بسته محرک برای SME ها در مسیر سریع

0

رئیس کل بانک مرکزی ایران اواخر روز دوشنبه با روسای دو وزارتخانه کلیدی برای هماهنگی و تسریع تلاش ها برای اجرای بسته محرک به ارزش ۵۰۰ تریلیون ریال (۱۲.۸۵ میلیارد دلار) با هدف تقویت تولید و ایجاد اشتغال دست به دست هم داد.

نشست نادر بررسی راهکارهای اجرای این طرح برای دومین سال متوالی با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد مرکزی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف برگزار شد.

به نقل از سایت رسمی بانک، سیف گفت: در راستای تحلیل‌های کارشناسی بانک، تخصیص این وام‌ها روشی منطقی برای استفاده کامل از ظرفیت واحدهای تولیدی است.

این طرح که بسیار مورد استقبال قرار گرفت، ۳۰۰ تریلیون ریال (۸ میلیارد دلار) اعتبار از طریق سیستم بانکی به بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​با هدف نهایی تداوم تولید اختصاص می‌دهد.

همانطور که برای اولین بار در اوایل ژوئن اعلام شد، ۲۰۰ تریلیون ریال (۵.۳۳ میلیارد دلار) از این وجوه صرف تامین نیازهای سرمایه در گردش این واحدها و تامین مالی پروژه های ناقص با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد می شود و ۱۰۰ تریلیون ریال باقی مانده (۲.۶۶ میلیارد دلار) برای بازسازی و نوسازی واحدهای تجاری که از نظر فنی و اقتصادی امکان پذیر باشد، اختصاص داده می شود.

شرکت‌های کوچک و متوسط ​​پس از نادیده گرفته شدن در بیشتر گذشته، زمانی که شرکت‌های بزرگ سهم بیشتری از اعتبارات بانکی را می‌خوردند، اولویت اول برای دریافت وجوه اختصاص‌یافته هستند، که بسیاری از آنها به وام‌های بد تبدیل شدند و توانایی وام دهندگان برای ارائه وام به کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها را تحت فشار قرار دادند.

سیف در جلسه روز دوشنبه گفت: با توجه به محدودیت بودجه برای هر SME، کمیته های اعتباری استانی مسئول ارزیابی و تایید وام گیرندگان خواهند بود.

وی افزود: عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، اشتغال زایی است که موضوع تخصیص اعتبارات را مهم تر می کند.

به عنوان بخشی از این طرح، سیستم بانکی قرار است ۲۰۰ تریلیون ریال (۵.۳۳ میلیارد دلار) به طور ویژه برای ایجاد مشاغل جدید در سراسر کشور اختصاص دهد.

کمک بانکی

همانطور که سیف بیان کرد، نظام بانکی در سال گذشته در مجموع ۵.۴۸ چهار میلیارد ریال (۱۴۶ میلیارد دلار) وام اعطا کرده است، در حالی که «پیش‌بینی ما برای سال مالی جاری [تا مارس ۲۰۱۸] این است که سیستم بانکی می‌تواند بیش از ۶.۷۱ را تخصیص دهد. چهار میلیارد ریال (۱۷۶ میلیارد دلار)».

سیف ضمن تشکر از انتظارات واقع بینانه وزارتخانه های صنایع و تعاون از نظام بانکی، گفت: هدف دولت حسن روحانی رئیس جمهور این است که وابستگی بودجه سالانه به منابع بانکی را به حداقل برساند.

وزیر صنایع به حمایت مستمر نظام بانکی از واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: در سال مالی قبل منتهی به اسفند ۱۳۹۶ بیش از ۲.۳۱ چهار میلیارد ریال (۶۰ میلیارد دلار) از منابع بانکی به بخش صنعت تزریق شد.

شریعتمداری با پذیرفتن اینکه نظام بانکی در حال حاضر با چالش هایی مواجه است، گفت: انتظار داریم مانند سال گذشته در حمایت از رشد اقتصادی به ما کمک کند تا بتوانیم در نیمه دوم سال عملکرد مثبتی را ثبت کنیم.

>

وزیر تعاون با تاکید بر اینکه آینده اشتغالزایی در اختیار بنگاه های کوچک و متوسط ​​است، خاطرنشان کرد: بررسی های انجام شده توسط وزارتخانه وی نشان می دهد که ۸۵ درصد از اشتغال کشور در این مشاغل وجود دارد.

وی افزود: حدود ۹۶ درصد واحدهای تولیدی کشور کمتر از ۱۰ نفر پرسنل دارند.

ربیعی خاطرنشان کرد که کشورهایی که از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​خود حمایت می‌کنند تجربه موفقی داشته‌اند، بنابراین حمایت بانک‌ها می‌تواند منجر به “یک انتقال بزرگ شود که می‌تواند به نتایج بسیار سازنده منجر شود”.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.