بانک چینی، بیمه گر شعبه قشم را افتتاح می کند

0

حمیدرضا مومنی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم روز یکشنبه گفت: یک بانک و شرکت بیمه چینی در منطقه آزاد تجاری قشم فعالیت خود را آغاز می کند.

به گزارش ایلنا به نقل از ایلنا، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ در سفر به ایران، تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های منطقه آزاد قشم و استان گوانگدونگ چین از جمله راه‌اندازی بانک و شرکت بیمه در جزیره خلیج فارس را امضا کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه چین تنها کشور علاقه مند به افتتاح بانک در قشم نیست، افزود: از ژاپن و فرانسه نیز پیشنهاداتی دریافت کرده ایم.

طبق اعلام بانک مرکزی ایران، خارجی ها مجاز به داشتن ۴۰ درصد از سهام بانک ها در سرزمین اصلی هستند و در مناطق آزاد تجاری می توانند بانک هایی با مالکیت ۱۰۰ درصدی افتتاح کنند.

طبق قانون، اتباع خارجی نیز می توانند شرکت های بیمه تاسیس کنند یا کل سهام سایر شرکت ها را در مناطق آزاد خریداری کنند. با این حال، در سرزمین اصلی می توانند حداکثر تا ۴۰ درصد از سهام شرکت های بیمه را خریداری کنند.

مومنی در مورد جزئیات بانک ها و شرکت های بیمه خارجی علاقه مند به راه اندازی فروشگاه در قشم توضیحی نداد. دفتر روابط عمومی FTZ روز سه شنبه اظهار نظری نکرد.

به گفته این مقام مسئول، قراردادهای بانکی و بیمه از جمله قراردادهای کلیدی با چینی‌ها بود، هرچند چینی‌ها نیز مشتاق سرمایه‌گذاری در ساخت پل خلیج فارس هستند. پل طرح‌ریزی‌شده یک پل جاده‌ای-ریلی به طول ۲.۲ کیلومتر است که از بندر لافت در جزیره قشم تا بندر پهل در حومه شهر خمیر در جنوب استان هرمزگان امتداد دارد. این یک جاده دو طرفه، یک راه آهن و یک مسیر ۲۲ متری را در خود جای می دهد.

مومنی با بیان اینکه در خصوص بهبود همکاری های گردشگری بین دو کشور نیز گفتگوهایی صورت گرفت، گفت: آژانس های مسافرتی ایران و چین شرکت مشترکی را برای برنامه های تبادل گردشگر راه اندازی خواهند کرد.

جزیره قشم، واقع در تنگه هرمز در خلیج فارس، بزرگترین منطقه آزاد تجاری ایران است و انتظار می رود به عنوان یک قطب تجاری در منطقه استراتژیک ظهور کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.