بانک هند برای توسعه چاباهار ۱۵۰ میلیون دلار تمدید می کند

0

انتظار می‌رود که ایران “بسیار زود” به اگزیم بانک هند نزدیک شود و به دنبال پرداخت اولین بخش از وام ۱۵۰ میلیون دلاری برای سرعت بخشیدن به توسعه بندر چابهار باشد.

روزنامه فایننشال اکسپرس هندی نیز به نقل از منابع رسمی گزارش داد که بر اساس پیمان امضا شده بین ایران و هند در ماه می سال گذشته، هند قرار است دو اسکله در فاز یک بندر چابهار را با سرمایه گذاری ۸۵.۲۱ میلیون دلاری و درآمد سالانه تجهیز و راه اندازی کند. هزینه ۲۲.۹۵ میلیون دلار برای اجاره ۱۰ ساله.

مالکیت تجهیزات پس از اتمام ۱۰ سال یا برای مدت طولانی بر اساس توافق دوجانبه به طرف ایرانی منتقل می شود. درخواست سازمان بنادر و دریانوردی ایران برای مراجعه به EXIM Bank هند است. طبق پیمان توسعه بندر، قرارداد از روز پرداخت وام فعال خواهد شد.

ما از ایران درخواست کردیم که سریعاً برای ارسال اولین درخواست اعتبار برای ما اقدام کند و بسیار خوشحالم که این درخواست را به بانک مرکزی ایران [و] به بانک صنایع و معادن ایران ارائه کرده است. یک مقام وزارت کشتیرانی هند گفت که به زودی اولین قسط خط اعتباری به سازمان بندر و دریانوردی در ایران پرداخت خواهد شد.

طرف ایرانی در جریان مذاکرات نهایی قرارداد قرارداد بندر چابهار، ۱۵۰ میلیون دلار اعتبار برای توسعه آن درخواست کرده بود.

بر اساس درخواست وزارت کشتیرانی ایران، فعال شدن این قرارداد با ارائه اعتبار به ایران مرتبط است.

بندر چابهار، واقع در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوبی ایران، خارج از خلیج فارس قرار دارد و به راحتی از سواحل غربی هند و با دور زدن پاکستان قابل دسترسی است.

روز چهارشنبه، نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی، حمل و نقل جاده ای و بزرگراه گفت: دولت هند امیدوار است که بندر استراتژیک چابهار در ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ به بهره برداری برسد و این یک وضعیت برد-برد برای هند، ایران و افغانستان باشد. زیرا به عنوان “موتور رشد” برای کل منطقه عمل می کند.

برای جریان بیشتر تجارت و سرمایه گذاری با ایران و کشورهای همسایه، کابینه هند در سال گذشته پیشنهادهایی را برای توسعه بندر چابهار از جمله اعتبار ۱۵۰ میلیون دلاری اگزیم بانک تصویب کرد. همچنین به وزارت کشتیرانی اجازه داد تا در ایران شرکتی برای اجرای طرح توسعه بندر چابهار و فعالیت های مرتبط تشکیل دهد.

ماه گذشته گادکاری به عنوان فرستاده ویژه هند به همراه نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران به تهران سفر کرد.

در جریان این سفر، هر دو طرف تعهد خود را برای تکمیل و عملیاتی کردن بندر در اولین فرصت که به تجارت و توسعه اقتصادی دوجانبه و منطقه ای کمک می کند، و همچنین دسترسی متناوب به افغانستان محصور در خشکی را به بازارهای منطقه ای و جهانی، تکرار کردند.

هند در حال حاضر جاده زرنج – دلارام را در افغانستان ساخته است که محموله های رسیده به زاهدان می توانند به آن متصل شوند.

این مسیر ریلی با هدف اتصال شبکه ریلی موجود ایران به زاهدان و متعاقباً به مشهد از شمال، از طریق اتصال به مسیر بافق – مشهد به ترکمنستان و همچنین شمال افغانستان امکان‌پذیر است.

این پروژه به طور قابل توجهی فرصت تجارت و تجارت در بین کشورها را افزایش می دهد. پروژه راه آهن چابهار – زاهدان در سیستان و بلوچستان قرار دارد.

علاوه بر این، برای پیمان دوجانبه توسعه چابهار که هند ۵۰۰ میلیون دلار برای آن سرمایه گذاری خواهد کرد، قرارداد سه جانبه در مورد کریدور حمل و نقل و ترانزیتی نیز بین هند، افغانستان و ایران امضا شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.