بحران سیاسی مداوم بنگلادش برای اقتصاد شکننده “خطر بالایی” است

0

افسر الدین تاجر سبزی پریشان بود. او برای آوردن یک کامیون سبزیجات به مغازه خود در کاروان بازار، بزرگترین بازار عمده فروشی محصولات تازه در داکا، پایتخت بنگلادش، باید نزدیک به ۵۰ درصد بیشتر بپردازد.

محاصره مداوم جاده‌ها-راه‌آهن-آب در سراسر کشور که توسط حزب اصلی مخالف بنگلادش ملی‌گرا (BNP) و متحدانش تحمیل شده است، زنجیره تامین را مختل کرده و هزینه حمل و نقل را به میزان قابل توجهی بالا برده است، زیرا تنها بخشی از کامیون‌ها و اتوبوس‌ها از بین رفته‌اند. در جاده هنگام خاموشی.

«همین روز پیش، برای آوردن سبزیجات از حومه شهر به مغازه ام در داکا، باید ۱۵۰۰۰ تاکا بنگلادشی (۱۳۶ دلار) برای کامیونی بپردازم. اکنون به ۲۲۰۰۰ تاکا (۲۰۰ دلار) تبدیل شده است زیرا تعداد کمی از مالکان کامیون به وسایل نقلیه خود اجازه حمل کالا را می دهند.” او خاطرنشان کرد که این به دنبال تورم بالا در کشور است.

“اگر دوباره قیمت ها را افزایش ندهیم، متحمل ضرر خواهیم شد. اما اگر این کار را انجام دهیم، در نهایت با سبزیجات فروخته نشده و فاسد مواجه خواهیم شد.

خیاط سامرت میا، که با دوخت و تغییر لباس‌های آماده در بازار جدید داکا با حقوق روزانه زندگی می‌کند، از فقدان تجارت نیز ناامید است. ما تمام روز اینجا نشسته ایم اما مشتری نداریم. چه کسی برای خرید و تغییر شلوار در میان این بحران سیاسی بیرون خواهد آمد؟» او درخواست کرد. «اما ما خانواده ای داریم که باید [از آن مراقبت کنیم] و دهانی برای تغذیه. آیا [سیاستمداران] مزاحم خواهند شد؟»

ناآرامی‌های سیاسی در بنگلادش اقتصاد این کشور را که از قبل متزلزل است فلج می‌کند و به تاجران کوچکی مانند اودین و میا آسیب می‌زند، زیرا احزاب مخالف تلاش می‌کنند تا نخست‌وزیر شیخ حسینه را وادار کنند تا پیش از انتخابات عمومی که برای ژانویه برنامه‌ریزی شده است، کناره‌گیری کند.

BNP و متحدانش خواستار احیای یک سیستم دولتی موقت برای نظارت بر انتخابات ملی شده‌اند، زیرا معتقدند هیچ انتخابات آزاد و عادلانه‌ای نمی‌تواند تحت رژیم حسینه برگزار شود.

حزب حسنه – لیگ عوامی – از سال ۲۰۰۹ در قدرت بوده است، و دو انتخابات عمومی اخیر به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ با تحریم‌های مخالفان و اتهامات تقلب گسترده در آرا همراه بود.

حسینه، باسابقه ترین رئیس زن در جهان، همچنین متهم به سرکوب وحشیانه مخالفان و صداهای مخالف در این دوره تقریباً ۱۵ ساله است.

در سال ۲۰۱۱، پارلمان این کشور دولت موقت را منحل کرد، یک دولت بی طرف در زمان انتخابات که از زمان گذار دموکراتیک کشور آسیای جنوبی از دیکتاتوری نظامی در اوایل دهه ۹۰، حداقل چهار انتخابات را با موفقیت انجام داده بود. هر دو لیگ عوامی و BNP دو بار در آن انتخابات به قدرت رسیدند.

تلاش‌های BNP در چند سال گذشته برای بازگرداندن دولت موقت باعث خشونت پلیس و هزاران پرونده قضایی شده است. اکنون این حزب و متحدانش متعهد شده اند تا پیش از انتخابات سراسری حوادث مخرب را تشدید کنند و از اوایل نوامبر مجموعه ای از محاصره های سراسری را اعلام کرده اند.

اما بار عمده این بن بست سیاسی در نهایت بر دوش بنگلادشی های معمولی است.

راهول امین، یکی از مدیران آژانس مسافرتی، حداقل ۱۰ برابر کرایه معمولی خود برای کار پرداخت می کند، زیرا اتوبوس، اتوریکشا و تاکسی بسیار کمی در حال تردد هستند و قیمت ها را بالا می برند.

