برای ژنرال های میانماری، بحران انرژی تسلط متزلزل بر قدرت را تهدید می کند

0

بانکوک، تایلند – ذخایر گاز طبیعی میانمار، منبع درآمدی کلیدی برای اداره دولتی حاکم شورا (SAC)، قرار است در سال‌های آینده به شدت کاهش یابد و تهدیدی بزرگ برای ژنرال‌هایی باشد که در حال تلاش برای سرکوب مخالفت با حکومت خود هستند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، واردات ماهانه برق از چین به میانمار در سال جاری بیش از دو برابر شد و مقامات نظامی این کشور پس از کودتا در حال پیشروی در بحث اتصال به شبکه با پکن و وینتیان هستند.

بحران انرژی که SAC با آن مواجه است با حملات اخیر نیروهای مقاومت تشدید شده است.

گروه‌های مقاومت قومی در شمال ایالت شان، با هماهنگی با ائتلاف‌های ضد کودتا در سراسر کشور، ارتش را از مناطق وسیع بیرون راندند و گذرگاه‌های مرزی و مسیرهایی را که بیشتر تجارت مرزی با چین را حمل می‌کردند به تصرف خود درآوردند.

به گفته منابع متعدد در یانگون، ژنرال ارشد مین آنگ هلائینگ و نیروهایش با احتکار واردات دیزل برای حفظ عملیات نظامی، تشدید کمبود برق موجود و فرو بردن کشور در بحران سوخت عمیق‌تر پاسخ داده‌اند.

Min Aung Hlaing
ژنرال ارشد مین آنگ هلائینگ در کودتای ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفت [پرونده: Aung Shine Oo/AP]

یک تاجر در پایتخت تجاری گفت: برخی از پمپ بنزین‌ها در یانگون تمام شده‌اند در حالی که برخی دیگر تا پاسی از شب در صف‌های بزرگ هستند.

«[هزینه] برق از زمان کودتا ۸ تا ۱۰ برابر افزایش یافته است. ما باید از ژنراتورها استفاده کنیم و قیمت سوخت بسیار بالا رفته است.

«نه ارتش و نه پمپ بنزین هیچ کنترلی بر آنچه در حال وقوع است ندارند. به نظر می‌رسد رژیم از اینکه چگونه چنین کمبودی به اقتصاد آسیب می‌زند، بی‌اطلاع است.

گیوم دی لانگر، کارشناس انرژی و مشاور سابق دولت میانمار، گفت که نگرانی فزاینده ای در این کشور نسبت به کاهش تولید گاز و احتکار واردات دیزل توسط ارتش وجود دارد.

دی لانگر به الجزیره گفت: «بدون گاز یا گازوئیل، هیچ راهی برای بیمارستان‌ها وجود ندارد که برق قابل اعتمادی داشته باشند تا دارو و نمونه‌ها را خنک نگه دارند.

کارشناسان هشدار می دهند، اما بعید است که چین یا لائوس، چین یا لائوس، قبل از خشک شدن ذخایر گاز این کشور، برق را در مقیاس بزرگ به میانمار صادر کنند، و SAC را مجبور به جستجوی منابع جایگزین انرژی و درآمد کند – یا با خطر مواجه شود. سؤالات مشروعیت بیشتر پس از انقباض تقریباً ۲۰ درصدی اقتصاد پس از کودتا.

میانمار که قبل از کودتا به داشتن برخی از کمترین مالیات‌ها در جهان معروف بود، بیشترین سهم از درآمدهای دولتی را از صادرات گاز دریایی به تایلند و چین ایجاد کرد.

پس از سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی توسط ارتش در فوریه ۲۰۲۱، وضعیت مالی دولت در بحبوحه مهاجرت سرمایه گذاران و تحریم مالیاتی توسط مردم به شدت بدتر شد.

فشار بودجه می‌تواند توانایی SAC را برای حفظ عملیات خود، از جمله خرید تسلیحات، و تشدید قطع برق، کاهش دهد و به طور بالقوه مقاومت بیشتری در برابر حکومت نظامی ایجاد کند.

“نیمی از برق میانمار از گاز تامین می شود. بحران پیش رو قطعی برق فعلی را به میزان قابل توجهی بدتر خواهد کرد. صادرات گاز نیز نیمی از ذخایر ارزی را تشکیل می دهد که ارتش به شدت به آن نیاز دارد. دی لانگر گفت: انرژی یک بحران وجودی برای میانمار ایجاد می کند.

“بحران گاز انتظار می رفت، اما دولت غیرنظامی در حال اجرای طرح هایی برای جلوگیری از آن بود. اما از زمان کودتا، کاهش ارزش پول، کنترل سرمایه و از دست دادن اعتماد همه این برنامه ها را لغو کرد.

شکاف قدرت

میانمار پس از کودتا با شکاف بزرگی در قدرت مواجه است. در می ۲۰۲۱، میانمار حدود ۴۰۰۰ مگاوات برق تولید کرد. در ماه های اخیر، تولید برق بین ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ مگاوات بوده است.

