باید به سمت ساخت خانه‌های استیجاری برویم

0

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایران اکونومیست درباره ایده ساخت واحدهای کوچک مقیاس وخانه دار شدن کارگران و اقشار کم درآمد گفت: با ساخت خانه های میکرو یا کوچک‌مقیاس موافقم زیرا کسانی که حاضرند مسکن های کوچک بسازند و در اختیار مردم بگذارند می توانند به شکل قرارداد اجاره به شرط تملیک واگذاری را انجام بدهند تا فرد با وسع مالی خود واحد را اجاره کند و پس از آنکه شرایط مالی اش بهتر شد یا توانست وام بگیرد به سمت خرید آپارتمان برود.

وی ادامه داد: تجربه دو دهه اخیر نشان می دهد که راهبرد تامین مسکن در ایران باید تغییر کند و معتقدم که برای خانه‌دار شدن مردم و دهک‌های کم درآمد در کشور باید روش‌های دیگر را به کار گرفت.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه کارگران به دلیل گرانی در حوزه مسکن و افزایش اجاره بها در خرید مسکن با چالش مواجهند، اظهار کرد: در شرایط فعلی باید به سمت ساخت مسکن استیجاری برای مردم برویم و دولت متولی این کار شود. یعنی مسکن و آپارتمان بسازد و به مردم اجاره بدهد. این کار همچنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان راهکار جدی برای خانه‌دار شدن مردم مطرح است و خانه های مبله با تمام امکانات اولیه و ضروری توسط دولت و شهرداری ها ساخته می شود و در اختیار کارمندان و کارگران قرار می‌گیرد.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه ساخت خانه‌های ۲۵ متر و  ۳۵ متر در کشور ایرادی ندارد و حتی در شرایط فعلی ضروری است، تصریح کرد: در کشورهای دیگر چنین الگویی سال‌هاست که پیاده شده و همچنان در حال اجراست. حتی خانه های ۱۵ متر تا ۱۷ متر هم توسط دولت و شهرداری ها ساخته و به مردم واگذار می شود.

وی گفت: مردم الان دیگر مثل سابق پس انداز ندارند و خرید خانه دشوار شده است؛   بنابر این بهترین راه، خانه های استیجاری است. دولت باید مسکن بسازد و به صورت اجاره در اختیار کارمندان و کارگران قرار بدهد و خودش متولی این کار شود.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه مجلس و دولت در بحث تغییر راهبرد ساخت مسکن باید به طور جدی ورود کنند، اظهار کرد: با روش‌های قدیمی  امروز ساخت مسکن و خانه‌دار کردن مردم به آسانی ممکن نیست. ما باید مسکن اجاره به شرط تملیک‌ و تغییر راهبرد مسکن را در کشور در اولویت برنامه ریزی ها قرار بدهیم.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.