“ما در سال گذشته یا بیشتر با افزایش قیمت مواد غذایی و تورم سخت مبارزه کرده ایم. امین به الجزیره گفت: اکنون این آشفتگی سیاسی بازار را ویران کرده است. من تقاضای اپوزیسیون برای یک انتخابات آزاد و منصفانه را درک می‌کنم، اما اگر این [محاصره‌ها] ادامه یابد، کل اقتصاد خراب خواهد شد.»

Tailor Samrat Mia and others were passing days without customers in Dhaka, Bangladesh
خیاط سمرت میا به دلیل مخالفت مشتری ندارد محاصره رهبری [نظام اسلام/الجزیره]

اقتصاد در وضعیت خراب

تشدید بن‌بست سیاسی نگرانی‌های جدی را برای اقتصاد آسیای جنوبی ایجاد می‌کند که قبلاً تحت تأثیر تأثیرات جهانی همه‌گیری COVID-19 و جنگ در اوکراین قرار گرفته است. کاهش ذخایر ارز خارجی و فشارهای تورمی قوی، دولت حسینه را مجبور کرد تا اوایل سال جاری به دنبال وام ۴.۷ میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول (IMF) باشد.

در یک مجمع عمومی اخیر، عبدالروف تالوکدر، رئیس بانک مرکزی بنگلادش، اعتراف کرد که اقتصاد این کشور به “پایین ترین سطح” رسیده است و آنها “دوره بسیار سختی” را پشت سر می گذارند.

در طول سه ماهه جولای تا سپتامبر، کسری تراز پرداخت‌های بنگلادش – واردات کالاها، سرمایه و خدمات بیشتر از صادراتش – به ۲.۸ میلیارد دلار افزایش یافت. در عین حال، کسری حساب جاری آن – که زمانی اتفاق می‌افتد که یک کشور پول بیشتری از دریافتی خود به خارج ارسال می‌کند – به ۳.۹۳ میلیارد دلار افزایش یافت. طبق داده های بانک مرکزی، ذخایر ارز خارجی به پایین ترین حد جدید یعنی ۲۰.۶۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

طبق گزارش دفتر ترویج صادرات، ماه گذشته، درآمد حاصل از صادرات، که سهم عمده آن از صنعت پوشاک آماده (RMG) است، با ۱۳.۶۴ درصد کاهش به ۳.۷۶ میلیارد دلار رسید که کمترین میزان در ۲۶ ماه گذشته است.

هجوم حواله‌ها، یکی دیگر از راه‌حل‌های مهم اقتصادی پس از صادرات، نیز در سه ماهه گذشته ۴.۴ درصد کاهش یافت.

هم اکنون، طبق اعلام فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت بنگلادش (FBCCI)، نهاد اصلی تجاری این کشور، محاصره‌ها باعث شده است که اقتصاد بنگلادش روزانه ۶۵ میلیارد تاکا (۵۸۸ میلیون دلار) از دست بدهد.

محبوب العلم، رئیس FBCCI، به الجزیره گفت: «همه مشاغل، اعم از کوچک و بزرگ، تحت تأثیر این محاصره قرار گرفته اند. «ما دیده‌ایم که چگونه خشونت‌های سیاسی در سال ۲۰۱۴ قبل از انتخابات [در آن زمان] اقتصاد را برای مدت طولانی مختل کرد. بحران این بار حتی بزرگتر خواهد بود.”

زاهد حسین، اقتصاددان ارشد سابق دفتر بانک جهانی در داکا، در مورد همین هشدار داد. بن بست سیاسی کنونی شبیه به سال ۲۰۱۴ است که در آن اقتصاد چندین میلیارد دلار خسارت دید. این بار نه تنها به این دلیل که اقتصاد بزرگ‌تر است، بلکه به این دلیل که بافرها در ابتدا نازک هستند، آسیب بیشتری خواهد دید.

اما حسین گفت که بحران اقتصادی کنونی را نمی توان تنها به بن بست سیاسی نسبت داد. او گفت: «بیش از ۱۵ ماه است که وجود دارد و همچنان ادامه دارد. وی افزود: در حالی که شوک های جهانی در ایجاد برخی از این فشارها نقش داشته است، واکنش های پولی، ارزی، مالی و سیاست های مالی کشور نیز کمکی نکرد.

از زمان شروع همه‌گیری، بنگلادش نرخ وام را برای بیش از سه سال تا ژوئیه گذشته روی ۹ درصد محدود کرده بود. این امر به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که با نرخ‌های بهره واقعی تقریباً صفر (نرخ استقراض منهای تورم، که در حدود ۱۰ درصد در نوسان بود) وجوه دریافت کنند.

سیاست بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول کشور – تاکا – به طور مصنوعی تورم را تشدید کرد.

حسین گفت: «اکنون، یک بن‌بست سیاسی و خشونت عمیق‌تر، نمک زیادی به آسیب‌های از پیش موجود می‌افزاید.

