ درصد است در حالی که هر چیزی بالاتر از آن کاملا غیرمنطقی است و هزینه های بانک ها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.