برن به شرکت‌ها می‌گوید که تجارت ایران را بر اساس “مبنای آگاهانه” دنبال کنند

0

دولت سوئیس از وضعیت «وخیم‌تر» تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحده علیه ایران ابراز تاسف می‌کند، اما به شرکت‌های سوئیسی توصیه می‌کند روابط تجاری خود را با جمهوری اسلامی «به‌صورت آگاهانه» دنبال کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه گفت، شرکت‌هایی که با ایران تجارت می‌کنند از ایالات متحده منع خواهند شد، زیرا تحریم‌های جدید آمریکا که دلار، تجارت فلزات، زغال سنگ، نرم‌افزارهای صنعتی و بخش خودروسازی آن را هدف قرار می‌دهد، علی‌رغم درخواست‌های متحدان واشنگتن اعمال می‌شود.

>

این اقدام به دنبال عقب‌نشینی واشنگتن از توافق سال ۲۰۱۵ برای لغو تحریم‌ها در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد.

Fabian Maienfisch از دبیرخانه امور اقتصادی (SECO) گفت: «تصمیمات ایالات متحده در مورد تحریم‌ها بر وضعیت حقوقی سوئیس در رابطه با ایران تأثیری نمی‌گذارد».

کشورهای اروپایی که امیدوارند تهران را متقاعد کنند که به این توافق ادامه دهد، قول داده اند که تلاش کنند ضربه تحریم ها را کاهش دهند و از شرکت های خود بخواهند که از آن خارج نشوند. اما این کار دشواری نشان داده است: شرکت های اروپایی با این استدلال که نمی توانند تجارت آمریکایی خود را به خطر بیندازند، از ایران خارج شده اند.

با این حال، تحریم‌های مجدد ایالات متحده ممکن است بر شرکت‌های سوئیسی که روابط تجاری با ایران دارند تأثیر بگذارد.

Maienfisch گفت که سوئیس متاسف است که وضعیت تحریم ها در رابطه با ایران دوباره رو به وخامت است.

او گفت: “دولت فدرال سوئیس از منافع اقتصادی سوئیس دفاع می کند، اما نمی تواند واکنش شرکت ها را به جو جدید دیکته کند. [دولت] توصیه می کند که شرکت ها روابط تجاری خود را با ایران دنبال کنند و خود را در مورد وضعیت آگاه کنند.”

نستله مستقر در سوئیس، بزرگترین شرکت مواد غذایی جهان که شیر خشک و غلات و همچنین آب بطری برای نوزادان را در ایران تولید می‌کند، روز سه‌شنبه اعلام کرد که هیچ پیامد مستقیمی از تحریم‌های مجدد آمریکا علیه این کشور مشاهده نمی‌کند.

در سال ۲۰۱۷، سوئیس کالاها و خدماتی به ارزش ۵۳۲ میلیون CHF (534 میلیون دلار) صادر کرد. ده سال قبل، صادرات حدود ۸۰۰ میلیون CHF بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.