بیمه گذاران بزرگ با احتیاط در حال بازسازی روابط تجاری هستند

0

بیمه‌های غربی به آرامی در حال دستیابی به معاملات با ایران هستند زیرا به دنبال ورود مجدد به بازار چند میلیارد دلاری هستند، اگرچه محدودیت‌های بانکی ده ماه پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی سرعت تجارت را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش رویترز، ایران که سال ها از بازارهای مالی بین المللی بسته شده است، همچنان در تلاش است تا از مزایای توافق هسته ای سال گذشته با قدرت های جهانی بهره مند شود.

علیرغم رفع محدودیت‌های بانکی بین‌المللی در ژانویه، تهران تنها با تعداد محدودی از بانک‌های کوچک‌تر ارتباط برقرار کرده است، زیرا تحریم‌های ایالات متحده همچنان به قوت خود باقی است.

در مقابل، ایران در حال گفت‌وگوهای فعال‌تری با شرکت‌های بیمه برای ارائه پوشش در بازاری است که ارزش کلی آن در سال گذشته به ۹ میلیارد دلار و احتمالاً در دهه آینده دو برابر می‌شود.

شرکت‌های غربی برای از سرگیری تجارت با ایران به بیمه نیاز دارند. بیمه اعتبار حمل و نقل و تجارت، که خطر عدم پرداخت کالا را برطرف می کند، اولین نوع بیمه ای است که ارائه می شود.

نایجل کوشنر، وکیل برجسته تحریم‌های لندن، گفت: «به طور کلی درجه کمتری از ترس و دلهره وجود دارد و دلیل آن این است که شما جریمه‌های بزرگی را برای بیمه‌گرانی که بانک‌ها با آن مواجه شده‌اند، نداشته‌اید.

کوشنر که همچنین مدیر اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران است، گفت: «ما در آنجا شاهد حرکت بیشتر و سریع‌تر از سمت بانکداری خواهیم بود، حداقل در لندن و بریتانیا».

همانطور که ایران قصد دارد صادرات نفت را افزایش دهد ، تأمین بیمه دریایی بسیار مهم بوده است. شرکت های بیمه کشتی غربی درجه یک شروع به ارائه خدمات در ماه های اخیر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری شانا از وزارت نفت، امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران گفته است که شرکت های بیمه اروپایی اکنون مشکلی برای بیمه نفتکش های ایرانی ندارند.

باشگاه های حفاظت و غرامت (P&I) – بیمه های دریایی متعلق به شرکت های کشتیرانی – شروع به ارائه پوشش برای ناوگان کشتیرانی ایران از جمله نفتکش های آن کرده اند.

جاناتان اندروز، مدیر و رئیس بیمه نامه شرقی شرکت Steamship Mutual بریتانیا، گفت که کشتی ها را برای اپراتور نفتکش ایرانی NITC و همچنین برای اپراتور کشتی باری ایرانی IRISL بیمه می کند.

اندروز به رویترز گفت: “ما سابقه طولانی برای بیمه کردن صاحبان کشتی ایرانی داریم.” “ما خوشحالیم که دوباره اعضای سابق خود را بیمه می کنیم.”

شرکت کننده کشتی نروژی Skuld گفت که در حال بحث و گفتگو با IRISL است ، در حالی که قبلاً کشتی های NITC را بیمه می کرد.

سایرین مانند باشگاه استاندارد بریتانیا گفتند که کشتی‌های تجارت به ایران و از ایران را پوشش می‌دهند، اما نگفتند که آیا این مربوط به شرکت‌های کشتیرانی ایرانی است.

بیمه گذاران کشتی می گویند با توجه به یخ زدن از سیستم مالی ایالات متحده ، هنوز محدودیت هایی در پرداخت وجود دارد.

اندرو باردو، مدیر اجرایی گروه بین‌الملل که نماینده شرکت‌های بیمه کشتی است، می‌گوید: «اما در ارتباط با انتقال پرداخت‌ها از طریق سیستم‌های بانکی، هم در رابطه با وصول حق بیمه و هم تسویه مطالبات، مشکلات وجود دارد.

