بیکاری تابستان ۱ درصد کاهش می یابد

0

نرخ بیکاری ایران در سه ماهه دوم سال مالی جاری (۲۲ خرداد تا ۲۲ شهریور) به ۱۱.۷ درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱ درصد کاهش و نسبت به سه ماهه قبل ۰.۹ درصد کاهش داشت. آخرین گزارش مرکز آمار ایران گفت.

نرخ بیکاری جوانان، یعنی نسبت جمعیت بین ۱۵ تا ۲۹ سال، در سه ماهه دوم به ۲۴.۴ درصد رسید که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲.۳ درصد کاهش و نسبت به سه ماهه اول ۲ درصد کاهش داشت.

SCI نرخ مشارکت نیروی کار در سه ماهه دوم – نسبت جمعیت ۱۰ ساله و بالاتر که از نظر اقتصادی فعال هستند (چه شاغل و چه در جستجوی کار) – را ۴۱ درصد اعلام کرده است که در مقایسه با سه ماهه مشابه ۰.۶ درصد افزایش داشته است. سال گذشته و ۰.۴ درصد افزایش نسبت به بهار.

کارمندان پاره وقت ، کسانی که کمتر از ۴۴ ساعت در هفته شاغل هستند ، ۹.۲ ٪ از جمعیت شاغل کشور را در تابستان تشکیل می دادند ، در حالی که ۴۰.۵ ٪ از کارمندان ۴۹ ساعت یا بیشتر در هفته کار می کردند.

بخش خدمات ۴۹.۵ درصد از جمعیت شاغل ایران را به خود اختصاص داده است. بخش های صنعتی و کشاورزی به ترتیب ۳۱.۴ درصد و ۱۹.۱ درصد از جمعیت را دارای شغل کردند.

بخش خدمات شامل تجارت عمده و خرده فروشی است. رستوران ها و هتل ها؛ حمل و نقل، ذخیره سازی و ارتباطات؛ خدمات مالی، بیمه، املاک و مستغلات و خدمات تجاری؛ و همچنین خدمات اجتماعی، اجتماعی، آموزشی، بهداشتی و شخصی.

مهاجران غیرقانونی

موضوع اشتغال مهاجران غیرقانونی در ایران در جلسه چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در کانون توجه قرار گرفت

حسین الی حاجی دلیگانی ، نماینده شهینشهر در پارلمان گفت: “با وجود چهار میلیون ایران بیکار ، حداکثر سه میلیون مهاجر غیرقانونی برای مشاغل در بازار کار ایران تلاش می کنند.”

«آیا بیکاری بزرگترین مشکل کشور نیست؟ آیا فقر و فساد مولد بیکاری نیست؟ در یک کلام، آیا بیکاری ریشه همه بدی ها نیست؟ پس چرا فرصت شغلی برای سه میلیون شهروند ایرانی در اختیار بیگانگان غیرقانونی قرار می گیرد؟ او پرسید.

«خارجی ها به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند. آنها ۲ میلیون شغل از کار در فروشگاه های مواد غذایی گرفته تا مغازه های جواهرات تا ساخت و ساز تا کشاورزی به دست آورده اند ، در حالی که جوانان ایرانی به عنوان بندرها کار می کنند [حامل محفظه در پشت خود در مرزها] و خیابان های خیابانی ، “وی افزود.

به گفته این قانونگذار، ۹۰ درصد اتباع خارجی تنها برای یافتن کار وارد ایران می شوند.

در پاسخ ، وزیر تعاونی ها ، کار و رفاه اجتماعی علی ربیی خاطرنشان کرد که ایران عضو کنوانسیون های بین المللی است که از حقوق کارگران مهاجر محافظت می کند.

وی افزود: این وزارتخانه ۴۰،۰۰۰ کارفرمای را که در طی چهار سال گذشته مهاجران غیرقانونی را استخدام می کنند شناسایی کرده و آنها را به قوه قضاییه ارجاع داده است ، در حالی که ۸۰،۰۰۰ تبعه ایرانی جایگزین مهاجران غیرقانونی در این دوره شدند.

طی پنج ماه منتهی به ۲۲ اوت ، در کل ۵،۷۵۹ شغل اشغال شده توسط بیگانگان به دنبال ۲۸،۰۰۰ بازدید از بازرسی به نیروی کار ایران تحویل داده شد.

وی افزود: «هر چند بازدیدهای بازرسی برای جلوگیری از به کارگیری افراد غیرقانونی در کارگاه ها کافی نیست.

به گفته ربیئی ، ۱.۷ میلیون مهاجر قانونی و ۷۰۰۰۰۰ مهاجر غیرقانونی در ایران وجود دارد و نزدیک به ۱۹۷،۰۰۰ از ۷۰۰۰۰۰ مهاجر غیرقانونی شناسایی و تبعید شده است.

وزیر معتقد است که ۷۰۰۰۰۰ غیرقانونی دیگر در کشور وجود دارد که هنوز شناسایی نشده اند.

یافته های سرشماری ملی نفوس و مسکن اخیر نشان می دهد که حدود ۲.۲ درصد از جمعیت ایران متولد خارج هستند.

جمعیت فعلی ایران ۷۹،۹۲۶،۲۷۰ است که از این تعداد ۱،۵۸۳،۹۷۹ یا ۱.۹۸ ٪ ساکنان متولد افغانستان هستند ، طبق یافته های سرشماری سال گذشته سال گذشته.

در سال‌های ۷-۲۰۰۶، افغان‌ها ۱.۷۲ درصد جمعیت و در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲، ۱.۹۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دادند.

مهاجران خارجی متولد شده از عراق ۰.۰۴٪ از جمعیت و مهاجران پاکستانی ۰.۰۲٪ را تشکیل می دهند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.