با تحریم های پشت ، ایران به جلو نگاه می کند

0

برطرف کردن تحریم ها به ایران پس از توافق هسته ای خود با رشته های جهانی در سال ۲۰۱۵ ، دنیایی از فرصت ها را برای شرکت های جهانی باز کرده است.

براساس وب سایت خود ، ایران یک بازار عمدتاً دست نخورده در زمانی است که تجارت جهانی دلهره آور است ، مقاله ای را که توسط Frontera News منتشر شده است ، می خواند ، طبق وب سایت خود ، تحقیقات سرمایه گذاری ، اخبار تجاری و تجزیه و تحلیل ریسک را در مرزهای جهان و بازارهای نوظهور ارائه می دهد. گزیده ها در ادامه می آیند:

 شرکت‌های جهانی در صف ایستاده‌اند

از ژانویه ۲۰۱۶، شرکت‌های جهانی برای ارزیابی و تحلیل این که آیا و چگونه می‌توانند بخشی از داستان رشد ایران شوند، صف می‌کشند.

شرکت بریتانیایی Vodafone Group Plc در حال ساخت زیرساخت شبکه تلفن همراه با مشارکت یک شرکت محلی است. خودروسازان فرانسوی پژو و رنو SA در حال گسترش پایگاه خود در این کشور برای ساخت و فروش خودرو هستند.

شرکت آلمانی زیمنس قصد دارد پروژه های بزرگی را در این کشور انجام دهد.

معاملات نفت و گاز

ایران از نظر منابع انرژی غنی است. بر اساس بررسی آماری BP World Energy 2016، این کشور دارای ۹.۳ درصد از ذخایر اثبات شده نفت و ۱۸.۲ درصد – بالاترین – از ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان است. همچنین بزرگترین میدان گازی شناخته شده در جهان – پارس جنوبی – را در خود جای داده است که با قطر مشترک است. این امر، بخش نفت و گاز ایران را به یک بخش سودآور برای شرکت‌های انرژی جهانی تبدیل می‌کند.

یکی از اولین قراردادهایی که با ایران پس از لغو تحریم ها امضا شد، توسط غول انرژی فرانسوی توتال SA برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی فوق الذکر بود. این معامله به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار، منجر به ظهور توتال با سهم ۵۰.۱ درصدی شد که CNPC چین ۳۰ درصد و پتروپارس ایران با ۱۹.۹ درصد باقی مانده را به خود اختصاص دادند.

شرکت بریتانیایی-هلندی رویال داچ شل PLC اولین شرکتی بود که با شرکت ملی نفت ایران قرارداد امضا کرد تا زمینه‌های همکاری بالقوه در بخش نفت را بررسی کند.

اگرچه این قرارداد با هیچ تعهد سرمایه گذاری همراه نبود، اما نشان دهنده علاقه مجدد شرکت های جهانی به تجارت مجدد با ایران بود.

رونق صنعت خودرو

یکی از بخش هایی که مورد توجه بازیگران جهانی قرار گرفته است، بخش خودرو ایران است. خودروساز فرانسوی پژو با شرکت داخلی ایران خودرو برای تولید خودروهای سواری همکاری کرده است.

IKCO از قبل برای رزروهای قبلی عقب مانده است. این شراکت که در ژوئن ۲۰۱۶ قراردادی به مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو (۴۳۰ میلیون دلار) امضا کرده بود، انتظار دارد تا سال ۲۰۱۸ ۲۰۰۰۰۰ خودرو در کشور تولید کند.

وال استریت ژورنال گزارش داد که یکی دیگر از تولیدکنندگان خودرو فرانسوی، رنو، در ماه فوریه ۱۵۲۳۰ خودرو در ایران فروخت که نسبت به سال گذشته ۱۷۵ درصد افزایش داشته است.

این علاقه زیاد به تجارت در کشور در ارقام سرمایه گذاری خارجی منعکس شده است. انتشار رسمی ایران نشان می دهد که سرمایه گذاری مستقیم خارجی مورد تایید دولت از ۱.۲۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

 اصول اساسی همچنان به قوت خود ادامه می‌دهند

داستان رشد اقتصادی ایران برای شرکت های خارجی بسیار جذاب بوده است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی کشور در نیمه دوم سال منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۷.۴ درصد رشد داشته است.

یک سال پیش، اقتصاد نسبت به مدت مشابه در حال کاهش بود. صندوق بین المللی پول انتظار دارد تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور در سال ۱۷-۲۰۱۶ به میزان ۶.۶ درصد رشد کند.

بانک جهانی در گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی خود که در ژانویه منتشر شد، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران را ۵.۲ درصد در سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرد.

جدا از رشد، افزایش هزینه های مصرف کننده نیز باعث جذب شرکت های خارجی به کشور شده است. طبق گزارش شرکت تحقیقاتی Planet Retail، هزینه‌های مصرف‌کننده در تهران از سال ۲۰۱۷ تا به امروز به ۵۲۴۰ دلار افزایش یافته است. این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته است.

انجام کسب و کار همچنان چالش است

لغو تحریم های اقتصادی تصویر ایران را به عنوان یک مقصد تجاری تقویت کرده است. با این حال، چالش‌های اساسی برای شرکت‌هایی که به دنبال راه‌اندازی فروشگاه در کشور هستند، باقی می‌ماند.

