بانک های ژاپنی برای متوقف کردن معاملات ایرانی

0

پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ماه مه از توافقنامه برنامه هسته ای با تهران، بانک های ژاپنی در حال حرکت برای توقف انجام کلیه تراکنش های مرتبط با ایران هستند تا به ضرب الاجل ماه نوامبر تعیین شده توسط ایالات متحده عمل کنند.

بر اساس سندی که روز پنجشنبه رویترز مشاهده کرد، بزرگترین بانک ژاپن، میتسوبیشی UFJ Financial Group Inc (MUFG)، تمام معاملات ایران را برای تبعیت از اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه تهران در اواخر سال جاری متوقف خواهد کرد.

واحد بانکی Mizuho Financial Group Inc اواخر روز پنجشنبه اعلام کرد که همین اقدام را انجام خواهد داد. این شرکت در بیانیه ای که به رویترز ایمیل شد، گفت: شرکت سومیتومو میتسوی بانکی به دقت پاسخ خود را مطابق با قانون و بر اساس تحریم های ایالات متحده بررسی خواهد کرد.

منابع صنعتی گفتند، اقدام MUFG احتمالاً باعث توقف خرید نفت خام ایران توسط شرکت‌های ژاپنی می‌شود، زیرا واحد بانکی آن بخش عمده این واردات را انجام می‌دهد.

این بانک در سال ۲۰۱۴ به دلیل گمراه کردن نهادهای نظارتی ایالات متحده در مورد معاملات خود با کشورهای تحریم شده از جمله ایران، صدها میلیون دلار جریمه شد.

این بانک از تحریم های آمریکا می ترسد، بنابراین نمی تواند معاملات تجاری را انجام دهد. یک تحلیلگر ژاپنی که به دلیل حساسیت موضوع حاضر به افشای هویت نشد، گفت: بانک‌های ژاپنی دیگر احتمالاً در همین موقعیت هستند.

ترامپ در ماه مه، ایالات متحده را از یک توافق چند جانبه در مورد برنامه هسته‌ای ایران خارج کرد و دستور داد تحریم‌های آمریکا علیه تهران که بر اساس توافق ۲۰۱۵ معلق شده بودند، دوباره اعمال شوند.

واشنگتن بعداً به کشورها گفت که خرید نفت خام ایران را که مهمترین کالای صادراتی آن کشور است، تا ۴ نوامبر متوقف کنند وگرنه با عواقب مالی مواجه خواهند شد.

پالایشگاه‌های نفت ژاپن گفته‌اند در صورتی که نتوانند از تحریم‌های آمریکا برای ادامه واردات معاف شوند، ممکن است بارگیری نفت خام ایران را از اکتبر متوقف کنند.

فراتر از نفت ، تجارت بین ژاپن و ایران حداقل است.

MUFG Bank Ltd مشتریان خود را در ژاپن در مورد تصمیم خود مطلع کرده است، با توجه به اینکه معامله با موسسات مالی ایرانی پس از یک دوره ۱۸۰ روزه تعطیلی که در ۴ نوامبر به پایان می رسد، ممنوع خواهد بود.

این بانک در این سند گفت: MUFG ممکن است سیاست خود را تجدید نظر کند ، اگر راهنمایی های اضافی توسط ایالات متحده ارائه شود.

اخلال در عملیات مالی

همچنین روز پنجشنبه، سیگال مندلکر، معاون وزیر در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، از تلاش‌های واشنگتن برای محدود کردن عملیات مالی ایران در امارات و به طور کلی تجارت آن خبر داد.

مندلکر این اظهارات را هنگام بازدید از امارات پس از انجام سفرهای مشابه به عربستان سعودی و کویت برای جلب حمایت از تلاش ایالات متحده برای تحت فشار قرار دادن ایران بیان کرد.

اما همانطور که توسط رویترز گزارش شده است ، واشنگتن ممکن است برای دستیابی به کاهش شدید تجارت ایرانی با امارات تلاش کند. دبی به طور سنتی به عنوان قطب صادرات به ایران خدمت کرده و سرمایه گذاری ایران را در مشاغل و بازار املاک و مستغلات خود دریافت کرده است.

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول، صادرات امارات به ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۹.۹ میلیارد دلار یا حدود ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی است.

در پاسخ به این موضوع ، ماندلکر گفت واشنگتن “همکاری عالی” با امارات متحده عربی دارد.

او گفت: «در ذهن من تردیدی وجود ندارد که با همکاری یکدیگر، می‌توانیم اقدامات قابل توجهی [علیه ایران] انجام دهیم تا توانایی آن‌ها برای تأمین مالی خود را مختل کنیم.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.