بانک Tejarat تجارت فرانسه را تسکین می دهد

0

مدیرعامل بانک تجارت گفت: «بانک تجارت برای کمک به تقویت روابط تجاری ایران و فرانسه در دوران پسا تحریم، ارائه خدمات به تجار فرانسوی را از طریق شعبه پاریس خود آغاز کرده است.

>

محمدابراهیم مقدم روز چهارشنبه در دیدار با نمایندگان تجاری فرانسوی در تهران گفت: «تجار فرانسوی هم اکنون می توانند برای ارسال و دریافت مستقیم دستور پرداخت معاملات خود با شرکای ایرانی به شعبه پاریس مراجعه کنند.

«تحریم ها همکاری تجارت با وام دهندگان فرانسوی را مختل کرد. مقدم افزود: با این حال، این بانک از زمان لغو تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶ سخت برای عادی‌سازی روابط بین‌المللی تلاش کرده است.

علی مهرپور، مدیر امور بین‌الملل بانک تجارت نیز گفت: بانک متبوعش برای ارتقای عملکرد خود مطابق با استانداردهای مالی بین‌المللی تلاش کرده است.

او گفت: «تجارت در حال حاضر با سه بانک فرانسوی ارتباط خبرنگاری برقرار کرده است.

مهرپور روز چهارشنبه در گفت و گوی تلفنی با فایننشال تریبون گفت: شعبه بانک تجارت پاریس در حال حاضر به شبکه های سوئیفت و تارگت ۲ متصل است.

به گفته مهرپور، «لا بانک پستال» دولتی از جمله بانک‌هایی است که بانک تجارت با آن‌ها مرتبط شده است.

تجارت که در سال ۱۹۷۹ تأسیس شد، ششمین بانک بزرگ ایران است. در حال حاضر ۱۸۰۰ شعبه در سراسر کشور به همراه شعبه و دفاتر در دبی، پکن و دوشنبه دارد. وام دهنده همچنین دارای سهام در بانک بین المللی پرشیا در بریتانیا و ایه بانک در آلمان است.

بانک تجارت در اوایل این هفته اعلام کرد که در دادگاه دادگستری اروپا شکایت کرده است و به دنبال جبران خساراتی است که در جریان تحریم‌هایی که برنامه هسته‌ای ایران متحمل شده است.

محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد نیز در این نشست حضور داشت.

وی با اشاره به قراردادهایی که شرکت‌های ایرانی با رنو، گروه پژو و ایرباس امضا کردند، گفت: «فرانسه از جمله کشورهای پیشرو بود که عادی‌سازی روابط تجاری با ایران را پس از رفع تحریم‌ها آغاز کرد».

خزاعی خاطرنشان کرد: ایجاد روابط تجاری پایدار مستلزم همکاری نزدیک بخش خصوصی دو کشور است. وی گفت: «دولت ایران متعهد است راه را برای حضور نهادهای فرانسوی در ایران هموار کند.

خزاعی افزود: بانک تجارت یکی از بانک های پیشرو ایرانی در عرصه تجارت بین الملل است.

وی افزود: «دولت و مشاغل در ایران برای فعالیت های بین المللی خود به وام دهنده متکی هستند.

در حال حاضر، دولت مالک ۱۷ درصد از سهام بانک است.

بانک ملی ایران و بانک صادرات ایران از دیگر وام دهندگان ایرانی هستند که در پاریس شعبه دارند.

شعبه BMI پس از لغو تحریم های هسته ای غرب علیه ایران فعالیت خود را از سر گرفته است. طبق گزارش ها، این شعبه به شبکه TARGET 2 مرتبط است.

همچنین انتظار می‌رود شعبه پاریس BSI به زودی فعالیت خود را از سر بگیرد، زیرا وام دهنده اخیراً از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا حذف شده است.

Credit Agricole، Crédit Industriel et Commercial و Société Générale در جریان سفر رئیس جمهور حسن روحانی به ایران در ژانویه گذشته، علاقه خود را برای بازگشت به ایران نشان دادند. با این حال، بانک‌های بزرگ فرانسوی، عمدتاً به دلیل ترس از تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا، همچنان بازار ایران را سردرگم می‌کنند.

تجارت ایران و فرانسه در ۱۱ ماهه ۲۰۱۶ بالغ بر ۱.۷ میلیارد یورو بوده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.