بخش خصوصی می خواهد در تصمیم گیری مالی بگوید

0

بنا بر گزارش ها، طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس با هدف اصلاح سیستم بانکی بیمار، اختیار محدودی را که بخش خصوصی در حال حاضر در تصمیم گیری های مالی دارد، حذف می کند، که با مخالفت شدید چهره های تجاری مواجه شده است.

آخرین جلسه ماهانه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به منظور بررسی روند ارزیابی این لایحه و بررسی قانونی با هدف رونق بازار سرمایه ایران روز دوشنبه در تهران برگزار شد. پورتال خبری ICCIMA گزارش داد.

شورای پول و اعتبار بر اساس مقررات جاری دارای جایگاهی فراتر از هر قوه دولتی است و سیاست های نظام پولی کشور را با حضور نمایندگان تاثیرگذار این بخش، اما در طرحی که از سوی نمایندگان پیشنهاد شده است، تعیین می کند. کوروش پرویزیان، رئیس این کمیسیون گفت: شورای عالی جایگزین MCC می شود.

دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور، لایحه اصلاح بانکداری و لایحه بانک مرکزی را طراحی کرده است که مدت‌ها در حال اجراست و با هدف ارتقای نظام بانکی فعلی که از مقررات قدیمی رنج می‌برد، است.

رئیس‌جمهور پس از تصویب هیئت دولت و تایید رئیس‌جمهور، لوایح دوقلو را در ۲۴ مردادماه رسماً به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی تحویل داد، اما مسیر دشوار این لوایح و تاخیرهای مکرر، خشم بسیاری از نمایندگان مجلس را برانگیخت که نسخه‌ای از اصلاحات را نیز تهیه کرده‌اند. دستور کار.

همانطور که پرویزیان بیان کرد، این طرح، اداره نظارت بانک مرکزی ایران را به یک نهاد مستقل در داخل بانک تبدیل می کند.

همچنین نقش جدیدی را به CBI به عنوان شورای ویژه و مشاور دولت می دهد.

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک مرکزی به منظور تصویب گزارش عملکرد مالی و ترازنامه آن با حضور رئیس جمهور بر اساس مقررات جاری تشکیل می شود، اما همانطور که پرویزیان خاطرنشان می کند، مسئولیت برگزاری آن مجمع به شورای عالی فوق الذکر محول می شود. .

این مقام مسئول که ریاست کانون بانک ها و مؤسسات خصوصی را نیز بر عهده دارد، افزود: «سازمان حسابرسی ایران نیز به عنوان حسابرس مستقل بانک مرکزی معرفی می شود.

پرویزیان همچنین ابراز نگرانی می‌کند که این طرح «هیچ نقشی را برای بخش خصوصی در نظر نمی‌گیرد، به این معنی که بخش خصوصی هیچ حرفی در سیاست‌گذاری در بخش مالی نخواهد داشت».

محسن حاجی بابا، نایب رئیس کمیسیون ICCIMA در این جلسه تاکید کرد که از آنجایی که دولت بارها اعلام می‌کند که از بخش خصوصی حمایت کامل می‌کند و می‌خواهد نقش خود را گسترش دهد، باید آن را عملی کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر قرار است در طرح جدید سه اقتصاددان متخصص در شورای عالی بانک مرکزی حضور داشته باشند، این افراد باید توسط انجمن اقتصاددانان ایران معرفی شوند. گفت.

وی افزود: در غیر این صورت، اگر قرار است یک کارشناس حقوقی در امور بانکی در شورای عالی که مهمترین تصمیمات مالی کشور را اتخاذ می کند، بنشیند، آن وکیل باید توسط کانون وکلای دادگستری ایران، یکی دیگر از نهادهای خصوصی معرفی شود.

حفظ و ارتقای استقلال بانک مرکزی از دیگر نکات مورد تاکید رئیس کمیسیون ICCIMA بود.

پرویزیان در پایان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی فراتر از سایر دستگاه‌های اجرایی دولتی است و چارچوب‌های نظام بانکی و ارزی کشور را مشخص می‌کند، بنابراین ضروری است استقلال آن شاخصه هر گونه طرح اصلاحی باشد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.