بر اساس گزارش انجام کسب و کار بانک جهانی، این کشور از نظر سهولت انجام کسب و کار در سال ۲۰۱۷ رتبه ۱۲۰ را در میان ۱۹۰ کشور کسب کرد. این نسبت از رتبه ۱۱۷ که یک سال پیش در آن قرار داشت، کاهش یافته است.

تجارت فرامرزی، حمایت از سرمایه گذاران اقلیت و حل و فصل ورشکستگی بزرگترین مشکلات پیش روی ایران باقی مانده است.

وقتی نوبت به تجارت می رسد، زمان و هزینه واردات و صادرات، مربوط به رعایت مرزها و مدارک در مقایسه با منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به طور کلی بسیار بالاست.

بانک جهانی خاطرنشان می‌کند که نسبت به یک سال پیش، بهبودی حاشیه‌ای داشته است، زیرا کشور تجارت فرامرزی را «با بهبود و گسترش خدمات ارائه شده توسط پنجره واحد ملی» آسان‌تر کرده است.

 دودلی در معاملات تجاری نشان می‌دهد

اگرچه چندین شرکت با این کشور قرارداد امضا کرده اند، اما برخی از آنها در مرحله مقدماتی باقی مانده و هنوز نهایی نشده است. بیشتر اینها از بخش انرژی هستند.

دلیل اصلی این تردید شرکت‌های جهانی به دلیل نگرانی از این است که دولت آمریکا در صورت نهایی کردن توافق‌نامه‌ها با ایران، اقداماتی را انجام دهد که می‌تواند به منافع تجاری آنها آسیب برساند.

در طی مصاحبه ای در فوریه، پاتریک پویان، رئیس شرکت توتال SA اطلاع داده بود که قبل از تکمیل قرارداد میدان گازی فراساحلی پارس جنوبی، منتظر شفافیت موضع دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده است.

یکی دیگر از دلایل احتیاط برخی از شرکت ها، منحنی یادگیری تند است که آنها برای موفقیت در کسب و کار خود باید تحت آن قرار گیرند. برخلاف بسیاری از بازارهای نوظهور و مرزی دیگر، ایران به دلیل کندی ماشین آلات سیاسی و بوروکراتیک، از نظر انجام کارها به آرامی و به موقع با چالش مواجه است.

 ایالات متحده در حاشیه، بریتانیا خوش بین

ایالات متحده همچنان در مورد روابط تجاری با ایران موضع سختی اتخاذ می کند. اگرچه ایالات متحده برخی از تحریم ها را بر این کشور برداشته است، اما هنوز برخی دیگر را اعمال کرده است. هیچ تحریمی برای صادرات نفت از ایالات متحده وجود ندارد، اما تحریم ها در مورد معاملات مالی همچنان ادامه دارد.

شرکت های آمریکایی در حال حاضر برای فعالیت در ایران به مجوز ویژه از وزارت خزانه داری نیاز دارند. و این واقعیت که ترامپ می‌تواند تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور اعمال کند، ایران را از دسترس شرکت‌های آمریکایی دورتر می‌کند.

تنها قرارداد قابل توجهی که از ایالات متحده به ایران رسیده است از طرف سازنده هواپیما بوئینگ بوده است که قراردادهایی را برای ۸۰ هواپیما به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار با ایران ایر و تا ۶۰ هواپیمای تک راهرو با هواپیمایی ایران آسمان امضا کرده است.

با این حال، هنوز تایید نهایی از خزانه داری برای بستن این معاملات را دریافت نکرده است. قانونگذاران، از جمله مارکو روبیو و پیتر روسکام، به رئیس جمهور نامه نوشته اند تا معاملات هواپیما با شرکت های ایرانی را مسدود کند.

از سوی دیگر، ایرباس، رقیب اروپایی بوئینگ، در حال امضای قراردادهایی برای ارتقای جایگاه خود در بازار پر سود هواپیمای ایران است. ناوگان دومی قدیمی است و با توجه به وسعت بازار، فرصت قانع‌کننده‌ای برای انجام تجارت ارائه می‌دهد. سرمایه گذاری مشترک ایرباس مستقر در فرانسه و لئوناردو ایتالیا قراردادی با ایران برای هواپیماهایی به ارزش یک میلیارد دلار امضا کرده است.

بریتانیا در فرصت‌هایی که ایران ارائه می‌کند، علاقه نشان داده است. بر اساس آمار رسمی، صادرات بریتانیا به ایران از ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش یافته است.

ایران اولین محموله میعانات گاز طبیعی و نفت خام خود را در اکتبر سال گذشته به بریتانیا ارسال کرد.

با توجه به برگزیت، حذف تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند فرصتی را برای شرکت‌های انگلیسی فراهم کند تا روابط تجاری خود را با این کشور گسترش دهند.

شارلمانی کپیتال، متخصص سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور و مرزی، با مشارکت شرکت فیروزه کپیتال ایران، سال گذشته صندوق های سرمایه گذاری متمرکز ایران را راه اندازی کرد.


منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.