به مدت ۲۰ سال، این طرح امدادی برای ایدز از حمایت گسترده ایالات متحده برخوردار بود. چه چیزی تغییر کرد؟

0

واشنگتن، دی سی – اعلام بسیاری را شگفت زده کرد. سال ۲۰۰۳ بود و جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا، در مقابل کنگره ایالات متحده ایستاده بود و اهداف خود را برای سال آینده ترسیم می کرد.

کاهش بودجه در میان آنها زیاد بود. بوش، یک جمهوری خواه، به اتاق مملو از جمعیت گفت: «ما باید با هم کار کنیم تا فقط مهم ترین اولویت هایمان را تامین کنیم.

اما سپس یک بمب پرتاب کرد: او از کنگره خواست ۱۰ میلیارد دلار هزینه جدید برای مبارزه با ایدز در آفریقا.

او به قانون‌گذاران گفت: «خانم‌ها و آقایان، به ندرت تاریخ فرصت بزرگ‌تری برای انجام این همه کار برای این همه فراهم کرده است.

این پیشنهاد در نهایت تبدیل به طرح اضطراری رئیس جمهور برای کمک به ایدز شد، که به طور گسترده به عنوان PEPFAR شناخته می شود، یکی از بزرگترین و بلندپروازانه ترین برنامه های بهداشتی بین المللی در تاریخ ایالات متحده.

George W Bush, wearing a dark suit and blue tie, stands at a podium in Congress delivering his State of the Union speech in 2003. His vice president, Dick Cheney, is seated behind him.
رئیس جمهور وقت جورج دبلیو بوش از سخنرانی خود در سال ۲۰۰۳ در مورد وضعیت اتحادیه برای اعلام یک انتخابات گسترده استفاده کرد. ابتکار برای جلوگیری از گسترش HIV و ایدز [پرونده: لری داونینگ/رویترز]

در ۲۰ سال گذشته، PEPFAR از حمایت دو حزبی گسترده برخوردار بوده است. هر پنج سال، بدون هیچ حادثه ای تمدید شده است – تا کنون.

در ۳۰ سپتامبر، کنگره ضرب الاجل برای مجوز مجدد PEPFAR را از دست داد و آینده آن را به خطر انداخت.

قانون‌گذاران و حامیان مراقبت‌های بهداشتی می‌ترسند که اطلاعات نادرست و ناکارآمدی در حزب جمهوری‌خواه ممکن است مأموریت نجات جان PEPFAR را بیشتر به خطر بیندازد، زیرا کنگره مهلت بعدی بودجه خود را در ۱۷ نوامبر به پایان می‌رساند.

“ما نمی توانیم با کمک هایی که برای سلامت عمومی و حقوق بشر حیاتی است، سیاست بازی کنیم” ایلهان عمر، نماینده دموکرات، به الجزیره گفت.

نگرانی در مورد سقط جنین

در حالی که بوش در ابتدا تصور می کرد PEPFAR داروهای ضد رتروویروسی را برای حداقل ۲ میلیون نفر فراهم می کند، وزارت امور خارجه ایالات متحده تخمین می زند که ۲۰ میلیون نفر از زمان شروع این برنامه تحت درمان قرار گرفته اند.

به طور کلی، دولت رئیس جمهور جو بایدن گفت که PEPFAR جان ۲۵ میلیون نفر را در سراسر جهان نجات داد.

PEPFAR می‌تواند بدون مجوز مجدد کنگره، حداقل در کوتاه‌مدت، با سطوح بودجه فعلی خود به فعالیت خود ادامه دهد. اما بدون تأیید، مدافعان هشدار می‌دهند که این برنامه در معرض کاهش یا قطع کامل است.

از قبل، جمهوری‌خواهان بر اساس این ادعا که پول آن می‌تواند برای خدمات سقط جنین استفاده شود، برنامه را با توقیف بودجه هدف قرار داده‌اند.

«کریس اسمیت» یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه در ماه سپتامبر به مجلس نمایندگان گفت: «متأسفانه، دولت بایدن برای تقویت سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی طرفدار سقط جنین دوباره تصور کرده است.

