بودجه ویژه برای SMEها

0

اصغر نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: صندوق کارآفرینی امید در سال آینده صندوق های ویژه ای را برای حمایت از صنایع خاص ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، وی گفت: با اتحادیه‌ها و صاحبان مشاغل همکاری خواهیم کرد تا ابتدا پارامترهای صندوق‌ها را مشخص و سپس تأسیس آن‌ها را اعلام کنیم.

مشخص نبود که کدام شرکت ها و صنایع مشمول دریافت وام های جدید خواهند بود. بانک‌ها و مؤسسات وام‌دهنده، که زیر بار وام‌های ضعیف، دارایی‌های تحت فشار و وام‌های بازسازی‌شده در حال فروپاشی هستند، اعتبار شرکت‌هایی را که منجر به تنگنای اعتباری می‌شود و تولیدکنندگان کلیدی را در تقریباً همه بخش‌های اقتصاد آسیب‌دیده از رکود متوقف می‌کند، خفه کرده‌اند.

وی گفت که صندوق های تخصصی تحت کنترل دولتی نخواهند بود. «حداقل 51 درصد از سرمایه صندوق های جدید توسط ذینفعان در آن زمینه خاص و مابقی توسط OEF تأمین خواهد شد.

نوراله زاده گفت که این وجوه فقط برای اعضا و سهامداران قابل دسترسی خواهد بود.

صندوق کارآفرینی امید صندوقی برای حمایت از کارآفرینی و بنگاه های کوچک و متوسط ​​است. قبلاً صندوق مهر امام رضا نام داشت. تغییر نام پس از روی کار آمدن حسن روحانی رئیس جمهور در سال 2013 صورت گرفت.  

از هم‌اکنون، وام‌های صندوق عمدتاً برای مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی به‌علاوه شهرهای کوچک محروم از اعتبار بانک‌ها است. رئیس موسسه وام دهی می گوید: “ما به مشاغل کوچک و تازه تاسیس در بخش های تولیدی و خدماتی وام می دهیم.”

خط اعتباری به ارزش 250 میلیون دلار در صندوق توسعه ملی ایران برای صندوق توسعه ملی افتتاح می شود. “این قدرت وام دهی ما را در حمایت از مشاغل دو برابر می کند.”

نوراله زاده اظهار داشت: این صندوق در سال جاری (منتهی به 28 اسفند) 50 هزار شغل ایجاد کرده است. این صندوق در این سال مالی به مبلغ 397.6 میلیون دلار وام داده است.

نرخ واحد پول  

نوراله زاده معتقد بود دو نرخی شدن ارز بستری برای رانت خواری برخی واحدهای تولیدی است.

وی اظهار داشت: برخی از تولیدکنندگان داخلی برای واردات مواد اولیه ارز با نرخ یارانه دریافت می کنند و در بازار آزاد می فروشند.

بر اساس سیستم نرخ ارز دوگانه، که این کشور در سال 2012 پس از تشدید تحریم‌های بین‌المللی اتخاذ کرد، کسب‌وکارهایی که برای اقتصاد «حیاتی» تلقی می‌شوند، ارز با نرخ یارانه دریافت می‌کنند در حالی که سایر مشاغل غیرضروری باید نیازهای فارکس خود را از بازار موازی تامین کنند. .

او گفت: «یکسان سازی نرخ ارز به بهبود شفافیت در اقتصاد داخلی کمک می کند.

اما این مقام مسئول توصیه کرد که یکسان سازی نرخ ارز به تدریج و نه ناگهانی و بر اساس یک بازه زمانی تعیین شده انجام شود. او عقیده داشت که روند یکسان سازی نرخ های ارز ممکن است کمی بیش از شش ماه طول بکشد – چیزی که توسط سایر مقامات ارشد پولی و اقتصادی پیش بینی شده است.

«یک نرخ واحد می تواند شوک بزرگی برای اقتصاد ایجاد کند. نوراله زاده گفت: بنابراین ما باید در نحوه اجرای این طرح بسیار مراقب باشیم.

وی با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز می تواند موهبت بزرگی برای صادرات ایران باشد، افزود: حتی افزایش نرخ ارز به نفع صادرات داخلی خواهد بود. “این به قیمت های پایین تر برای کالاهای صادراتی ما تبدیل می شود که بدیهی است به نفع صادرکنندگان خواهد بود.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.