به دنبال پیروزی ترامپ ، قیمت طلا در بازار تهران افزایش می یابد

0

نرخ ارز خارجی و قیمت سکه طلا روز چهارشنبه پس از پیروزی غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده افزایش یافت.

دلار آمریکا ظهر امروز در تهران به قیمت ۳۶ هزار و ۵۸۰ ریال معامله شد که نسبت به بسته شدن روز گذشته ۳۶ هزار و ۴۰۰ واحد رشد قابل توجهی داشت. ارزش ریال در روزهای آینده در برابر اکثر ارزهای اصلی کاهش می یابد.

صعود ترامپ به کاخ سفید پس از غلبه بر بسیاری از ایالت‌های نوسانی سخت در غرب میانه، جنوب شرقی و کمربند زنگ‌زده اتفاق افتاد که یکی از بزرگترین ناراحتی‌ها در تاریخ سیاسی مدرن آمریکا را در بر گرفت.

زمانی که آرا برای این تاجر میلیاردر جمع‌آوری شد، بازارهای سهام ایالات متحده با کاهش ۵۰۶ واحدی یا تقریباً ۴ درصدی قیمت‌های آتی در شاخص صنعتی داوجونز سقوط کردند، زیرا سرمایه‌گذاران شروع به آماده شدن برای دستور کار ترامپ و دیدگاه‌های ضد تجارت آزاد او کردند. زمانی که ترامپ لحن آشتی جویانه ای را در پذیرش امتیاز کلینتون به کار برد، این ضررها همراه شد.

گزارش‌ها از خیابان فردوسی تهران حاکی از آن است که برخی از صرافان تجارت دلار آمریکا را به طور کلی متوقف کرده‌اند که عمدتاً به دلیل نوسانات شدید بازار بوده است.

به گزارش ایسنا، تقاضای بالا برای دلار در سه‌شنبه شب واکنشی بود به اخبار انتخابات که بر بازار نیز تاثیر گذاشت، زیرا برخی از صرافان ارزهای خود را تمام کرده بودند.

پیمان ارغوانی، صرافی مجاز در مرکز تهران، نرخ های بالاتری را برای دلار آمریکا و سایر ارزها در روزهای آینده پیش بینی کرد.

او به فایننشال تریبون گفت: «انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تنها عامل اصلی ایجاد تجمع در بازار است.

فرید دهدیلانی، تاجر و ناظر بازار معتقد است «در کوتاه‌مدت [پیروزی شوک ترامپ] به دلیل نامعلومی و بلاتکلیفی که در آن غوطه‌ور شده‌ایم، ریال را تحت فشار قرار خواهد داد».

او به تریبون گفت: «اما در نهایت اثرات آن کاهش می‌یابد و وضعیت عادی در میان‌مدت تا بلندمدت بازمی‌گردد.

به گفته دهدیلانی، «احتمال تضعیف روابط بانکی با جهان خارج» یکی از نگرانی‌های اصلی بازارها است که منجر به کاهش ارزش ریال می‌شود.

بعداً روز چهارشنبه ، مقامات ایرانی از جمله رئیس جمهور حسن روحانی و وزیر امور خارجه وی ، محمد جواد زاریف ، در اظهارات جداگانه ، گفتند که نتایج انتخابات ایالات متحده هیچ تاثیری در توافق هسته ای ایران نخواهد داشت و دولت ایالات متحده تعهد دارد که تعهدات خود را تأیید کند در توافقنامه هسته ای مهم

سایر ارزها

افزایش نرخ ارز به دلار آمریکا محدود نشد. یورو نیز با افزایش یک درصدی در روز چهارشنبه به ۴۰۹۰۰ ریال رسید و بالاترین قیمت چند ماهه را به ثبت رساند.

پوند انگلیس با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به پایان روز گذشته، ۴۵۶۷۰ ریال معامله شد. ین ژاپن به طور شگفت انگیزی ۲.۸۶ درصد افزایش را در روز چهارشنبه ثبت کرد که بالاترین رشد را در بین تمام ارزهای خارجی ثبت کرد.

کمبود دلار آمریکا در بازار می تواند عاملی کلیدی باشد که بر قیمت سایر ارزهای اصلی تأثیر می گذارد.

دهدیلانی در پرداختن به این مسئله گفت: “ما همچنین باید توجه داشته باشیم که فشار بر روی دلار در مقایسه با سایر ارزها ایجاد می شود زیرا حتی فدرال رزرو تا سال آینده برنامه افزایش نرخ خود را به تعویق می اندازد.”

پیروزی دونالد ترامپ در مسابقه ریاست جمهوری ایالات متحده فرض اصلی در بازارهای مالی جهانی را زیر سوال می برد که فدرال رزرو به زودی نرخ بهره را افزایش می دهد و با افزایش تدریجی بیشتر طی سالهای آینده دنبال می شود.

سکه های طلا

سکه طلای ایران نیز روز چهارشنبه افزایش قابل توجهی در قیمت ها ثبت کرد. به گفته اتحادیه طلا و جواهرات تهران ، سکه طلای معیار بهار آزاد برای ۱۱.۲۸ میلیون ریال (۳۵۴.۳ دلار) معامله شد ، در مقایسه با نزدیک روز گذشته ، ۱.۶۲ ٪ یا ۱۸۰،۰۰۰ ریال.

سکه طلای امامی با ۱۹۰۰۰۰ ریال یا ۱.۷ درصد افزایش به قیمت ۱۱.۳۶ میلیون ریال (۳۵۶.۸ دلار) فروخته شد.

سکه طلای نیم بهار آزادی و سکه طلای ربع بهار آزادی به ترتیب ۱.۴۲% و ۱.۳۵% افزایش قیمت داشتند.

محمد کشتی آرای، رئیس TGJU تایید کرد که معاملات طلا در بازار روز چهارشنبه متوقف شد.

ایرنا به نقل از وی گفت: معامله گران طلا تا زمانی که بازار ثبات پیدا نکند محتاط خواهند بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.