به دلیل شکست مذاکرات بدهی، غول املاک چین، اورگراند، دستور انحلال را صادر کرد

0

دادگاه هنگ‌کنگ به توسعه‌دهنده دستور می‌دهد پس از اینکه متوجه شد شرکت برنامه‌ای برای تغییر ساختار ندارد، منحل شود.

غول آشفته املاک چین، گروه Evergrande دستور انحلال داده شده است، اقدامی که می تواند ضربه جدیدی به اعتماد وارد کند. در دومین اقتصاد بزرگ جهان.

یک دادگاه هنگ کنگ روز دوشنبه پس از اینکه شرکت نتوانست قاضی را متقاعد کند که برنامه ای قابل اجرا برای بازسازی حدود ۳۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد، این حکم را صادر کرد.

قاضی لیندا چان گفت: “این وضعیتی است که دادگاه بگوید کافی است.” “من این را مناسب می دانم که دادگاه حکم انحلال شرکت را صادر کند، و دستور می دهم.”

این حکم به دنبال ۱۸ ماه کشمکش حقوقی پس از آن است که تاپ شاین، طلبکار، در سال ۲۰۲۲، دادخواستی را برای پایان دادن به توسعه دهنده در تلاش برای جبران زیان آن، ارائه کرد.

INTERACTIVE_CHINA_EVERGRANDE_JAN29_2024-1706521672

اورگراند، بدهکارترین توسعه‌دهنده جهان، در ماه دسامبر پس از این استدلال که برای اصلاح طرح بازسازی خود به زمان نیاز دارد، مهلت کوتاهی دریافت کرد.

چان گفت که دادگاه در ماه دسامبر “بسیار واضح اعلام کرده است که انتظار دارد یک پیشنهاد کاملاً تدوین شده و قابل اجرا ببیند”.

شان سیو، مدیر اجرایی اورگراند، این حکم را تاسف بار خواند، اما گفت که این گروه “هر کاری که ممکن است برای حفظ ثبات کسب و کار و عملکرد داخلی خود انجام می دهد”، که به گفته او مستقل از بازوی هنگ کنگ است.

نکول اورگراند در بازپرداخت به سرمایه‌گذاران بین‌المللی در سال ۲۰۲۱، پس از اینکه پکن شروع به سرکوب استقراض بیش از حد برای املاک کرد، موجی از شوک به بخش املاک چین وارد کرد، که تخمین زده می‌شود ۱۵ تا ۳۰ درصد از اقتصاد را تشکیل می‌دهد.

طبق گزارش آژانس رتبه‌بندی اعتباری Standard and Poor’s (S&P)، بیش از ۵۰ توسعه‌دهنده املاک و مستغلات چینی طی سه سال گذشته پرداخت‌های خود را از دست داده‌اند.

سهام بورس اوراق بهادار هنگ کنگ در Evergrande بیش از ۲۰ درصد پس از این حکم در روز دوشنبه سقوط کرد، قبل از اینکه بورس اوراق بهادار شهر معاملات سهام را متوقف کند.

این اقدام جدیدترین از یک سری علائم هشدار دهنده برای اقتصاد ۱۸ تریلیون دلاری چین است، که بهبود پس از کووید با چالش هایی از سرکوب صنعت خصوصی گرفته تا کاهش جمعیت و خروج سرمایه خارجی مواجه است.

رشد رسمی تولید ناخالص داخلی (GDP) چین به میزان ۵.۲ درصد در سال گذشته بدترین عملکرد در دهه‌های اخیر، بدون در نظر گرفتن همه‌گیری COVID-19 بود.

گری نگ، اقتصاددان در Natixis در هنگ کنگ، به الجزیره گفت: «انحلال اورگراند چالش‌های بیشتری را برای خود و توسعه‌دهندگان دیگر ایجاد می‌کند، اما تأثیر محدودی بر بخش املاک و اقتصاد کلان خواهد داشت.

“احساسات خانگی در حال حاضر نسبت به واحدهای توسعه دهندگان مشکل بسیار محتاط است و بعید است که بیشتر بدتر شود. با این حال، باز هم ممکن است بهبود بازار داخلی را به تعویق بیندازد و اعتماد ضعیف‌تر ممکن است طولانی‌تر بماند.”

پس از حکم روز دوشنبه در هنگ کنگ، سرنوشت برگه دارایی اورگراند نامشخص است.

در حالی که چین توافق نامه ای را با هنگ کنگ برای به رسمیت شناختن روندهای ورشکستگی و بازسازی در شهرهای شنژن، شانگهای و شیامن چین امضا کرده است، مشخص نیست که آیا دادگاه های سرزمین اصلی انحلال دهندگانی را که دارایی های سازنده در کشور را مصادره می کنند تحریم کنند یا خیر.

نظام حقوق مشترک هنگ کنگ، که در دوران استعمار بریتانیا به تصویب رسید، از دادگاه های تحت کنترل حزب کمونیست چین متمایز است.

در سال ۲۰۲۱، دادگاهی در شنژن برای اولین بار در هنگ کنگ رسیدگی به ورشکستگی را به رسمیت شناخت، زمانی که صلاحیت مدیران تصفیه برای شرکت تولید کاغذ Samson Paper را پذیرفت.

نگ گفت: «از آنجایی که بیشتر دارایی‌های اورگراند در سرزمین اصلی چین است، ابهاماتی در مورد نحوه توقیف دارایی‌ها و رتبه بازپرداخت دارندگان اوراق قرضه فراساحلی وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.