برای بدتر شدن اوضاع، سرمایه‌گذاران بزرگی که در حال توسعه میادین گازی جدید فراساحلی بودند، از جمله غول فرانسوی توتال و وودساید استرالیا، از آن خارج شدند.

بانک جهانی در گزارشی در سپتامبر با عنوان در تاریکی: چالش‌های بخش برق در میانمار گفت: «تا سال ۲۰۳۰، پیش‌بینی می‌شود که تولید گاز کمتر از یک پنجم میزان تولید گاز در سال ۲۰۲۲ باشد».

“در میان مدت و بلند مدت، کاهش گاز داخلی و مشکلات در بسیج سرمایه گذاری در منابع تولید اضافی احتمالاً وضعیت بخش برق را بدتر خواهد کرد.”

بر اساس این گزارش، تولید Yadana، بزرگترین میدان گازی، در سال ۲۰۲۲ شروع به کاهش کرد در حالی که انتظار می‌رود تولید شوی غرب راخین در سال ۲۰۲۶ کاهش یابد.

این گزارش می‌گوید: «این وضعیت بر صادرات میانمار به تایلند و چین، درآمد ارزی که برای شرکت نفت و گاز میانما نشان می‌دهد و میزان گاز موجود برای مصرف داخلی تأثیر می‌گذارد.

>

انتظار می‌رود تولید میادین گازی Yadana، Zawtika و Shwe بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ به سرعت کاهش یابد.

غول نفت و گاز تایلند PTT Exploration and Production (PTTEP) در میدان‌های Zawtika و Yadana گاز تولید می‌کند، در حالی که Shwe توسط شرکت Posco International کره جنوبی اداره می‌شود.

«رونق گاز از اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ در حال پایان است. اساساً آنچه که میلیاردها و میلیاردها دلار بودجه برای دولت میانمار و اکنون رژیم در ۲۵ سال گذشته فراهم کرده است، در حال پایان است.

“مخزن هایی که گاز تایلند را تامین می کنند در چند سال آینده تخلیه می شوند و این یک جنبه تعیین کننده از آنچه برای SAC اتفاق می افتد خواهد بود: از نظر رابطه بین SAC و تایلند، و توانایی SAC برای تامین مالی خود و خرید سلاح. پول حاصل از صادرات گاز نیز برای تامین مالی مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی، زیرساخت‌ها و غیره استفاده شده است.

SAC با هدف راه‌اندازی و راه‌اندازی آنها تا سال ۲۰۲۶، ساخت سه سد – Thahtay، Upper Yeywa، Upper Kengtawng را ادامه می‌دهد.

بانک جهانی هشدار داده است که منابع ناکافی و درگیری‌های مسلحانه پروژه‌ها را به تأخیر انداخته است و به تصاویر ماهواره‌ای اشاره می‌کند که پیشرفت متوقف شده در سایت‌های ساخت و ساز را نشان می‌دهد.

«این سه سد، اگر آنلاین شوند، مجموعاً ۴۴۳ مگاوات تولید خواهند کرد. نیروگاه های خورشیدی بسیار کوچک هستند. هیچ یک از اینها شکاف را برای کشاندن میانمار به پیش از کودتای تولید برق پر نمی کند.

از زمان کودتا، SAC مجموعه‌ای از اقدامات را اعمال کرده است که محیط کسب‌وکار را – که قبلاً به‌طور جدی تحت تأثیر درگیری قرار گرفته است – بسیار دشوارتر کرده است، از جمله کنترل‌های ارز خارجی که اخیراً کاهش یافته و محدودیت‌های واردات.

در میان هجوم شرکت‌های چندملیتی، اپراتور انرژی تحت حمایت دولت چین VPower به طور چشمگیری فعالیت‌های خود را در این کشور کاهش داده است.

در گزارش موقت ژوئن خود که توسط الجزیره مشاهده شد، شرکت تحت حمایت CITIC Group Corporation با مسئولیت محدود گفت که “به تلاش‌های خود برای کاهش تجارت و عملیات خود در میانمار ادامه می‌دهد و به تدریج دارایی‌ها را در دیگر پروژه‌های بالقوه مستقر می‌کند”.

>

با مشارکت شرکت دولتی چینی شرکت ملی واردات و صادرات فنی چین، VPower فهرست شده در هنگ کنگ پنج نیروگاه را راه اندازی می کرد و چهار نیروگاه در سال جاری فعالیت خود را متوقف کردند. تنها یک نیروگاه، یک نیروگاه ۱۰۹.۷ مگاواتی در میینگیان، هنوز فعال است.

این شرکت در این گزارش گفت: “استهلاک مداوم کیات و کاهش ذخایر ارزی کشور همچنان بزرگترین مشکل برای مشاغل خارجی است.”

گروه فعال عدالت برای میانمار، با استناد به اسناد کمیسیون سرمایه گذاری میانمار، VPower را به داشتن ارتباط با شرکت نظامی Myanma Economic Holdings Limited (MEHL) و شرکت نظامی Star Sapphire متهم کرده است.

gas Myanmar
میانمار با کمبود سوخت دست و پنجه نرم می کند [پرونده: Soe Zeya Tun/Reuters]

برای عدالت برای میانمار، VPower، که علناً داشتن پیوندهای نظامی را رد کرده است، نشان دهنده “مطالعه موردی چگونگی عدم انجام تجارت در میانمار” است.

