بخش صنعتی ایران از رکود صعود می کند

0

محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که رکود طولانی مدتی که گریبان بخش صنعت ایران را گرفته، اکنون به گذشته تبدیل شده است.

صالحی نیا با استناد به گزارش اخیر بانک مرکزی ایران که رشد صنعت داخلی را در سال گذشته (اسفند ۹۵ تا ۱۳۹۵) ۶.۹ درصد اعلام کرده و همچنین به گزارش دیگری از مرکز آمار ایران اشاره کرد که نشان می دهد این بخش ۶.۵ رشد داشته است. % در مدت مشابه در مقایسه با سال قبل.

CBI و SCI هر دو آمار دوره‌ای از اقتصاد ایران منتشر می‌کنند، اما داده‌های این دو نهاد اغلب با یکدیگر متفاوت است، زیرا از سال‌های پایه متفاوتی برای محاسبه داده‌های خود استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری شطانیوز، صالحی نیا گفت: بخش صنعت ایران در سال مالی ۹۲-۹۱ و ۹۳-۹۲ به ترتیب ۱۰.۵ درصد و ۱.۷ درصد کاهش یافته است. این بخش در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ رشد ۷.۶ درصدی را تجربه کرد، اما در سال ۱۶-۲۰۱۵ دوباره رشد منفی ۰.۳ درصدی را ثبت کرد.

وی افزود: این بخش در چهار فصل سال مالی گذشته به ترتیب ۲.۲، ۴.۴، ۶.۸ و ۱۲.۱ درصد رشد داشته است که روند صعودی ثابتی را نشان می دهد.

> خودروسازان بزرگترین مشارکت کنندگان

صالحی نیا رکورد رشد قوی در سال گذشته را عمدتاً به رشد قابل توجه ۳۷ درصدی در بخش خودروسازی نسبت می دهد.

داده های غیر رسمی نشان می دهد که مجموع تولید خودرو در دوره ۱۲ ماهه به ۱.۲۵ میلیون رسیده است.

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اعلام کرد، خودروسازان درصدد تولید سالانه ۳ میلیون دستگاه در ۸ سال آینده هستند که ۳۰ درصد آن صادر می شود.

بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، خودروسازان داخلی در سال گذشته ۳۶.۶ میلیون دلار خودرو صادر کردند. عراق، الجزایر، لبنان، ترکمنستان و سوریه مقاصد اصلی بودند.

معاون وزیر صنعت خودروسازی را موتور محرک اصلی رشد در بخش صنعت دانست و خاطرنشان کرد: برآوردهای اولیه حاکی از تولید ۳۰۰ دستگاه خودرو در سه ماهه اول سال جاری (۲۰ مارس تا ۲۱ ژوئن) است که افزایش ۱۳.۷ درصدی را به ثبت رسانده است. در مقایسه با دوره مشابه سال قبل.

به گفته صالحی نیا، تولید تایر در سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافت و ۱۰ کارخانه افزایش تولید و ارزش افزوده را گزارش کردند.

> ارقام امیدوارکننده فولاد، پتروشیمی

تولید فولاد و محصولات پتروشیمی نیز در سال گذشته ارقام امیدوارکننده ای را به همراه داشت، در حالی که رشد تقاضای خارج از کشور و کاهش محدودیت های مرتبط با هسته ای وجود داشت.

ایران در سال گذشته ۵۰.۶۱ میلیون تن پتروشیمی تولید کرد که ۲۰.۳ میلیون تن آن صادر شد که رکورد جدیدی در محموله های خروجی است. ظرفیت اسمی تولید به ۶۱.۹ میلیون تن رسید، زیرا ظرفیت تولید ۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت. تولید واقعی نیز با ۹ درصد افزایش سالانه به ۵۰.۶ میلیون تن رسید.

محموله های پتروشیمی که بیشتر به آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی می رفت، ۹.۵۵ میلیارد دلار برای ایران درآمد کسب کرده است.

