بنیان‌گذاری اقتصاد آرژانتین در آستانه انتخابات عمومی

0

نظرسنجی‌ها پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری روز یکشنبه در آرژانتین هم‌چنان است. در دور دوم رای گیری، سرجیو ماسا، نامزد میانه رو از ائتلاف پرونیست حاکم، در مقابل خاویر مایلی، آزادیخواه راستگرای تندرو قرار می گیرد.

در دور اول رأی گیری اکتبر، ماسا – وزیر دارایی فعلی – ۳۷ درصد آرا را به دست آورد. در همین حال، مایلی تنها ۳۰ درصد از مردم رای دهنده را متقاعد کرد. نامزدها برای پیروزی در دور اول باید ۴۵ درصد آرا را کسب کنند.

نتایج ماه گذشته بسیاری از نظرسنجی‌کنندگان سیاسی را شگفت‌زده کرد، با توجه به اینکه ماسا بر اقتصادی با نرخ تورم ۱۴۲.۷ درصد ریاست می‌کند، همراه با ناامیدی‌ها در مورد تشکیلات پرونیست آرژانتین.

علاوه بر رفاه به موقع دستورالعمل‌ها، پیروزی افتتاحیه ماسا تحت تأثیر یک کمپین بازاریابی موفق بود که در صورت برنده شدن مایلی، که متعهد به لغو یارانه‌های دولتی شده است، در مورد افزایش قیمت‌های آب و برق هشدار می‌داد.

مایلی، یک شخصیت تلویزیونی سابق که به عضویت کنگره درآمده است، یک خارجی سیاسی است که با دونالد ترامپ شباهت هایی داشته است. مایلی همراه با همکار تندرو خود ویکتوریا ویلارولم، جنایات آرژانتین دیکتاتوری نظامی.

موفقیت او به دلیل سال ها سرخوردگی اقتصادی تقویت شده است. با توجه به اینکه از هر ۱۰ آرژانتینی چهار نفر در فقر زندگی می کنند، اقتصاد به سمت ششمین رکود خود در یک دهه پیش می رود. تورم، یک نگرانی کلیدی در میان رای دهندگان، سه رقمی است و در حال افزایش است.

خورخه لوپز، راننده تاکسی از بوئنوس آیرس، گفت: «قیمت کالاهای اساسی به شدت افزایش یافته است. پولی که به دست می‌آورم هر روز کمتر مرا می‌خرد. این به سادگی کافی نیست، و گذراندن زندگی سخت‌تر می‌شود.»

با این وجود، لفاظی‌های پوپولیستی مایل تفرقه‌انگیز شده است. در کشوری که دو سوم جمعیت آن کاتولیک رومی هستند، توصیف نامطلوب او از پاپ، یک آرژانتینی، به عنوان «پسر عوضی چپ»، رأی دهندگان میانه رو را از خود دور کرد. او همچنین از فروش اعضای بدن انسان دفاع کرده است.

ماسا، اگرچه بخشی از یک دولت پرونیست چپ است، اما نماینده جناح میانه‌روتر حزب است.

پرونیست‌ها که برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ تحت رهبری ژنرال پوپولیست خوان پرون به قدرت رسیدند، برای دهه‌ها نیروی سیاسی غالب آرژانتین بوده‌اند. امروزه، پرونیسم مجموعه ای از برنامه های اقتصادی، از جمله سیاست صنعتی تحت رهبری دولت و یارانه برای کالاهای اساسی را نشان می دهد.

ماسا که یک اپراتور باتجربه است، به عنوان فردی در نظر گرفته می شود که می تواند در سراسر راهروی سیاسی مذاکره کند. در ماه اوت، ۷.۵ میلیارد دلار پرداخت از صندوق بین المللی پول (IMF) با موفقیت انجام شد.

این دو نامزد تقریباً در مورد هر موضوع اقتصادی، از جمله اندازه و نقش دولت، نظرات متضادی دارند.

