بودجه ۲۰۲۴ هند: در مورد اقتصاد، انتخابات چه می گوید؟

0

در حالی که انتخابات ملی نزدیک است، دولت هند روز پنجشنبه بودجه موقتی را که عمدتاً مطابق با خطوط مورد انتظار بود، با چند شگفتی اعلام کرد. هم برای سرمایه گذاران و هم برای رأی دهندگان روستایی.

جهان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ، و پرجمعیت ترین کشور آن، بین ماه مارس و می برای انتخاب دولت فدرال بعدی خود رای خواهند داد. بودجه نهایی قبل از رای گیری ملی اغلب آخرین فرصت برای دولت فعلی است تا رای دهندگان را با وعده ها و پروژه ها پر کند.

با این حال، اقتصاددانان گفتند، در حالی که بودجه اعلام شده توسط وزیر دارایی هند، نیرمالا سیتارامان شامل ارجاع به بخش های کلیدی رای دهندگانی است که در انتخابات انتقادی خواهند بود، اما عمدتاً از خطوط مورد انتظار پیروی می کند.

در اینجا چند نکته کلیدی از بودجه آورده شده است:

هدف: کسری مالی کمتر، رتبه سرمایه گذاری بهتر

سیتارامان گفت: دولت نخست وزیر نارندرا مودی پس از کاهش کسری بودجه سال جاری به ۵.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP)، هدف کسری مالی ۵.۱ درصدی را برای سال مالی که از اول آوریل شروع می‌شود، تعیین کرده است. >

کسری مالی پیش بینی شده کمتر از انتظارات بازار است و اکثر اقتصاددانان انتظار دارند که کسری بودجه در حدود ۵.۳ تا ۵.۴ درصد باشد.

راهول باجوریا، رئیس بازارهای نوظهور آسیا (به استثنای چین) در بانک سرمایه گذاری بارکلیز، گفت: «سطح ادغام ما را به طور مثبت شگفت زده کرده است».

برنامه کاهش کسری مالی به ۵.۱ درصد تولید ناخالص داخلی و در عین حال افزایش مخارج سرمایه و اجرای سیاست‌های رفاهی جدید، متکی بر جمع‌آوری‌های مالیاتی بالاتر و برخی کاهش یارانه‌ها خواهد بود.

اقتصاددانان گفتند که ادغام مالی به دولت هند کمک می کند تا در ماه های آتی یک مورد قوی تر برای رتبه اعتباری بالاتر دولتی ارائه دهد. S&P و Fitch هند را BBB- ارزیابی می کنند، در حالی که Moody’s به کشور آسیای جنوبی Baa3، پایین ترین درجه سرمایه گذاری آژانس ها، رتبه می دهد.

تمرکز بر اقتصاد روستایی

یکی از زمینه‌هایی که در بودجه برجسته شد، تمرکز بر اقتصاد روستایی بود، تحلیلگران گفتند.

در حالی که انتظار می‌رود رشد اقتصادی هند برای سال مالی منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۴ به رکورد ۷.۳ درصدی برسد، مصرف – که نزدیک به ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد – ضعیف باقی مانده است.

رشد ضعیف دستمزدها و تورم بالا به افراد کم‌درآمد، به‌ویژه در مناطق روستایی آسیب رسانده است و بر توانایی آن‌ها برای خرج کردن حتی برای اقلام مورد استفاده روزانه تأثیر می‌گذارد.

«اگر به شیوه‌ای که اقتصاد در حال گسترش است نگاه کنید، چیزهایی عمدتاً در مناطق شهری اتفاق می‌افتد که در آن فعالیت‌های عادی در دوره پس از همه‌گیری کووید از سر گرفته شده است، اما استرس نسبتاً زیادی در مناطق روستایی وجود دارد که در آن منعکس می‌شود. سونیل سینها، مدیر ارشد موسسه رتبه بندی و تحقیقات هند، واحد Fitch، گفت: تقاضای مصرف.

وزیر دارایی از تقویت طرح‌های موجود، از جمله شیلات و گروه‌های خودیاری زنانه خبر داد و گفت که دولت در پنج سال آینده ۲۰ میلیون خانه ارزان قیمت خواهد ساخت تا به ۳۰ میلیون خانه ساخته شده اضافه شود.

در طول سه سال گذشته، دولت هزینه‌های جاده‌ها، پل‌ها و سایر زیرساخت‌ها را به عنوان راهی برای تقویت اقتصاد و ایجاد شغل افزایش داده است.

این بودجه افزایش هزینه‌های سرمایه‌ای برای چنین پروژه‌های بلندمدتی را با ۱۱ درصد دیگر نسبت به سال گذشته به ۱۱.۱ تریلیون روپیه هند (۱۳۴ میلیارد دلار) پیش‌بینی می‌کند، حتی با وجود اینکه هزینه‌های کلی دولت با کاهش ۶ درصدی افزایش می‌یابد.

>

سرعت افزایش هزینه سرمایه کمتر از سال قبل است.

برش ها کجا هستند؟

همچنین کاهش هایی در بودجه سال مالی آینده وجود داشت. یارانه غذا ۳.۳ درصد از ۲.۱۲ تریلیون روپیه برآورد شده در سال جاری به ۲.۰۵ تریلیون روپیه کاهش یافته است.

صورت‌حساب کود با ۱۳ درصد کاهش از ۱.۸۸ تریلیون روپیه برای سال مالی جاری به ۱.۶۳ تریلیون روپیه کاهش می‌یابد. باجوریا گفت که این ممکن است در راستای کاهش قیمت جهانی کود باشد.

خروجی طرح ضمانت اشتغال روستایی ملی مهاتما گاندی، بزرگترین طرح تضمین شغلی هند، بدون تغییر در ۸۶۰ میلیارد روپیه باقی ماند.

طرح فعلی یارانه برای پذیرش خودروهای هیبریدی و الکتریکی در حال حذف شدن است، هرچند ممکن است طرح جدیدی پس از انتخابات معرفی شود.

برای انتخابات امضا کنید؟

سینها از موسسه رتبه‌بندی و تحقیقات هند، با اشاره به شانس بازگشت مودی به قدرت برای سومین دوره متوالی نادر، گفت:

بودجه نشانه‌ای از یک دولت است که در دورنمای انتخاب مجدد خود بسیار راحت است.

او گفت: «آنها این بار نسبت به بودجه موقت قبلی در سال ۲۰۱۹ بسیار بیشتر از انتخاب مجدد خود در سال ۲۰۱۹ اطمینان دارند، بنابراین کارت های خود را بر اساس بودجه بازی کردند … و برخلاف کنوانسیون عمل نکردند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.