به فیلیپینی ها در هنگ کنگ وعده زندگی جدید در لهستان داده شد. هرگز نیامد

0

این دومین مقاله از مجموعه دو قسمتی در مورد استثمار ادعایی کارگران مهاجر فیلیپینی است. قسمت اول را می‌توانید اینجا

هنگ کنگ، چین – فقط چند دقیقه جستجوی آنلاین برای Divina*، یک کارگر خانگی در هنگ کنگ، طول کشید تا استخدام کننده ای را پیدا کند که فرصت وسوسه انگیزی برای کار در لهستان ارائه می دهد.

پیش از این، دیوینا خود را در حال شرکت در یک جلسه دو ساعته جهت یابی در طبقه هفدهم ساختمانی در منطقه شلوغ مونگ کوک شهر یافت.

در آنجا، او به عنوان عواملی که فرصت‌ها را در مکان‌های کاری از هتل‌ها گرفته تا کارخانه فرآوری مرغ و کارخانه قطعات خودرو فهرست می‌کردند، گوش داد.

او به الجزیره گفت: «بنابراین شما واقعاً متقاعد خواهید شد که [آنها] تماس های زیادی در لهستان داشتند.

دیوینا ۱۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (۱۲۷۹ دلار) به استخدام کنندگان پرداخت تا درخواست خود را برای کار در اروپا آغاز کنند.

اما با گذشت بیش از ۱۴ ماه، دیوینا همچنان منتظر نهایی شدن درخواست خود است و امید خود را برای رسیدن به لهستان قطع کرده است.

دیوینا یکی از حداقل ده ها کارگر خانگی در هنگ کنگ است که پس از پرداخت هزاران دلار هزینه برای مشاغلی که در لهستان محقق نشده است، احساس فریب خوردگی می کنند.

حامیان کارگری در مرکز مالی می گویند که قربانیان یک شبکه بین المللی از استخدام کنندگان و آژانس ها حداقل ۶۰۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (۷۶۷۸۵ دلار) را از دست داده اند – اما این احتمالاً فقط نوک کوه یخ است.

الجزیره با پنج کارگر خانگی فیلیپینی در هنگ کنگ صحبت کرد و اظهارات کتبی ۲۰ نفر دیگر را خواند که ادعا می کنند توسط استخدام کنندگان آنلاین و حداقل دو آژانس در هنگ کنگ که با یک آژانس مستقر در لهستان کار می کردند فریب خورده اند.

>

بسیاری گفتند که پس از گرفتن وام برای پوشش هزینه های استخدام، نمی توانند ماه ها از خانواده خود حمایت کنند.

hk
حامیان کارگری در هنگ کنگ می گویند کارگران خانگی توسط شبکه بین المللی استخدام کنندگان و آژانس ها هدف قرار گرفته اند که حداقل ۶۰۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ برای آنها هزینه داشته است [دان آرچر/الجزیره]< /figcaption>

بر اساس گزارش‌ها، چنین مواردی در هنگ‌کنگ که به دلیل جمعیت ۳۴۰۰۰۰ نفری کارگران داخلی خارجی و تقاضای فزاینده برای کارگران مهاجر از آسیا به اروپای شرقی به «محلی برای طرح‌های استخدام غیرقانونی» تبدیل شده است، منحصر به فرد نیست. دیوید بیشاپ، استاد دانشگاه و یکی از بنیانگذاران شرکت اجتماعی متمرکز بر مهاجرت Migrasia.

بیشاپ گفت که تیم او تعداد زیادی آژانس را شناسایی کرده است که در استراتژی های استخدام کشور ثالث که توسط مقامات کار فیلیپین ممنوع شده است، مشارکت دارند.

او به الجزیره گفت: «این آژانس‌ها کارگران فیلیپینی را در آسیا هدف قرار می‌دهند تا آنها را در کار در اروپا قرار دهند.

چند هفته پس از درخواست، به دیوینا اطلاع داده شد که یک آژانس مستقر در ورشو به تنهایی مسئول رسیدگی به درخواست او خواهد بود. آژانس شریک در هنگ کنگ که او مستقیماً با آن سروکار داشت به او گفت که دیگر درگیر آن نیست.

در نهایت، آژانس لهستانی ادعا کرد که پرداخت او را دریافت نکرده است.

دیوینا، که از نظر قانونی موظف است با کارفرمایش در هنگ کنگ زندگی کند و اغلب در شیفت های ۱۶ ساعته بدون اضافه کاری کار می کند، برای کارهای بعدی دچار مشکل شد.

او گفت: «من به دعا کردن ادامه می‌دهم، مدام التماس می‌کنم که همه پولی که به سختی به دست آورده‌ایم [برگردم]»، و افزود که اگرچه امیدوار است بازپرداخت دریافت کند، اما همچنان آرزوی رفتن به لهستان را دارد.

کارگزاران استخدام لهستان را به کارگران خانگی فروخته‌اند، به عنوان کشوری که حقوق‌های بالاتر – گاهی بیش از دو برابر – شرایط کاری بهتر و فرصت زندگی مشترک با خانواده‌هایشان در اروپا را ارائه می‌دهد.