هم MEHL و هم Star Sapphire توسط دولت بریتانیا تحریم شده اند.

Yadanar Maung از Justice For Myanmar به الجزیره گفت: «با توجه به اینکه عملیات VPower میانمار متعلق به یک شرکت هلدینگ جزایر ویرجین بریتانیا است، مقامات بریتانیا باید تخلفات احتمالی را از طریق پرداخت به این شرکت‌های تحریم شده بررسی کنند.

زاکاری ابوزا، استاد کالج ملی جنگ در واشنگتن، گفت که بحران انرژی آخرین نمونه از سوء مدیریت اقتصادی دولت پس از کودتا بود.

ابوزا به الجزیره گفت: «این همچنین نشان‌دهنده کمبود ارز برای پرداخت هزینه واردات سوخت است – به همین دلیل شرکت‌های خارجی اعتماد ندارند – و مشکل در تسویه معاملات دلار آمریکا به دلیل تحریم‌های ایالات متحده است. >

در میان بحران مارپیچ، به نظر می‌رسد پکن وارد عمل شده است. واردات برق از چین به پست‌های تجاری مرزی امسال رشد چشمگیری داشته است.

بر اساس برآوردهای بانک جهانی، میانگین واردات ماهانه برق از چین از طریق خطوط فشار متوسط ​​در طی شش ماه اول سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال ۲۰۲۲ بیش از دو برابر شده است، از ۷۴ گیگاوات ساعت به ۱۷۰ گیگاوات ساعت در ماه.

بر اساس گزارش بانک جهانی، توسعه ظرفیت صادرات و واردات انرژی بیشتر با چین امکان پذیر است، اگرچه پیشرفت با اتصالات و خطوط انتقال جدید کند بوده است.

یک خط انتقال برای واردات ۱۰۰۰ مگاوات برق بین ایالت شان میانمار و استان یوننان چین سال‌ها مورد بحث قرار گرفته است.

اما بانک جهانی گفت که پیشرفت محدودی در بحث بین این دو شرکت در زمینه طراحی فنی و معاملات تجاری وجود دارد و ساخت یک خط انتقال بهم پیوسته ولتاژ بالا نیز آغاز نشده است.

“خط ولتاژ متوسط ​​موجود از چین به شبکه ملی متصل نیست. بنابراین، برق وارداتی از چین برای مناطق نزدیک به مرز چین و میانمار اهمیت محلی دارد، اما تأثیر محدودی در سایر نقاط کشور دارد.

به نظر می‌رسد برنامه‌های واردات برق از لائوس، یک کشور کوچک محصور در خشکی در آسیای جنوب شرقی، نیز در حال انجام است.

وزارت‌های انرژی کشورها در سال ۲۰۱۸ یادداشت تفاهمی برای ساخت یک خط اتصال برای واردات ۳۰۰ مگاوات برق از شرق و جنوب شان به میکتیلا در مرکز میانمار امضا کردند.

در ماه آوریل، قرارداد تمدید شد و اخطاریه ای برای ادامه برای انجام یک مطالعه امکان سنجی، با ارتقاء ظرفیت واردات به ۶۰۰ مگاوات، امضا شد.

SAC و دولت لائوس اعلام کردند که این خط ارتباطی به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۶ به شهر شرقی میانمار کنگ تونگ و میکتیلا خواهد رسید.

بانک جهانی ارزیابی کرد که ساخت‌وساز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا مسیر اتصال پیشنهادی احتمالاً از ایالت Wa جنوبی متاثر از درگیری عبور می‌کند.

«نه چین و نه لائوس احتمالاً در آینده نزدیک صادرات برق به میانمار را به شدت افزایش نخواهند داد زیرا آنها باید تقاضای داخلی خود را برآورده کنند. دی لانگر گفت: امنیت انرژی حرف اول را می زند.

حکومت انقلابی وحدت ملی که توسط قانونگذاران سرنگون شده تشکیل شده است، هشدار داده است که آنها به قراردادها یا پروژه های امضا شده با رژیم احترام نمی گذارند.

«تقطع برق و بحران سوخت نشان می‌دهد که حکومت نظامی نتوانسته است حکومت کند. ساسا، وزیر کابینه دولت وحدت ملی، به الجزیره گفت: معاملات تجاری با رژیم، از جمله پروژه های قدرت، تنها باعث طولانی شدن حکومت وحشت حکومت نظامی علیه مردم میانمار می شود.

«خونتا نمی تواند ثبات لازم را برای سرمایه گذاران چینی و دیگر انرژی در کشور ایجاد کند. حمایت از ظهور میانماری دموکراتیک، باثبات و فدرال به نفع هر دو کشور است. ساسا به الجزیره گفت: ما قصد داریم زیرساخت انرژی کشور را بازسازی کنیم و از سرمایه گذاری مسئولانه در این بخش استقبال خواهیم کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.