به بانک‌های اتحادیه اروپا و آژانس‌های اعتباری گفته شد که بر ترس‌های ایران غلبه کنند

0

یکی از مدیران ایرباس روز سه‌شنبه از بانک‌های اروپایی خواست تا بر احتیاط خود در مورد تأمین مالی پروژه‌های صادراتی به ایران به دلیل تحریم‌های ایالات متحده غلبه کنند و این امر بر مشکلاتی که شرکت‌های اروپایی در هجوم به تهران با آن‌ها مواجه هستند، تأکید کرد.

به گزارش رویترز، بانک های فرانسوی که با جریمه 9 میلیارد دلاری ایالات متحده در سال 2014 از BNP Paribas به دلیل نقض تحریم های مالی ایالات متحده منصرف شدند، علیرغم اینکه مقامات ایرانی از آنها خواستند که اکنون پس از لغو این اقدامات بازگردند، تمایلی به انجام معاملات با ایران ندارند.

>

برای شرکت‌هایی مانند ایرباس، که پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران در ماه گذشته، قراردادی را برای فروش ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ایران به ارزش ۲۷ میلیارد دلار امضا کردند، این امر تامین مالی برای چنین معاملاتی را پیچیده‌تر می‌کند.

نایجل تیلور، معاون ارشد مشتری، پروژه و امور مالی ساختاریافته ایرباس، گفت که دولت‌های اروپایی و آژانس‌های اعتبار صادراتی آنها از از سرگیری تجارت با ایران حمایت می‌کنند.

«با این نعمت، نمی‌توانم درک کنم که چرا در حال حاضر فقط پشت بانک‌ها را می‌بینیم. نترس!» او در کنفرانسی درباره تامین مالی صادرات در وزارت دارایی فرانسه گفت.

با این حال، رئیس فدراسیون بانکداری فرانسه، ماری-آن باربات-لایانی، نیز در این پنل گفت که چارچوب قانونی ایالات متحده در مورد تحریم ها در حال حاضر بسیار نامشخص است.

او گفت: «برای اینکه بتوانیم مداخله کنیم، ما بانک ها باید امنیت و وضوح قانونی کامل داشته باشیم. “ما هنوز آنجا نیستیم.”

بانکداران ارشد فرانسوی گفته اند که خاطره جریمه BNP Paribas بسیار تازه باقی مانده است و چارچوب قانونی فعلی، با امکان بازگرداندن تحریم ها، ناموفق است.

بربات لایانی همچنین گفت که شرکت های اروپایی باید تلاش کنند و فروش خود را به جای دلار آمریکا به یورو محاسبه کنند تا از سیستم حقوقی ایالات متحده جلوگیری کنند.

او گفت: «ما باید تأمین مالی با یورو را توسعه دهیم، حتی اگر این کافی نباشد.

ایران از شرکت‌های نفتی خارجی که از دوران پیش از تحریم‌ها به آن بدهکار هستند، خواسته است که به یورو و نه به واحد پول آمریکا پرداخت کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.