پس از فیلیپین، هنگ کنگ منبع اصلی درخواست ویزا توسط فیلیپینی‌هایی بود که امیدوارند از سال ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۳ در لهستان کار کنند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان، مقامات لهستانی در هنگ کنگ ۲۹۸۰ ویزا را برای کارگران فیلیپینی در این دوره پردازش کردند.

جستجوی پاسخ

ماریا*، یکی دیگر از کارگران مهاجر فیلیپینی که برای کار در لهستان با آژانس مستقر در مونگ کوک درخواست داده است، نیز در جستجوی پاسخ مانده است.

او با اشاره به اولین قسط نقدی که در می ۲۰۲۲ انجام داد، به الجزیره گفت: «نمی‌دانم ۱۰۰۰۰ دلار هنگ‌کنگ من کجا رفته است.

ماریا گفت که به او گفته شد درخواست کامل او ۳۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (۳۸۳۹ دلار آمریکا) هزینه دارد – بیش از شش برابر حداقل دستمزد ماهانه یک کارگر خانگی در هنگ کنگ.

او گفت: «من فکر می‌کردم چون از یک آژانس واقعی در هنگ کنگ استفاده می‌کنیم، محافظت بیشتری خواهیم داشت.

ماریا نمی‌تواند درک کند که چرا در شهر باقی می‌ماند، در حالی که کارگر دیگری که می‌شناسد و در همان زمان با همان آژانس درخواست داده بود، به او پیشنهاد کار داده شد و با موفقیت به کشور اروپای شرقی رسید.

در پیام‌های واتس‌اپ که توسط الجزیره مشاهده شد، ماریا از آژانس هنگ‌کنگ مدرکی درخواست کرد مبنی بر اینکه پول او واقعاً به لهستان ارسال شده است، اما به او گفته شد که “اطلاعات [اطلاعات] محرمانه بین شرکت‌ها” است.

در نوامبر ۲۰۲۲، این آژانس – که در حال حاضر دارای مجوز فعالیت در شهر است – نامه ای به متقاضیان ارسال کرد و ادعا کرد که “همه مشکلات” “از طرف لهستان” بوده است.

وقتی الجزیره ماه گذشته ماریا را در دو بازدید از آژانسش در مونگ کوک همراهی کرد، دفتر هر بار بسته می‌شد.

شخصی که به شماره‌ای که روی در پست شده بود پاسخ داد، پرسید که چرا ماریا شخصاً تصمیم گرفته است به آنجا برود و اصرار داشت که سؤالات از طریق WhatsApp ارسال شود.

علی‌رغم تلاش‌های مکرر، ماریا نتوانسته است شخصاً با کسی از آژانس ملاقات کند.

Filipinos
مقامات فیلیپین ده ها شکایت علیه آژانس CIS Group Manpower مستقر در لهستان [دان آرچر/الجزیره]

دریافت کرده اند.

کنسولگری فیلیپین در هنگ کنگ تا پایان نوامبر ۲۴ شکایت رسمی علیه یک آژانس مستقر در لهستان به نام CIS Group Manpower ثبت کرده بود که ۱۸ مورد از آنها Son Employment را به عنوان شریک خود در هنگ کنگ نام برد.

رالی تجادا، که تا ماه گذشته به عنوان سرکنسول خدمت می کرد، “تقریبا همه اظهار داشتند که مبالغ قابل توجهی [از ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ” به استخدام کننده پرداخت کرده اند، اما در نهایت نتوانسته اند به لهستان بروند.” به الجزیره گفت.

صاحب نیروی انسانی گروه CIS، عمران محمود، گفت که او یک آژانس “صادق” را رهبری می‌کند که از مقررات لهستان پیروی می‌کند و کلاهبرداری یا دریافت هزینه بیش از حد از کارگران را رد می‌کند.

محمود گفت که شرکت او دیگر با Son Employment کار نمی کند و ادعا کرد که توسط مالک آن “فریب خورده” شده است. او جزئیاتی در مورد درگیری آنها ارائه نکرد.

سخنگوی وزارت کار هنگ کنگ گفت که Son Employment در ۳۱ مه ۲۰۲۲ فعالیت خود را متوقف کرد و بلافاصله پس از آن مجوز آن لغو شد.

کنت تانگ، مالک سابق Son Employment، اتهامات محمود را رد کرد و ادعا کرد که او “قربانی” نیروی انسانی گروه CIS بوده است. او همچنین درباره تیرگی روابط تجاری آنها توضیحی نداد.

تانگ گفت که ده‌ها کارگر فیلیپینی را که مشکلاتی را در درخواست‌های خود برای لهستان گزارش کرده‌اند، بازپرداخت کرده است.

“من مقداری پول را به متقاضیان پس دادم اگر دلایل موجهی داشتند – اما، البته، شاید ۴۰ درصد”، او افزود که نمی‌توانست بازپرداخت کامل را ارائه دهد زیرا پرداخت‌ها قبلاً به آژانس شریک در لهستان انجام شده بود.

