بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از سقوط روبل، نرخ بهره را به ۱۲ درصد افزایش داد

0

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره اصلی خود را ۳۵۰ واحد افزایش داده و به ۱۲ درصد رسانده است، اقدامی اضطراری برای تلاش برای توقف کاهش اخیر روبل پس از فراخوان عمومی کرملین برای سیاست های پولی سخت تر.

نشست فوق‌العاده نرخ روز سه‌شنبه پس از سقوط روبل از آستانه ۱۰۰ در برابر دلار آمریکا در روز دوشنبه برگزار شد که به دلیل تأثیرات تحریم‌های غرب بر تراز تجاری روسیه و افزایش هزینه‌های نظامی کاهش یافت.

روبل پس از تصمیم به کاهش ۰.۳ درصدی در ساعت ۰۸:۳۷ به وقت گرینویچ در ساعت ۹۸:۰۰ کاهش یافت، اما همچنان به طور قابل توجهی بالاتر از پایین ترین سطح نزدیک به ۱۰۲ روز دوشنبه بود که از هفته های اولیه پس از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین ضربه نخورده بود.

ماکسیم اورشکین، مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز دوشنبه بانک مرکزی را مورد سرزنش قرار داد و آنچه را که سیاست پولی نرم آن می‌خواند، عامل تضعیف روبل دانست.

چند ساعت پس از سخنان اورشکین، بانک جلسه اضطراری را اعلام کرد و ارز را راه نجاتی قرار داد.

این بانک روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: “فشار تورمی در حال افزایش است.” هدف از این تصمیم محدود کردن ریسک ثبات قیمت است.

“انتقال کاهش ارزش روبل به قیمت‌ها در حال افزایش است و انتظارات تورمی در حال افزایش است.”

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی، از زمانی که روسیه عملیات نظامی ویژه در اوکراین را آغاز کرد، به خاطر مدیریت اقتصادش مورد تحسین قرار گرفته است، اما کاهش روبل و تورم بالا او را به‌ویژه در میان طرفداران این کشور عقب انداخته است. -ناسیونالیست های جنگ.

نقد علنی کرملین از سیاست پولی وی فشار بیشتری را در حالی که روسیه به سمت انتخابات ریاست جمهوری در مارس ۲۰۲۴ پیش می رود، افزایش می دهد و مصرف کنندگان در حال مبارزه با افزایش قیمت کالاهای اساسی هستند.

استوارت کول، اقتصاددان ارشد در Equiti Capital در لندن، گفت: «در حالی که چنین کاهشی خطر افزایش تورم را به همراه دارد، اما سیگنالی است که در مورد هزینه‌های تهاجم به اوکراین به مردم روسیه ارسال می‌کند.

“به این ترتیب، تصمیم امروز احتمالاً دارای عنصری از سیاست و همچنین اقتصاد است.”

Elvira Nabiullina, Governor of Russian Central Bank, speaks during a news conference
الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، طی یک خبر سخنرانی می کند. کنفرانس در مسکو [پرونده: Shamil Zhumatov/Reuters]

این بانک آخرین بار در اواخر فوریه ۲۰۲۲ نرخ بهره اضطراری را افزایش داد که در اثر پیامدهای فوری اعزام نیروهای روسیه به اوکراین، نرخ را تا ۲۰ درصد افزایش داد.

سپس با کاهش فشار شدید تورم در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، بانک به طور پیوسته هزینه استقراض را به ۷.۵ درصد کاهش داد.

این بانک از زمان آخرین کاهش خود در سپتامبر ۲۰۲۲، نرخ بهره را حفظ کرده بود، اما به طور پیوسته لفاظی جنگ طلبانه خود را افزایش داد و در نهایت در آخرین نشست برنامه ریزی شده خود در ماه ژوئیه، ۱۰۰ واحد افزایش یافت و به ۸.۵ درصد رسید. تصمیم بعدی نرخ در ۱۵ سپتامبر است.

روسیه در سال ۲۰۲۲ شاهد تورم دو رقمی بود و پس از کاهش در بهار سال ۲۰۲۳ به دلیل آن اثر پایه بالا، تورم سالانه اکنون بار دیگر بالاتر از هدف ۴ درصدی بانک مرکزی است و سریعتر می شود.

بانک گفت: در شرایط سالانه بر اساس فصلی تعدیل شده، رشد قیمت فعلی طی سه ماه گذشته به طور متوسط ​​۷.۶ درصد بوده است.

میخائیل واسیلیف، تحلیلگر ارشد Sovcombank، گفت که بانک سیگنال خود را مبنی بر آمادگی برای افزایش بیشتر نرخ ها حذف کرد و این را نشانه ای از اوج گرفتن نرخ ها تفسیر کرد.

واسیلیف گفت: «ما معتقدیم که نرخ اصلی تا پایان سال در سطح ۱۲ درصد فعلی باقی خواهد ماند.

A vendor counts Russian rouble banknotes
یک فروشنده اسکناس های روبل روسیه را در بازاری در سن پترزبورگ می شمرد [پرونده: آنتون واگانوف/رویترز]

افزایش کسری بودجه روسیه و کمبود شدید نیروی کار به افزایش فشار تورمی در سال جاری کمک کرده است، اما کاهش سریع روبل از حدود ۷۰ روبل در برابر دلار آمریکا در ابتدای سال به بیش از ۱۰۰ روبل در روز دوشنبه، بانک مرکزی را وادار کرد تا عمل کنید.

این بانک که کاهش روبل را به دلیل کاهش مازاد حساب جاری روسیه – کاهش ۸۵ درصدی سالیانه در ژانویه تا ژوئیه – می‌داند، قبلاً تلاش کرده است کاهش روبل را محدود کند.

هفته گذشته، خریدهای ارزی وزارت دارایی را به منظور کاهش نوسانات متوقف کرد، گامی که باعث شد روسیه قانون بودجه خود را رها کند. تحلیلگران به طور گسترده موافق بودند که این اقدامات به تنهایی برای حمایت قابل توجهی از ارز بسیار کم است.

لیام پیچ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال اکونومیکس در لندن، گفت: «افزایش نرخ امروز فقط موقتاً خونریزی را کاهش می‌دهد.

او گفت: «روسیه به دلیل تحریم‌ها برای جذب سرمایه با مشکل مواجه خواهد شد. “و مهمات کمی برای مداخله در FX وجود دارد – بانک مرکزی دارایی‌های منجمد نشده رنمینبی و ذخایر طلا دارد، اما احتمال استفاده از آنها بالاست.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.