او گفت که این به دلیل عدم تمایل بسیاری از بانک‌ها و مؤسسات مالی به پردازش چنین پرداخت‌هایی بود و اکنون دغدغه اصلی بیمه‌گران و بیمه‌گران اتکایی است.

“راه حل ها در حال یافتن هستند ، اما این یک روند دشوار است و احتمالاً برای آینده قابل پیش بینی چنین باقی مانده است.”

محدودیت های دلار

بانک های آمریکایی تحت تحریم های داخلی که هنوز در حال اجرا هستند ، تجارت با ایران ممنوع است. بانک های اروپایی نیز با مشکلات روبرو هستند ، زیرا معاملات با ایران به دلار نمی توانند از طریق سیستم مالی ایالات متحده پردازش شوند.

بانک‌ها پس از جریمه‌های سنگین ایالات متحده، از جمله جریمه ۹ میلیارد دلاری BNP Paribas فرانسه در سال ۲۰۱۴، عمدتاً به دلیل نقض تحریم‌های مالی ایالات متحده، همچنان عصبی هستند.

با وجود این ، آژانس های اعتباری صادرات اروپا تضمین می کنند تأمین مالی تجارت برای شرکت های غربی که با ایران تجارت می کنند.

گروه اعتباری صادرات دولت آلمان هرمس معاملات مالی تجارت را پوشش داده است که کالاهای به ارزش چند میلیون یورو را پوشش می دهد.

سخنگوی هرمس گفت: «تاکنون حدود ۱۲ تراکنش تایید شده است.

“تقاضا از طرف صادرکنندگان وجود دارد اما آنها به اطلاعات زیادی نیاز دارند. یک جریان مداوم و رو به افزایش درخواست ها (برای تضمین اعتبار صادرات) وجود دارد.”

آژانس اعتبار صادرات ایتالیا SACE نیز اولین معاملات کوچک خود را با ایران انجام داده است.

یک سخنگوی SACE گفت: “خطرات طولانی را نباید دست کم گرفت، با این حال، زیرا ممکن است مشکلاتی را … قانونی، مستند، عملیاتی، برای شرکت هایی که علاقه مند به ایجاد یا بازسازی روابط تجاری یا مالی با طرف مقابل محلی هستند، ایجاد کند.”

شرکت کوفیس فرانسه قراردادی با ایران برای تضمین تامین مالی تجارت به نمایندگی از دولت فرانسه امضا کرده است. با این وجود، به دلیل مشکلات بانکی هنوز تراکنش های عمده ای انجام نشده بود.

مدیران صنعت می گویند که هوانوردی و انرژی دو بخش مورد توجه هستند، همراه با پوشش ریسک سیاسی، حتی اگر تاکنون معاملات کمی انجام شده است.

کریستین بیری، رئیس بیمه اتکایی EMEA در گروه بیمه ام‌اس آملین، گفت که ایران «بسیار مورد بحث است».

بیری گفت: «این در دستور کار بسیار مهم است. “این چیزی برای سال ۲۰۱۷ خواهد بود.”

سایر شرکت‌های بیمه بزرگ و بیمه‌گرهای اتکایی مانند Hannover Re از نزدیک به ایران نگاه می‌کنند، اما می‌گویند نگرانی‌ها در مورد پرداخت‌ها همچنان مانع از انجام تجارت آنها در آنجا می‌شود.

کریستین مومنتالر، مدیر اجرایی سوئیس ری به رویترز گفت: “ما تجارت بزرگی در ایالات متحده داریم و بنابراین مدیر ارشد حقوقی ما اساساً هر گام کوچکی را که در این راستا انجام می دهیم تنظیم می کند.”

لویدز لندن از لحاظ تاریخی در ایران فعال بوده است و جان نلسون، رئیس هیئت مدیره، گفت این بازاری است که ما دوست داریم به آن بازگردیم.

نلسون به رویترز گفت: «ما باید صریح باشیم، تحریم‌های ایالات متحده همچنان بسیار محدودکننده هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.