«احتمال تغییر ساختار بدهی دیگر»

A defaced election poster
اقتصاد امیدوارکننده و فعلی ریاست جمهوری وزیر سرجیو ماسا ماسا در آستانه انتخابات اکتبر هزینه های زیادی را صرف کرد [ناتاشا پیسارنکو/عکس AP]

پابلو بورتز، پروفسور اقتصاد کلان در دانشگاه سن مارتین، می‌گوید: «ماسا خط پرونیست را دنبال می‌کند و تلاش می‌کند تا یارانه‌ها را بدون به خطر انداختن دولت رفاه کنار بگذارد.

ماسا، که همچنان مسئول خزانه دولت است، در آستانه انتخابات اکتبر هزینه زیادی کرد. او معافیت‌های مالیاتی بر درآمد را افزایش داد، کمک‌های غیررسمی کارگران را افزایش داد و ۱۰۰ دلار – با نرخ ارز رسمی، که ۲.۵ برابر کمتر از نرخ غیررسمی بازار خاکستری است – به بازنشستگان داد.

مطمئناً، بسیاری از این اقدامات احتمالاً پس از ۱۰ دسامبر، زمانی که دولت جدید روی کار خواهد آمد، معکوس خواهند شد. بورتز گفت: “ماسا آگاه است که باید اقدامات ریاضتی را اجرا کند… او اکنون در مورد مازاد بودجه ۱ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال آینده صحبت می کند.”

سال گذشته، آرژانتین کسری بودجه داشت – جایی که مخارج از درآمدها بیشتر بود – ۲.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی.

آرژانتین هنوز تقریباً ۴۳ میلیارد دلار به صندوق بین المللی پول و ۶۵ میلیارد دلار به دارندگان اوراق قرضه خارجی از بدهی های بازسازی شده در ۲۰۲۰. با نگاهی به آینده، تعهدات متعددی در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ سررسید می‌شوند. بورتز افزود: «برای بازپرداخت این بدهی‌ها، ماسا به تجمیع مالی تدریجی اشاره کرده است.

در همین حال، مایلی متعهد شده است که مخارج دولت را تا ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کاهش دهد. برنامه های ریاضتی او بر حذف یارانه ها برای خدمات آب و برق، مانند گاز و برق متمرکز است. او همچنین به خصوصی سازی شرکت های دولتی و کاهش هزینه های بهداشت عمومی اشاره کرده است.

بورتز گفت: «به وضوح، این برنامه رادیکال برخی از رأی دهندگان را ترسانده است». با توجه به حمایت پرونیسم در کنگره، طرح ماسا از نظر سیاسی امکان پذیرتر است. اما حتی اگر برنده شود، باید با ذخایر بسیار پایین و عدم دسترسی به بازارهای سرمایه بین‌المللی مبارزه کند.

بانک مرکزی آرژانتین (BCRA) ذخایر ارز خارجی خود را برای حمایت از پزو که در سال‌های اخیر از کاهش ارزش‌های شدید رنج می‌برد. این به نوبه خود، توانایی دولت را برای بازپرداخت بدهی خود تضعیف کرده است.

«فکر می‌کنم تغییر ساختار بدهی دیگری در سال آینده محتمل است، صرف نظر از اینکه چه کسی برنده می‌شود. برای بازگرداندن بدهی به یک مسیر پایدار، دولت باید ریاضت اقتصادی و اصلاحات اقتصادی را اعمال کند که می تواند باعث اعتراض شود. با این حال، اگر ماسا برنده شود، آنها بسیار رام‌تر خواهند بود.

“قیمت ها بسیار بالا هستند”

<شکل id = "Attachment_2422972" aria-descredby = "Caption-Attachment-2422972" class = "WP-caption aligncenter"> Argentine presidential candidate Javier Milei of La Libertad Avanza alliance, speaks during the closing event of his electoral campaign in Argentina

خاویر مایلی، نامزد ریاست جمهوری آرژانتین، قول داده است که چندین برنامه یارانه را کاهش دهد [پرونده: آگوستین مارکاریان/ رویترز]< /figcaption>

به گفته Malena Pesce، معلمی که در San Isidro، یکی از حومه‌های پایتخت آرژانتین کار می‌کند، «قیمت‌ها آنقدر بالاست که بر میزان غذای من تأثیر می‌گذارد. همچنین مجبور شده‌ام فعالیت‌های تفریحی مانند بیرون رفتن برای شام یا سینما با بچه‌هایم را کاهش دهم.»

