بریتیش پترولیوم: تولید نفت و میعانات گازی ایران به ۳.۸۲۲ میلیون بشکه در روز رسید

0

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل فارس، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم در گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۳» اعلام کرد، تولید نفت ایران (به همراه میعانات گازی) تا پایان سال ۲۰۲۲، به ۳.۸۲۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال پیش از آن ۱۶۹ هزار بشکه در روز یا ۴.۶ درصد افزایش یافته است. تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ روزانه۳.۶۵۳  میلیون بشکه برآورد شده بود.

 

بر اساس برآوردهای بریتیش پترولیوم، تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ با افزایش حدود ۱۷.۵ درصدی مواجه شده بود.

میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲ معادل ۴.۱ درصد کل تولید نفت جهان بوده است. ایران در سال ۲۰۲۱ هفتمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان بود که این جایگاه در سال ۲۰۲۲ به هشتم تغییر کرده است.

متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۲۲ روزانه ۹۳.۸۴۸ میلیون بشکه برآورد شده که نسبت به سال پیش از آن ۳ میلیون و ۷۷۲ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۲۱ روزانه ۹۰.۰۷۶ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

آمریکا با تولید ۱۷.۷۷۰ میلیون بشکه نفت در روز رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است.

کشورهای عربستان با ۱۲.۱۳۶ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۱۱.۲۰۲ میلیون بشکه به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اکتشاف و استخراج نفت در جهان است که به تازگی هفتاد و دومین گزارش خود موسوم به گزارش مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۳ را منتشر کرده است.

سری گزارش‌های مرور آماری انرژی جهان از معتبرترین گزارش‌های بخش انرژی جهان است که از دهه ۱۹۶۰ و به طور سالانه توسط بریتیش پترولیوم منتشر می‌شود.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.