ضیا حسن، تحلیلگر مالی به الجزیره گفت در حالی که بن بست سیاسی آشکارا بی ثباتی اقتصادی را تشدید کرده است، ریشه های کشمکش پیرامون تراز پرداخت ها و ذخایر دلار را می توان در ضعف های ساختاری عمیق تر در اقتصاد وابسته به واردات و بی تنوع بنگلادش جستجو کرد. .

در سال مالی منتهی به ژوئن ۲۰۲۳، بنگلادش کالاهایی به ارزش ۹۰ میلیارد دلار در برابر صادرات ۵۵ میلیارد دلاری خود وارد کرد – بیش از ۸۰ درصد آن از محصولات RMG بود.

حسن می‌گوید پایگاه صادراتی باریک بنگلادش، که صرفاً به محصولات RMG متکی است، و وابستگی بیش از حد به جریان‌های حواله، سال‌هاست که آن را در برابر شوک‌های خارجی آسیب‌پذیر کرده است.

Counters in Mohakhali inter-district bus terminal in Bangladesh wears a deserted look
راه آهن جاری در سراسر کشور -محاصره آبراهی که توسط حزب اصلی اپوزیسیون ملی‌گرای بنگلادش (BNP) و متحدانش تحمیل شده است، زنجیره تامین را مختل کرده و هزینه حمل و نقل را به میزان قابل توجهی افزایش داده است، زیرا اتوبوس‌های بسیار کمی در جاده‌ها تردد می‌کنند [نازم‌الاسلام/الجزیره]
<. /شکل>

نیاز به “بازیابی دموکراسی”

حسن همچنین سقوط اقتصادی کنونی را به الیگارشی از نخبگان سیاسی مستقر در رژیم شیخ حسینه نسبت می دهد که بر بانکداری، بوروکراسی و تجارت کنترل دارند.

طبق مطالعه‌ای که توسط شبکه آسیای جنوبی در مدل‌سازی اقتصادی (SANEM)، یک اندیشکده بنگلادشی انجام شد، فساد در بخش بانکی کشور باعث زیان ۱۰۰ میلیارد تاکا (۹۰۰ میلیون دلار) در سال مالی ۱۷-۲۰۱۶ شد. /p>

داده‌های یکپارچگی مالی جهانی (GFI) نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷، بنگلادش سالانه ۷.۵۳ میلیارد دلار یا ۱۷.۹۵ درصد از تجارت بین‌المللی خود را از دست داده است که در آن شرکت‌ها ارزش کمتری برای واردات و صادرات خود اعلام کرده‌اند. برای پرداخت مالیات کمتر.

حسن گفت که این الیگارشی که به فساد و پولشویی متهم شده است، مانع از اصلاحات شده است که منافع اقتصادی آنها را تهدید می کند. او افزود: «بدون یک حل و فصل سیاسی که دموکراسی واقعی را با از بین بردن شبکه‌های الیگارشی ریشه‌دار احیا می‌کند، بعید است که اصلاحات اقتصادی معنادار انجام شود یا به طور مؤثر اجرا شود.

در همین حال، رهبران و فعالان اپوزیسیون می گویند که محاصره های مداوم آنها بخشی از تلاش آنها برای شکستن این الیگارشی و “بازگرداندن دموکراسی” در بنگلادش است. «در ۱۵ سال گذشته، دولت های حسینه و ذینفعان آنها فساد بی سابقه ای انجام داده اند. روح الکبیر رضوی، دبیرکل مشترک BNP، گفت: به همین دلیل کل اقتصاد در حال نابودی است.

او به الجزیره گفت: «محاصره‌ها آشکارا برای اقتصاد مضر است، اما اگر اکنون برای احیای دموکراسی مبارزه نکنیم و اجازه برگزاری انتخابات ساختگی دیگری را بدهیم، اقتصاد و همچنین کل کشور با مشکل بزرگ‌تری مواجه خواهند شد. /p>

علی ریاض، استاد برجسته سیاست و دولت در دانشگاه ایالتی ایلینویز در ایالات متحده، به الجزیره گفت که فقدان یک سیستم دموکراتیک فراگیر و دنبال کردن روابط دوستانه منجر به بحران اقتصادی بنگلادش شده است.

او گفت: «حزب حاکم باید درک کند که لجاجت، استفاده از زور وحشیانه، خاموش کردن مخالفان و دسیسه ممکن است هاله ای از شکست ناپذیری ایجاد کند، اما راه حلی برای بحران اقتصادی ارائه نمی دهد.» او افزود که سرزنش مخالفان یا اقتصاد جهانی به آن پایان نمی دهد.

ریاز گفت که لیگ عوامی باید به منابع مشکلات رسیدگی کند – گروه کوچکی از ذینفعان در بخش‌های مختلف را بشکند. او گفت: “این کار آسانی نیست، و تنها یک راه حل سیاسی جدید با دستور مردمی می تواند این کار را انجام دهد.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.