بزرگترین هلدینگ ایران برای شناور همه شرکتهای تابعه

0

قائم مقام هیئت مدیره این شرکت گفت: بزرگترین هلدینگ ایران، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، قرار است تا پایان سال مالی جاری (۳۰ اسفند ۱۳۹۷) سهام تمامی شرکت های تابعه خود را در بازار سهام عرضه کند. /p>

در حال حاضر ۷۵ درصد از شرکت های تابعه ما در بازار سهام فهرست شده اند. به گزارش ایلنا، مرتضی لطفی همچنین گفت: ما در نظر داریم تا سال آینده بقیه را فهرست کنیم تا رقابتی تر و وضعیت مالی آنها شفاف تر شود.

بازوی سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی که با نام اختصاری فارسی شستا نیز شناخته می شود، ۹ هلدینگ را در طیف وسیعی از بخش ها از جمله نفت، پتروشیمی، داروسازی، سیمان، حمل و نقل و دارایی کنترل می کند.

این هلدینگ ها حدود ۲۰۰ شرکت تابعه را مدیریت می کنند، ۱۰۰۰ عضو هیئت مدیره دارند و دارایی هایی به ارزش ۳۵۰ تریلیون ریال (۹.۰۲ میلیارد دلار) را کنترل می کنند.

شرکت های تابعه دو هلدینگ یعنی شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین و شرکت سرمایه گذاری نفت و پتروشیمی تامین در حال حاضر در بازار سهام فهرست شده اند.

به گفته رضا نوروززاده، مدیرعامل SSIC، هلدینگ های در نظر گرفته شده برای عرضه در بورس عبارتند از: شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین، شرکت هلدینگ صنعتی عمومی تامین و شرکت سرمایه گذاری ساخت و ساز و حمل و نقل تامین.

ما از [سازمان بورس و اوراق بهادار] خواسته‌ایم که تحلیل و راه را برای عرضه عمومی سه هلدینگ هموار کند. در ابتدا قصد داریم کمتر از ۵ درصد از سهام آنها را برای کشف قیمت عرضه کنیم و سپس با عرضه ۳۰ درصد آن را پیگیری کنیم. به این ترتیب، شستا ۶۴ درصد از سهام آنها را حفظ خواهد کرد.

همانطور که اعداد نشان می دهد، نمونه کارها SSIC گسترده است. به عنوان مثال، هلدینگ سیمان، ۱۳ شرکت سیمان، سه کارخانه معدن و سه کارخانه مهندسی را مدیریت می کند که اکثر آنها بزرگترین در صنعت هستند و ۴۰ درصد از تولید ملی این ماده را تشکیل می دهند.

با این حال، پرتفوی چشمگیر به این معنی نیست که دارایی ها پررونق هستند.

یک غول آسیب دیده

لطفی گفت که شستا بیش از ۹۰ درصد از دارایی های خود را در نتیجه تسویه بدهی های دولت به دست آورده است و ۷۰ درصد از آنها یا با زیان کار می کنند یا عملکرد ضعیفی دارند، در حالی که تنها بازدهی که دریافت می کند از ۳۰ درصدی است که ایجاد کرده است.

اندازه عظیم SSIC در واقع به دلیل سیاست های دولت قبلی است که سهام شرکت های دولتی را به جای بدهی های خود واگذار کرد. شرکت‌هایی که قبلاً ضعیف اداره می‌شدند، با قیمت‌های دلخواه مجبور به استفاده از SSIC شدند.

به گفته لطفی، دولت بیش از یک چهار میلیارد ریال (۲۵.۷ میلیارد دلار) به سازمان تامین اجتماعی بدهی دارد.

این رقم از ۶۰ تریلیون ریال (۱.۵۴ میلیارد دلار) در دهه گذشته افزایش یافته است. این در حالی است که SSO باید سالانه حدود ۷۵۰ تریلیون ریال (۱۹.۲ میلیارد دلار) مستمری بپردازد که بخش خوبی از آن از درآمدهای SSIC حاصل می شود.

چیزی که همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند این است که صنایعی که SSIC در آن دخیل است در حال گذراندن یک وصله سخت است. به عنوان مثال، صنعت سیمان در مواجهه با کاهش مستمر تقاضا در بخش ساخت و ساز، از ۴۴ درصد مازاد ظرفیت تولید رنج می برد.

و صادرات، تنها راه خروج از بن بست تقاضای داخلی، به دلیل جنگ تجاری با همسایگان و هزینه بالای حمل و نقل به سایر قاره ها، حدود ۱۰ درصد از تولید را تشکیل می دهد.

شرکت های داروسازی نیز روی صخره ها هستند.

به گفته نوروز زاده، این صنعت به دلیل تاخیرهای طولانی در دریافت پرداخت های خرید، در حفظ سود خود با مشکل مواجه است که بیشتر به دلیل کمبود کلی نقدینگی در بازار است.

و در آخر، سهام SSIC در صنعت فولاد آن را پایین آورده است. شرکت فولاد اصفهان که از نظر مالی در تنگنا قرار گرفته است، در چند سال گذشته غرق در بدهی بوده و ۵۵ درصد سهام آن متعلق به SSO است.

آخرین آمار نشان می دهد که زیان انباشته ESCO تا پایان سه ماهه اول امسال (منتهی به ۲۱ ژوئن) به ۲۱.۰۳ تریلیون ریال (۵۴۴.۸۶ میلیون دلار) رسیده است در حالی که کل بدهی های آن نیز به ۸۳.۲۵ تریلیون ریال (۲.۱۵ میلیارد دلار) رسیده است.

سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار تهران و ایران فرابورس احتمالاً برای خرید سهام هلدینگ SSIC صف نخواهند کرد، مگر اینکه اوضاع از نظر مالی بهبود یابد، که به نوبه خود به معنای حرکت اقتصاد به سمت رشد است.

با این حال، SSIC به توسعه فکر می کند.

به گفته لطفی، این شرکت حدود ۵۰۰ تریلیون ریال (۱۲.۸ میلیارد دلار) در پروژه های مختلف از جمله یک کارخانه داروسازی در شمال غرب ایران، یک کارخانه سیمان در عراق و یک پروژه معدنی در آفریقا سرمایه گذاری کرده است.

او گفت: «مذاکرات با دولت ترکیه برای فهرست دوگانه برخی از شرکت های تابعه SSIC در بورسا استانبول در حال انجام است که گامی مثبت در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.