بسته بندی ضعیف لبه رقابتی ، سود را از بین می برد

0

بسته بندی محصول را معرفی می کند و از زمان تولید تا فروش محافظت می کند.

متاسفانه در ایران این موضوع مورد بی توجهی قرار گرفته است به طوری که بسته بندی محصولات داخلی نه قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی در بازار بین المللی است و نه می تواند برای مصرف کنندگان داخلی جذابیت داشته باشد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارتخانه های کشاورزی و صنایع، سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی ایران به دلیل بسته بندی نامناسب از بین می روند. روزنامه کسب و کار فارسی گزارش داد که این امر سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار ضرر به اقتصاد وارد می کند.

اکثر محصولات باکیفیت ایرانی مانند زعفران، پسته و عسل به کشورهای همسایه به صورت عمده عرضه می شوند و در آنجا بسته بندی می شوند و سپس با نام تجاری خود به کشورهای دیگر صادر می شوند.

چرا تولیدکنندگان ایرانی ترجیح می دهند کالاهای خود را به صورت عمده صادر کنند، در حالی که به خوبی از ارزش افزوده ای که می توانند از فروش محصولات بسته بندی به دست آورند، آگاه هستند؟

علیرضا یونچی، عضو سابق مجمع صادرات ایران، اولین قدم را طبقه بندی کالاهای ایرانی بر اساس مزیت نسبی آن نسبت به محصولات مشابه خارجی می داند.

ما می‌توانیم روی محصولاتی تمرکز کنیم که در آن‌ها حرفی برای گفتن داریم و راه‌حل‌هایی برای مشکلات آن حوزه‌ها ارائه کنیم. برخی از محصولات کشاورزی و همچنین صنایع دستی زمینه های اصلی تخصص ما هستند.

یونچی گفت که واردات مواد اولیه و ایجاد زیرساخت برای بسته بندی مستلزم تحمل مشکلات و دردسرهای زیادی است که توسط اداره گمرک ایجاد شده است.

بنابراین، تولیدکنندگان ایرانی تشویق می‌شوند تا محصولات خود را به سایر کشورهایی که فرآیند بسته‌بندی را انجام می‌دهند بفروشند. به همین دلیل است که برای مثال زعفران ایران برای بسته بندی به چین و پاکستان به صورت عمده عرضه می شود. سپس این کشورها محصول را به عنوان محصول خود دوباره صادر می کنند.

وی افزود: اخذ مجوز چاپ از وزارت فرهنگ نیز یک رویه به ظاهر بی پایان است.

مزاحم دیگر این است که وزارت فرهنگ اجازه چاپ حروف غیرفارسی روی بسته‌ها را نمی‌دهد و هیچ مجوزی در این زمینه برای تولیدکنندگانی که می‌خواهند کالاهای خود را صادر کنند یا به گردشگران بفروشند، صادر نمی‌شود. علاوه بر این، چاپ سه بعدی در ایران مجاز نیست.

یونچی از کمبود ماشین آلات تولید بسته‌های مشتق از سلولز ابراز تاسف کرد و از مالیات دریافتی از واردات کاغذ چسب سفید و کاغذهای غذایی و سایر مواد اولیه مورد استفاده در صنعت بسته‌بندی گلایه کرد.

«کمبود طراحان و گرافیست‌های مبتکر با ایده‌های بدیع، جوهر خوراکی، تجهیزات چاپ و چاپخانه‌های شایسته و همچنین دانش استفاده از این امکانات از دیگر عواملی است که ایرانیان را با مشکل مواجه می‌کند.

چهار نوع بسته بندی وجود دارد که عبارتند از سلولزی، فلزی، پلیمری و بسته بندی شیشه ای. به غیر از بطری های غیر الکلی که در داخل تولید می شود، در تولید بقیه حرفی نداریم.

یونچی خاطرنشان کرد: اگر افزایش صادرات برای دولت در اولویت است، باید روش خود را تغییر دهد و در غیر این صورت، شیوه عملکرد ایرانی ها به جایی نمی رسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.