بسته شدن حساب های بانکی ایران در چین رد شد

0

اتاق بازرگانی ایران و چین گزارش ها مبنی بر بسته شدن حساب های بانکی تجار ایرانی توسط وام دهندگان چینی را به عنوان بخشی از محدودیت های جدید اعمال شده بر این کشور توسط پکن – متحد اقتصادی مهم این کشور خاورمیانه – تکذیب کرد.

یکی از مقامات ارشد این اتاق که خواست نامش فاش نشود به فایننشال تریبون گفت: بسته شدن حساب های بانکی در چین هیچ ارتباطی با آخرین تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد، زیرا این تحریم ها بر برخی نهادها و افراد اعمال شده و کاملاً بی ارتباط است.

در روزهای اخیر، تعدادی از رسانه ها گزارش هایی را منتشر کردند مبنی بر اینکه معامله گران ایرانی با بسته شدن دسته جمعی حساب مواجه هستند، که باعث شد یک برنامه تلویزیونی در اواخر شب با چند شهروند ایرانی در چین مصاحبه کند که ادعای حساب های خود را در سه وام دهنده، یعنی بانک کشاورزی چین داشتند. بانک صنعتی و تجاری چین و بانک بازرگانان چین، بسته شده اند.

یکی از تماس گیرندگان مضطرب گفت: “من دو حساب بانکی در چین دارم که یکی از آنها بدون ذکر دلیل بسته شده است.” در حالی که دیگری مدعی شد که سه حساب او بسته شده است و سفرهای بعدی او به چین او را به جایی نرسانده است.

با این حال، همانطور که منبع به فایننشال تریبون می گوید، تعطیلی ها عمدتاً به دلیل مقررات گروه ویژه اقدام مالی تنظیم استاندارد جهانی است که با مبارزه با پولشویی سروکار دارد.

طبق گزارش‌ها، حساب‌های بسته شده متعلق به شهروندان خصوصی است که در بازدیدهای غیرتجاری از چین هستند، اما در فعالیت‌های تجاری بدون مجوز شرکت می‌کنند.

با توجه به توصیه های FATF و اینکه ایران همچنان در فهرست کشورهای پرخطر باقی مانده است، طبیعی است که وام دهندگان چینی حساب افراد بدون حساب تجاری رسمی و کسانی که مبالغ هنگفتی را به آنها منتقل می کنند، ببندند. حساب‌ها بدون پرداخت مالیات،» منبع اضافه می‌کند.

هیئت CBI برای رسیدگی به مشکلات

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد نیز بسته شدن حساب ها را تکذیب کرده و از سفر هیئت بانک مرکزی به کشور شرق آسیا خبر داده است.

«حساب‌های بانکی تجار و بازرگانان در چین مسدود نشده است، اما سامانه‌ای در کشور ایجاد شده است که روابط تجاری خارجی بین سیستم‌های بانکی، گمرکی و ارزی آنها را تنظیم می‌کند و این امر منجر به تغییر در روابط تجاری ایران و چین شده است. طیب نیا نیز به نقل از خبرگزاری مهر گفت

وی افزود: «در چند روز گذشته مذاکرات گسترده‌ای با مقامات بانکی چین برای رفع موانع انجام داده بودیم و توافق شد که هیئتی از CBI برای حل این مشکل به چین سفر کند.

طیب نیا همچنین با اشاره به مشکلات پیش روی صادرکنندگان پتروشیمی ایران که نتوانسته اند سود خود را انتقال دهند، گفت: در سفر اخیر خود به این کشور با مقامات ارشد بانکی و اقتصادی چین مذاکره کرده است و در پی مذاکرات اخیر خود با یک مقام ارشد چینی به صورت رسمی در تهران، انتظار می رود بهبودهایی صورت گیرد.

وی گفت: «آنچه مسلم است این است که دولت چین با ما می بیند که مشکلات پیش روی روابط تجاری بین دو کشور باید حل شود.

طیب نیا در اوایل این هفته با هی لیفنگ، رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین در تهران دیدار و درباره ابعاد مختلف روابط اقتصادی ایران و چین به ویژه روابط بانکی گفتگو کرد.

وی پس از این دیدار گفت: ما در مورد روابط بین بانک‌هایمان صحبت کردیم و مقام چینی قول داد این موضوع را پیگیری کند تا به زودی روابط بانکی بین وام دهندگان ایرانی و چینی برقرار شود.

به گفته منبع اتاق ایران و چین، همه صادرکنندگان ایرانی محصولات پتروشیمی در تسویه سود خود با مشکل مواجه نشده اند.

این منبع افزود: “کسانی که به موانع برخورد کرده اند کسانی هستند که بارنامه های خود را تغییر داده و محموله های خود را از طریق مکان های دیگری مانند عمان و دبی تغییر مسیر داده اند.”

طیب نیا در تازه ترین اظهارات خود همچنین تاکید کرد که ایجاد روابط بانکی خبرنگاری پیش نیاز تجارت روان بین ایران و چین است و صادرکنندگان ایرانی بتوانند سود خود را جمع آوری کنند.

وی افزود: «این در حالی است که ایران در اوج تحریم‌ها مشکلات زیادی را در این زمینه تجربه کرد و اکنون انتظار عادی شدن تجارت از طریق کانال‌های بانکی مناسب را دارد.

به گفته طیب نیا، چندین مقام چینی قول رفع مشکلات را داده‌اند و علاوه بر سفر هیئت CBI به چین، «قرار است در آینده نزدیک یک هیئت چینی برای رفع محدودیت‌ها به ایران سفر کند». >

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.