بر اساس اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تکمیل طرح‌های پتروشیمی ظرفیت اسمی تولید ایران را تا پایان سال مالی جاری که از ۳۰ اسفند آغاز شده است، به ۷۲ میلیون تن در سال می‌رساند.

مرضیه شاهدایی رئیس NPC گفت: با راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی در سال جاری، پیش بینی می شود تولید به ۵۹ میلیون تن برسد که نسبت به سال مالی گذشته ۱۸ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گفته شاهدایی، ۳۳ میلیون تن از کل تولید پیش بینی شده به ارزش ۱۱ میلیارد دلار به مقاصد هدف صادر و مابقی مصرف داخلی خواهد شد.

فولادسازان ایرانی در سال گذشته ۱۸.۴۶ میلیون تن محصولات نیمه تمام تولید کردند که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشت. آنها همچنین ۱۸.۱۵ میلیون تن محصول نهایی در مدت مشابه تولید کردند که بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گزارش داد که صادرات محصولات نیمه تمام و تمام فولادی به ۶.۶۹ میلیون تن به ارزش ۲.۶۹ میلیارد دلار در این دوره رسید که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۹ درصد و ۰.۳ درصد افزایش داشته است.

ایران در نظر دارد طبق برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۰۰۵) که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام و ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن صادرات در سال را در موعد مقرر پیش بینی می کند، تبدیل به ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان شود.

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کارخانه های فولاد ایران تاکنون حدود ۶۰ درصد از ظرفیت مورد نظر را محقق کرده اند.

> سیمان تحت تأثیر رکود ساخت و ساز

با این حال، در نتیجه کندی مداوم در بخش ساختمان ایران، صنعت سیمان در سال گذشته با کاهش ۵.۷ درصدی نسبت به سال قبل، در میان صنایع بدترین عملکرد قرار گرفت.

تولیدکنندگان سیمان ایران در سال مالی گذشته ۵۵.۲۶ میلیون تن سیمان و ۵۷.۶۵ میلیون تن کلینکر تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶ درصد و ۴.۱۸ درصد کاهش داشته است. علاوه بر این، در این دوره، آنها ۱۳.۱ میلیون تن سیمان و کلینکر صادر کردند که ۱۳.۱۹ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

بر اساس گزارش CBI، ساخت و ساز تنها بخشی بود که در سال گذشته با رشد منفی ۱۳.۱ درصدی مواجه شد.

بخش مسکن ایران از سال ۲۰۱۲ در رکود بوده است و برآوردها حداقل تا مارس ۲۰۱۸ نشانه‌های کمی از بهبود را نشان می‌دهد.

این چالش برای دولت باقی می ماند که بخش ساخت و ساز را برای ایجاد تقاضا تحریک کند که می تواند صنایع مرتبط با ساخت و ساز مانند بخش های فولاد، سیمان و کاشی را بیشتر تقویت کند.

بر اساس گزارش CBI، ایران در سال گذشته ۱۲.۵ درصد رشد داشته است که بیشتر به دلیل افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم های بین المللی علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای آن در ژانویه ۲۰۱۶ پس از توافق هسته ای با قدرت های جهانی ماه ها قبل است. /p>

رشد تولید ناخالص داخلی، بدون در نظر گرفتن تولید نفت، به ۳.۳ درصد رسید، CBI با اشاره به اینکه بخش نفت در سال گذشته رشد چشمگیر ۶۱.۶ درصدی را ثبت کرد.

مرکز آمار ایران در گزارشی که اواخر اردیبهشت ماه منتشر شد، رشد سال گذشته با احتساب نفت را ۸.۳ درصد اعلام کرد. بدون احتساب نفت، اقتصاد ۶.۳% رشد کرد.

کارشناسان معتقدند نرخ رشد بالا در سال جاری چالش برانگیز خواهد بود، زیرا شاخص های نفت قبلاً به سطوح قبل از تحریم ها رسیده اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.