بخش کشاورزی ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی ایران را تولید می کند

0

در حال حاضر بخش کشاورزی ۱۲ تا ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد که از ۹ درصد به ۱۰ درصد در سه سال پیش (زمانی که حسن روحانی برای اولین بار در اوت ۲۰۱۳ روی کار آمد) افزایش یافته است. به گفته محمود حجتی وزیر کشاورزی.

به گزارش ایرنا، وزیر بهداشت گفت: این بخش بین ۱۹ تا ۲۰ درصد از کل مشاغل کشور را ایجاد کرده است.

بر اساس داده های دولت، بخش کشاورزی ایران در نیمه اول سال جاری (شروع از ۲۹ اسفند ۱۳۹۵) در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۶ درصد رشد داشته است.

به گفته اسکندر زند، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، به دلیل کمبود امکانات در این بخش، سالانه ۵۰ هزار کشاورز از تعداد کشاورزان کاسته می شود.

حدود ۵۰ درصد از جمعیت روستایی در بخش کشاورزی فعال هستند. این رقم برای جمعیت شهری ۵ درصد است.

به گفته معاون وزیر کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده، تراز تجاری ایران در بخش کشاورزی طی هشت ماه منتهی به ۲۹ آبان به منفی ۲.۱۶ میلیارد دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲۸ میلیون دلار بهبود یافته است.

صادرات محصولات کشاورزی در دوره هشت ماهه بیش از ۳.۸ میلیون تن به ارزش بیش از ۳.۵۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۵.۲ درصد و از نظر ارزش ۴.۱ درصد افزایش داشته است. صادرات محصولات کشاورزی در این مدت به ترتیب از نظر وزنی ۴.۶ درصد و از نظر ارزشی ۱۲.۶ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است.

عمده محصولات صادراتی پسته با پوست (۶۰۴ میلیون دلار)، رب گوجه فرنگی (۱۳۰ میلیون دلار) و دانه پسته (۱۰۶ میلیون دلار) بوده است.

بخشنده خاطرنشان کرد: واردات در این مدت به ترتیب از نظر وزنی و ارزشی ۵ درصد و ۳.۲ درصد کاهش داشته است.

ذرت دامی (۸۷۴ میلیون دلار)، سویا (۵۹۳ میلیون دلار) و آرد سویا و کیک پرس سویا (۳۸۱ میلیون دلار) از عمده‌ترین محصولات کشاورزی وارداتی بودند.

حسن عباسی معروفان، رئیس شرکت بازرگانی دولتی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حدود ۹۵ درصد بخش کشاورزی توسط بخش خصوصی اداره می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.