تورم در آرژانتین جدید نیست، به طور متوسط ​​۵۰ درصد از ۲۰۱۸-۲۰۲۲. افزایش بیشتر قیمت‌ها از آن زمان به بعد می‌تواند به عوامل متعددی مرتبط باشد.

جنگ در اوکراین و متعاقب آن کمپین تشدید فدرال رزرو ایالات متحده باعث کاهش ارزش پزو شد و واردات را گرانتر کرد. سپس، خشکسالی شدید در اوایل سال جاری میلیون ها هکتار ذرت، گندم و سویا را نابود کرد و تقاضای پزو را حتی بیشتر کاهش داد.

آرژانتین همچنین سابقه سهل انگاری مالی دارد. دولت از زمان استقلال در سال ۱۸۱۶، ۹ بار بدهی خود را نکول کرده است. در طول دوره های استرس، مقامات به طور دوره ای به چاپ پول برای تامین کسری بودجه روی آورده اند که می تواند تورم را افزایش دهد.

خود ماسا بر چاپ پول بانک مرکزی نظارت داشت تا کمبود بودجه را پوشش دهد. مایلی در این خصوص گفته است: «حذف بانک مرکزی ضروری است». او BCRA را تورم‌زا و تسخیر شده دولت می‌بیند.

ماتیاس ورننگو، یکی از مقامات سابق BCRA، به الجزیره گفت: «برنامه مایلی برای حذف بانک مرکزی پرخطر است و از دست دادن قدرت پولی در آرژانتین را تضمین می‌کند.

برای اجرای نقشه‌اش، «آنارکو-سرمایه‌دار» که خود را «آنارکو سرمایه‌دار» توصیف می‌کند، ایده کنار گذاشتن پزو را مطرح کرده است، که ارزش آن را کمتر از «فضولات» توصیف می‌کند و دلاری‌سازی می‌کند – پذیرش دلار به عنوان تنها ارز قانونی آرژانتین. مناقصه.

ورننگو گفت، اما چنین اقدامی مستلزم “لغو توانایی استقراض به ارز خود و گره زدن ما به عرضه پول ایالات متحده است … که مستقیماً توانایی ما را برای دنبال کردن سیاست های رشد انبساطی که آرژانتین به آن نیاز دارد، کاهش می دهد.” /p>

“دلارسازی همچنین مستلزم موجودی دلار است تا به عنوان یک بافر نقدینگی عمل کند. از آنجایی که BCRA ذخایر رو به کاهش دارد، از بین می رود پزو خطر سقوط واقعی ارز، آشفتگی بخش بانکی و ناآرامی اجتماعی را در پی دارد. می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

“بنابراین، رویکرد ماسا برای کاهش بودجه بانک مرکزی و کاهش کسری بودجه به احتمال زیاد آب را نگه می دارد. گفته می شود، او باید خوش شانس باشد تا قیمت ها را پایین بیاورد. اگر فدرال رزرو آمریکا در سال آینده نرخ بهره را کاهش دهد، مطمئنا کمک خواهد کرد.

سیاست پولی بیشترین بحث سیاست گذاری در این انتخابات بوده است. “مدیریت تورم در آرژانتین هر چیزی جز آسان نیست و من انتظار دارم هر کسی که برنده شود، قیمت ها به روند صعودی خود ادامه دهند. ورنگو هشدار داد که اگر مایلی راهش را پیش بگیرد، می‌توانیم دچار تورم شدید شویم.

پسچه، معلم، دیدگاه مثبتی داشت: “با وجود همه چیز، من نسبت به آرژانتین خوشبین هستم. امید من این است که افراد شاغل بتوانند روزی غذا بخرند و قبوض خود را بپردازند، شاید حتی به تعطیلات بروند … تا نیازهای اولیه یک زندگی آبرومندانه را برآورده کنند.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.