تانگ، که گفت اکنون به عنوان مشاور برای یک آژانس کاریابی دیگر در هنگ کنگ کار می کند، از افشای میزان هزینه از کارگران مهاجر یا تعداد استفاده از خدمات او خودداری کرد.

او ادعا کرد که آژانس‌های کاریابی پول خود را از دست می‌دهند زیرا «از هر هشت» کارگر فیلیپینی شش کارگر پس از رسیدن به لهستان از کار خود فرار می‌کنند، بدون اینکه مدرکی در تأیید ادعای خود ارائه کنند.

ترس از جلو آمدن

ایسلا ویلسون، مدیر برنامه در Migrasia، تخمین زد که حداقل ۲۰۰ فیلیپینی، عمدتاً در هنگ کنگ، فریب خورده اند.

ویلسون به الجزیره گفت: «این گسترده‌ترین شبکه استخدامی است که ما تا به امروز بررسی کرده‌ایم.

ویلسون گفت که تیم او به بیش از ۳۰ مشتری در هنگ کنگ و فیلیپین در ارائه ادعاهای بیش از ۶۰۰۰۰۰ دلار هنگ کنگ (۷۶۷۸۵ دلار آمریکا) کمک کرده است.

او گفت: “با این حال، ما تخمین می زنیم که آژانس ها مبلغ قابل توجهی بالاتری را از خدمات غیرقانونی خود به دست آورده اند، زیرا برخی از قربانیان تصمیم گرفتند شکایتی را ارائه نکنند یا هنوز امیدی به اعزام دارند.”

ماریا به دلیل عدم تمایل به برخورد با بوروکراسی در اوقات فراغت محدود خود و به دلیل اینکه طبق قوانین فیلیپین استخدام مستقیم از هنگ کنگ به کشور ثالث غیرقانونی است، شکایت رسمی نکرد.

در گزارشی ۵۱ صفحه‌ای که در آوریل سال گذشته به مقامات هنگ‌کنگ، لهستان و فیلیپین ارسال شد، میگراسیا گفت آژانس‌های کاریابی متقاضیان را از “انتخاب‌های آگاهانه واقعی” منع کرده و آنها را در معرض “خطر استثمار نیروی کار” قرار می‌دهند. /p>

Migrasia گفت که چندین مورد نقض قوانین توصیفات تجاری هنگ کنگ، از جمله اظهارات نادرست یا گمراه کننده، اقدامات تجاری ناعادلانه و جمع آوری هزینه های گزاف را یافته است.

سخنگوی وزارت کار هنگ کنگ گفت، حتی اگر قرار است استخدام در خارج از شهر انجام شود، آژانس‌ها باید مجوز داشته باشند و تنها می‌توانند تا ۱۰ درصد از حقوق ماهانه کارگر را پس از استخدام دریافت کنند.

او توضیح نداد که آیا این دپارتمان شکایاتی به طور خاص در رابطه با استخدام در اروپا دریافت کرده است یا خیر.

سخنگوی نیروی پلیس هنگ کنگ تایید نکرد که آیا در حال بررسی شبکه استخدام برای نقض احتمالی قانون است یا خیر.

دیپلمات تجادا گفت که در مورد استخدام کشور ثالث در هنگ کنگ با همتایان لهستانی خود در این شهر بحث کرده و احتمال توافق دوجانبه برای رسیدگی به این موضوع را مطرح کرده است.

تجادا گفت: «نظر ما این است که مذاکره در مورد یک توافق نامه رسمی دوجانبه کار پاسخ مناسبی به مسائل جاری است که کارگران فیلیپینی در هنگ کنگ را برای استخدام در لهستان تحت تأثیر قرار می دهد.

hk
کارگران خانگی مانند دیوینا هنوز آرزوی کار در لهستان را دارند [دان آرچر/الجزیره]

شیلا استرادا، نایب رئیس اتحادیه کارگری مترقی کارگران خانگی در هنگ کنگ، گفت که نگران وام های کلانی است که توسط کارگران خانگی که متقاضی کار در لهستان هستند، گرفته شده است.

استرادا از مقامات فیلیپین خواست تا آگاهی کارگران خانگی را افزایش دهند و از دولت هنگ کنگ خواست تا آژانس هایی را که برای این کشور اروپایی استخدام می کنند، بازرسی کند.

«نمایندگان در هنگ کنگ به سمت کسانی که در لهستان هستند اشاره می کنند. کسانی که در لهستان هستند به سمت کسانی که در هنگ کنگ هستند اشاره می کنند. استرادا به الجزیره گفت: ما قبلاً شاهد این اتفاق بودیم.

ویلسون، از Migrasia، گفت که آژانس‌ها و استخدام‌کنندگان در هر دو کشور که از مقررات پیروی نمی‌کنند باید با عواقبی از جمله لغو مجوزهای خود در برخی موارد مواجه شوند.

مهمتر از همه، ویلسون گفت، هر کسی که قربانی شده است باید غرامت دریافت کند “زیرا بازپرداخت مالی برای آنها حیاتی است تا به عدالت کامل دست یابند”.

این مقاله با بودجه Journalismfund.eu پشتیبانی شده است.

*اسامی برای محافظت از حریم خصوصی افراد تغییر کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.