طرفداران PEPFAR این ادعا را رد می‌کنند. کایفر باکینگهام، مدیر حمایت از بنیاد جامعه باز، به الجزیره گفت: «PEPFAR از نظر قانونی از تامین مالی خدمات سقط جنین منع شده است.

او به قوانینی مانند اصلاحیه هلمز در سال ۱۹۷۳ اشاره کرد که استفاده از بودجه کمک خارجی را برای “سقط جنین به عنوان تنظیم خانواده” محدود می کند.

George W Bush, wearing a suit and tie, holds a little girl in his arms as he visits Ethiopia.
رئیس جمهور سابق جورج دبلیو بوش به کودکی که مادرش تحت درمان اچ آی وی از طریق PEPFAR در آدیس است سلام می کند. آبابا، اتیوپی، در ۴ دسامبر ۲۰۱۱ [پرونده: Aron Maasho/Reuters]

یک مهمانی شجاع

اما منتقدان می‌گویند که حزب جمهوری‌خواه با ۲۰۲۲ جسور شده است. تصمیم برای لغو Roe v Wade، پرونده دادگاه عالی که حق فدرال برای سقط جنین را تضمین می کرد.

از زمان صدور این تصمیم، جمهوری‌خواهان تلاش کرده‌اند تا دسترسی به سقط جنین را متوقف کنند، در برخی موارد مانع از قوانین معمول یا نامرتبط شوند.

سناتور تامی توبرویل، برای مثال، رد کرده است تأیید انتصابات کلیدی نظامی — یک رویه استاندارد کنگره — به پایان رسید نگرانی در مورد سیاست پنتاگون که اجازه بازپرداخت هزینه سفر برای مراقبت های بهداشتی باروری، از جمله سقط جنین را می دهد.

در مورد PEPFAR، منتقدان جمهوری‌خواه ابراز نگرانی کرده‌اند که اسناد استراتژی دولت بایدن به هماهنگی با سازمان‌هایی اشاره می‌کند که «سلامت و حقوق باروری» را ترویج می‌کنند، اگرچه خود سقط جنین به صراحت ذکر نشده است.

جمهوری‌خواهان همچنین تصمیم جداگانه‌ای در سال ۲۰۲۱ مبنی بر لغو به اصطلاح سیاست مکزیکوسیتی را محکوم کرده‌اند که کمک مالی فدرال را به سازمان‌هایی که حتی به بیماران در مورد سقط جنین توصیه می‌کردند منع می‌کرد.

اما طرفداران PEPFAR معتقدند که این نگرانی ها نادرست است.

باکینگهام گفت:

وضعیت کنونی “بیشتر نتیجه ناگوار جنگ صلیبی راست افراطی علیه حقوق سقط جنین و LGBTQI+ در اینجا در ایالات متحده و سراسر جهان است.”

“اقلیت کوچکی از گروه‌های خارجی برای به دست آوردن امتیازات سیاسی، دروغ‌ها و لفاظی‌های مضر منتشر می‌کنند.”

Representative Chris Smith sits behind a wooden panel with his name and the state of New Jersey indicated on a panel. He wears glasses and speaks into a microphone.
کریس اسمیت، نماینده جمهوری خواهان، نگرانی هایی را مطرح کرده است که بودجه PEPFAR می تواند از سازمان هایی که با حقوق سقط جنین مرتبط هستند حمایت کند. [عکس سوزان والش/AP]

یک عقب نشینی از صحنه جهانی

Vinay P Saldanha، مدیر دفتر ارتباط ایالات متحده برای برنامه سازمان ملل متحد در مورد HIV و AIDS (UNAIDS)، نگران است که آینده نامشخص PEPFAR نشانه سوالات گسترده تری در مورد رهبری ایالات متحده در صحنه جهانی باشد.

«اگر PEPFAR توسط کنگره ایالات متحده در ماه‌های آینده مجوز مجدد دریافت نکند، سیگنال هشداردهنده‌ای به متحدان و شرکای آمریکا در سرتاسر جهان ارسال می‌کند که آمریکا در خطر عقب‌نشینی از رهبری جهانی خود در زمینه HIV و سلامت است.» به الجزیره گفت.

تحلیل‌گران تغییر در سیاست را به تغییر در حزب جمهوری‌خواه نسبت می‌دهند، از دوران بوش تا کنون.

