بانک ها اجازه می دهند بازار فارکس را انجام دهند

0

رئیس اداره صادرات بانک مرکزی گفت: در راستای سیاست کلی انجام مبادلات ارزی از طریق سیستم بانکی به جای صرافی ها و ایجاد ثبات در بازار، بانک مرکزی ایران به وام دهندگان اجازه می دهد ارز صادرکنندگان را با نرخ بازار آزاد خریداری کنند. گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی، صمد کریمی همچنین گفت: صادرکنندگان غیرنفتی می توانند با استفاده از روابط مکاتبه ای بین وام دهندگان، درآمد حاصل از صادرات ارز خود را به بانک ها بفروشند.

وی افزود: در صورتی که بانک‌های عامل با کسری منابع ریالی مواجه شوند، بانک مرکزی اقدام به خرید دارایی‌های ارزی صادرکنندگان با نرخ بازار آزاد می‌کند.

بانک‌ها می‌توانند براساس بخشنامه بانک مرکزی در اوایل مرداد ماه سال گذشته، درآمد ارزی صادرکنندگان را خریداری کنند که به موجب آن بانک‌ها می‌توانند درآمد ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی اشخاص حقیقی و حقوقی را که وارد کشور از طریق نمایندگان دیپلماتیک و سرمایه گذاران خارجی با نرخ بازار آزاد.

این دستورالعمل همچنین به وام دهندگان اجازه می‌دهد ارز خریداری‌شده را به بانک‌ها و صرافی‌های دیگر بفروشند.

هدف این دستورالعمل هدایت مجدد عملیات فارکس به سیستم بانکی است که در نتیجه تحریم هایی که سیستم مالی ایران را هدف قرار داده است به صرافی ها منتقل شده است.

اقدام دیگری در این راستا، همانطور که کریمی توضیح داد، حکم دیگری بود که حدود سه ماه بعد صادر شد که به بانک‌ها اجازه می‌داد در صورت مواجهه با کسری، ارزهای مورد نیاز خود را از بانک مرکزی خریداری کنند.

بر اساس آن دستورالعمل، وام دهندگان مجاز به خرید فارکس مورد نیاز خود با نرخ های غیررسمی بازار بودند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.