بانک ها خواستار پیگیری سودآوری ، شفافیت بودند

0

مدیران شعب برای داشتن یک بانک سالم باید ضمن رعایت قانون و رعایت شفافیت از سودآوری بانک اطمینان حاصل کنند. فرشاد حیدری، معاون امور نظارتی بانک مرکزی در مراسم تجلیل از مدیران موفق بانک ها و موسسات اعتباری این خبر را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی، حیدری گفت: مدیران شعب دو نقش مهم بر عهده دارند، اولین نقش سودآوری عملیات بانکی خود در راستای مقررات بانکی و شفافیت در ترازنامه است. وی افزود: دیگری این است که با ارائه خدمات مناسب به بخش های مولد و کارآمد اقتصاد به عنوان موتور محرکه اقتصاد عمل کنیم.

حیدری تاکید کرد: اولین عامل برای یک بانک سالم این است که مشخص کند آیا سوددهی دارد یا نه.

اگر منابع بانکی که به عنوان وام به مشتریان تخصیص داده می‌شود، به تولید، اشتغال و رونق اقتصادی کمک کند در حالی که بازپرداخت آن وام‌ها طبق برنامه باشد، می‌توانیم بانک را سالم خطاب کنیم، اما اگر این وام‌ها به وام‌های غیرجاری تبدیل شوند، بانک ناسالم محسوب می شود.» اگر کسب و کاری سودآور نباشد به مرور زمان ضعیف می شود و ادامه حیات آن در معرض تهدید قرار می گیرد، هرچند سودآوری باید در چارچوب قانون باشد.

این مقام بانک مرکزی تاکید کرد: فعالیت های تجاری بانک ها و موسسات اعتباری باید در محدوده قانونی و سودآور باشد. حیدری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از عوامل کلیدی سلامت بانک، کیفیت دارایی آن است.

وی گفت: دارایی های باکیفیت شامل تداوم اعطای وام با ضمانت های مناسب و سرمایه گذاری های مولد است، در حالی که دارایی های بی کیفیت، دارایی های غیرمولد و ناکارآمد بانک ها در کنار وام های معوق است.

CBI پس از سال‌ها تحریم بانک‌ها را از تأمین مالی جهانی قطع کرد و آنها را به سمت وام‌دهی و سرمایه‌گذاری پرخطر سوق داد که منجر به افزایش شدید در NPLs شد، CBI کمپین فشرده‌ای را برای مطابقت دادن بانک‌ها با استانداردهای بین‌المللی آغاز کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.