به گفته استفان زونز، استاد سیاست و سیاست خارجی در دانشگاه سانفرانسیسکو، در حالی که بوش رویکردی جنگ طلبانه در سیاست خارجی داشت و دو جنگ برون مرزی را رهبری می کرد، جمهوری خواهان امروزی به طور فزاینده ای از بسیاری از مسائل بین المللی رویگردان هستند.
زونز به الجزیره گفت: «یک نوع گرایش انزواطلبی در حزب جمهوری خواه ظاهر شده است که می خواهد از بقیه جهان جدا شود. روند تلاش برای کناره گیری از تعهدات وجود داشته است، حتی در موردی مانند بهداشت عمومی. خیلی عجیب است.”

Zunes PEPFAR را نقطه روشنی در میراث دولت بوش توصیف کرد که عمدتاً به خاطر جنگ‌هایش در افغانستان و عراق .

او توضیح داد: “آنها در سالهای ریاست خود کارهای افتضاح زیادی انجام دادند، اما این کار جان افراد بی شماری را نجات داد.” “آن تفاوت بزرگی را ایجاد میکند. و دوباره، در آن زمان از حمایت دو حزبی بی‌شمار برخوردار بود.»

او افزود، تفرقه افکنی جدید پیپفار نشان دهنده یک تحول بزرگتر است. /a>.

زونز گفت: «این فقط نشان‌دهنده این است که جمهوری‌خواهان چقدر به سمت راست رفته‌اند. «تاثیر این جنگ بر زندگی انسان‌ها عمیق خواهد بود. و فکر می‌کنم این نشان‌دهنده این است که حزب جمهوری‌خواه چقدر افراطی شده است.»

Representative Ilhan Omar smiles as she stands among colleagues in Congress
ایلهان عمر، نماینده مردم نسبت به خطرات «سیاسی بازی» با مجوز مجدد PEPFAR هشدار داده است. فایل: Jacquelyn Martin/Reuters pool]

اهداف بهداشتی در خطر است

این تغییر بیشتر به سمت راست در حزب جمهوری خواه به موانع و تأخیرهای سیاست دیگری تبدیل شده است.

در اوایل سال جاری، در مجلس نمایندگان که جمهوری‌خواهان اکثریت محدودی را در اختیار دارند، تعداد انگشت شماری از اعضای حزب تندرو مخالفت کردند قانون بودجه و انتخاب رئیس مجلس، نقشی که برای امور روزمره اتاق حیاتی است.

اما مدافعان هشدار داده اند که اگر پیشرفت در PEPFAR به زودی حاصل نشود، عدم اطمینان می تواند بر اهداف کلیدی مراقبت های بهداشتی بین المللی تأثیر بگذارد.

داروهایی برای جلوگیری از انتقال ایدز وجود دارد و گروه هایی مانند سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی ۲۰۳۰ را به عنوان آخرین مهلت پایان دادن به همه گیری ایدز تعیین کرده اند.

اما در یک گزارش اکتبر از کاترین ای بلیس، یکی از همکاران ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی، نشان داد که بدون حمایت PEPFAR، هدف ممکن است دور از دسترس باشد.

بلیس گفت: «اگر PEPFAR مجدداً مجاز نباشد یا ایالات متحده بودجه را همراه با سایر جریان‌های بودجه برای HIV قطع کند، این می‌تواند شکافی در ارائه خدمات برای افراد مبتلا به HIV یا در معرض خطر HIV ایجاد کند.

“پس شانس خوبی وجود دارد که بتوانیم شاهد ظهور مجدد ویروس باشیم.”

برای نماینده عمر، که ریاست گروه کاری سیاست آفریقای ایالات متحده را بر عهده دارد، مزایای تجدید PEPFAR واضح است.

او به الجزیره گفت: «ما با چشمان خود دیده‌ایم که چگونه PEPFAR در نجات جان میلیون‌ها نفر در آفریقا با ارائه حمایت‌های حیاتی در مبارزه با HIV/AIDS مؤثر بوده است.

از دست دادن آن، او افزود، “در سراسر آفریقا و در سراسر جهان احساس خواهد شد”.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.