بخش خصوصی پشتیبانی از انتخاب های روحانی را برای دو وزارتخانه گسترش می دهد

0

دو انتخاب اصلی رئیس جمهور حسن روحانی برای هدایت اقتصاد در چهار سال آینده، زمان زیادی را با رهبران بخش خصوصی برای ایجاد یک صمیمیت اولیه داشت.

مسعود کرباسیان و محمد شریعتمداری که به ترتیب برای تصدی پست وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده اند، روز یکشنبه با مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران دیدار و گفتگو کردند.

مسعود خوانساری، رئیس TCCIM گفت: خوشبختانه پس از گمانه زنی های فراوان، اعضای کابینه بعدی به مجلس معرفی شدند و می توان اعلام کرد که از نامزدهای پیشنهادی برای ریاست وزارتخانه های اقتصاد و صنایع خرسندیم. گفته شده توسط وب سایت رسمی اتاق.

خوانساری با اشاره به یکسان سازی دو نرخی ارز که به گفته ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی قرار است «اوایل دولت جدید» اجرایی شود، گفت: «یکی از طرح‌های ضروری» است که دولت باید انجام دهد. در دوره دوم آن اجرا شود.

این مقام مسئول همچنین به اصلاح قیمت حامل های انرژی، مدیریت یارانه ها و رسیدگی به وضعیت وخیم بانک ها که مستلزم کاهش نرخ سود است، از دیگر مواردی است که بخش خصوصی در سال های آینده چشم انتظار آن است.

خوانساری با توجه به اینکه اقتصاد ایران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و زمان برای رسیدگی به آنها در حال سپری شدن است، از وزرا خواست تا به بخش خصوصی به عنوان «شریک دولت» نگاه کنند و مرتب با آن مشورت کنند.

علی سنگینیان به عنوان رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق یکی از پیش نیازهای رشد بازار سرمایه را کاهش قوانین غلط و رفع موانع بانکی دانست.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تاکید کرد: تثبیت نرخ ارز و کاهش نرخ سود موجب کاهش قیمت تمام شده تولید می شود.

او گفت: «تا زمانی که صادرات رشد نکند، تلاش‌ها برای تحریک اقتصاد به ثمر نخواهد رسید.

کرباسیان وعده داد که کابینه دوم رئیس جمهور روحانی از تمام پتانسیل «توانمندی فکری» بخش خصوصی استفاده خواهد کرد و متعهد شد که همه وزارتخانه ها و نهادهای رسمی به ویژه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را که ولی الله سیف، رئیس کل آن را بیشتر می شناسد، ادغام کند. بیش از سه دهه.

او گفت: “اولین اصل ما در کنترل نرخ ارز، جذب سرمایه خارجی است، به خصوص که اقتصاد ما قابل پیش بینی نیست و تحت تاثیر عوامل مختلف است.”

وزیر منتخب اقتصاد به عنوان رئیس گمرک در چهار سال گذشته، در طول دوران کاری خود بر مقررات زدایی تمرکز کرده است که قصد دارد به عنوان وزیر اقتصاد آن را دنبال کند.

با توجه به اینکه روحانی اصلاح بخش بانکی را در اولویت قرار داده است، کرباسیان قول داد در «تصویب جدی لوایح اصلاح بخش بانکی» در کنار بانک مرکزی باشد و همچنین برای راهنمایی به بخش خصوصی مراجعه کند.

اصلاحات بانکی از طریق دو لایحه کلان به نام‌های لایحه اصلاح بانکی و لایحه بانک مرکزی دنبال می‌شود که هنوز به مجلس ارسال نشده است.

مشارکت عمومی و خصوصی  

شریعتمداری، وزیر پیشنهادی صنایع نیز بر «همکاری و مشورت» بین بخش دولتی و خصوصی تمرکز کرد.

وی افزود: بخش خصوصی می تواند بخشی از ماموریت اقتصادی دولت را بر عهده بگیرد و “از طریق ایجاد ارتباط با نهادهای معتبر بین المللی”، قطعنامه هایی را ارائه کند.

در پایان این جلسه بیانیه ای برای حمایت رسمی هیئت نمایندگان TCCIM از کرباسیان و شریعتمداری قرائت شد.

دو وزیر پیشنهادی روز شنبه از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بازدید کردند و غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و سایر مقامات ارشد اتاق نیز به آنها پیوستند.

شافعی درباره کرباسیان و اعتقادش به برنامه های وزیر برای چهار دوره آینده گفت: وزیر پیشنهادی ما را بسیار امیدوار می کند و با شناختی که از او داریم می دانیم که فاصله زیادی بین حرف و عمل او وجود ندارد. سال.

وی همچنین خاطرنشان کرد که وزیر پیشنهادی معاون ICCIMA بوده است و از این رو از مسائل بخش خصوصی مطلع است.

این مقام مسئول از وزیر اقتصاد خواست تا یک برنامه جامع اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار، ورود به مقررات زدایی، کاهش تعداد بانک ها و موسسات اعتباری، القای انصاف مالیاتی و ایجاد ارتباط قوی تر با جامعه بین المللی انجام دهد.

 کاهش تورم

کرباسیان بر اهمیت حفظ روند فعلی کاهش نرخ تورم، تمرکز گسترده بر تولید و اشتغال زایی و حرکت در چارچوب برنامه کلان اقتصادی کشور یعنی برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۷-۱۳۹۶) تاکید کرد.

وی گفت: اگر دولت، مجلس و بخش خصوصی بتوانند در یک مسیر حرکت کنند، من معتقدم که می‌توانیم بسیاری از مسائل فعلی را حل کنیم.

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری ICCIMA از جمله مقامات ارشدی بود که در این گردهمایی سخنرانی کرد و اعلام کرد که اتاق برای جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی برنامه ای اندیشیده است.

او به کرباسیان گفت: «ما حاضریم این طرح را به شما بدهیم و برای اجرای آن با شما همکاری کنیم.

پس از مستوفی، بسیاری از نمایندگان بخش های مختلف ICCIMA نظرات، دغدغه ها، انتقادات و حمایت های خود را مطرح کردند. کرباسیان در خاتمه به بخش خصوصی اطمینان داد که نکاتی را که نمایندگان به آن اشاره کرده اند بررسی خواهد کرد و در جلسات کارشناسی آتی با جزئیات بیشتری مطرح خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.