بزرگترین نگه داشتن معدن ایران در سابقه کارنامه توضیح می دهد

0

توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، به عنوان یک سازمان پویا، با موفقیت بر بحران مدیریت غلبه کرده و با کاهش تقاضای جهانی در سال های اخیر به نحو شایسته ای برخورد کرده است.

اکنون سازمان این فرصت را دارد که از گذشته درس گرفته و برای آینده آماده شود. نمی توان انکار کرد که IMIDRO در گذشته به دلیل تا حد زیادی چندین پروژه ناتمام کارآمد نبوده است.

با این حال، این سازمان از اواسط سال ۲۰۱۳ رویکرد توسعه جدیدی را اتخاذ کرده است. با مشارکت بخش خصوصی، پروژه های معلق عملیاتی شدند و برنامه های جدیدی برای آینده معادن و صنایع معدنی ترسیم شده است.

اقداماتی که ایمیدرو بلافاصله پس از روی کار آمدن دولت در سال ۲۰۱۳ انجام داد، مطابق با اقتصاد مقاومتی بود. اگرچه این سازمان با برخی محدودیت‌های مالی مواجه بود، اما موفق شد بیش از ۳۰ پروژه توسعه‌ای را که در بخش‌های فولاد، سنگ آهن، زغال‌سنگ، طلا، آلومینیوم و مس متوقف شده بودند، احیا کند.

ایمیدرو تعهد خود را برای هدایت معادن و صنعت معدن به سمت توسعه و رشد اعلام کرده است.

توسعه و اجرای طرح اکتشاف به مساحت ۲۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع با مشکلاتی همراه بود، اما سازمان در این زمینه تلاش کرد. پروژه مرتبط اکنون مواد اولیه پروژه های توسعه معدن را تامین می کند.

در این پروژه علاوه بر افزایش چشمگیر ذخایر معدنی کشور، عناصر کمیاب خاکی ارزشمند مورد اکتشاف قرار گرفت. اندکی بعد شاهد تولید اولین شمش خاک کمیاب در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در سال ۱۳۹۴ بودیم.

همچنین در سال گذشته این سازمان با صادرات بیش از ۴ میلیون تن فولاد، رکورد صادرات این فلز را به نام خود ثبت کرد و به کاهش نگرانی‌های مربوط به صنعت فولاد کمک کرد.

به توصیه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، سازمان در حال تبدیل محصولات و مواد اولیه داخلی به صادرات با ارزش افزوده بالاتر است و سهم خود را در تقویت اقتصاد انجام می دهد.

ایمیدرو همچنین متعهد به توسعه صنایع معدنی به ویژه در سواحل جنوبی کشور است. از آنجایی که این مناطق در مجاورت منابع دریا و گاز قرار دارند، مزیت واردات مواد خام و صادرات کالاهای تولیدی را دارند.

این در حالی است که جذب سرمایه گذاری خارجی در این حوزه ها تامین مالی و اجرای پروژه های زیربنایی را امکان پذیر می کند. شرکت هایی که در گذشته علاقه ای به همکاری با ایران نداشتند، اکنون به لطف تلاش های دولت حسن روحانی، رئیس جمهور، مشتاق سرمایه گذاری مشترک با طرف های ایرانی هستند.

امضای ۳۰ تفاهم نامه بین المللی در سه سال گذشته اولین گام رو به جلو در توسعه روابط با جهان بود.

ناگفته نماند که شرکت های خصوصی داخلی موتور محرک اصلی هستند و شرکای ایمیدرو در این مسیر به توسعه معادن و صنایع معدنی و همچنین انتقال دانش فنی به کشور کمک می کنند.

سفر رئیس جمهور روحانی به ایتالیا و فرانسه نقطه عطفی برای همکاری در صنعت فولاد و آلومینیوم و پوشش بیمه ای با شرکت های بزرگ غربی بود. ایمیدرو و دانیلی ایتالیا به عنوان یک جوینت ونچر (پرشین متالیکز) برای تقویت صنعت فولاد ایران همکاری خواهند کرد.

ایمیدرو در سال ۱۳۹۴ گام های اساسی در زمینه تحقیقات و آموزش برداشت و برنامه گسترده ای را برای سرعت بخشیدن به روش های مدرن استخراج در سراسر کشور آغاز کرد. این برنامه به دنبال بهبود دانش شرکت های داخلی وابسته به کارشناسان داخلی و خارجی است.

زحمات این سازمان توسط محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت قدردانی شد و در روز ملی معدن و صنعت با معرفی این سازمان به عنوان «صادرکننده برتر سال ۱۳۹۴» و «سازمان برتر» تجلیل شد.

من معتقدم که این پاداش ها نشان دهنده اقداماتی است که ایمیدرو در سه سال دولت «تدبیر و امید» انجام داده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.