تأثیر تحریم های ایالات متحده بر بخش مراقبت های بهداشتی ایران

0

بحرانی در بخش مراقبت های بهداشتی ایران در حال ظهور است، زیرا بیماران از کمبود داروی نجات دهنده خبر می دهند.

انتظار می رود با اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران در اوایل نوامبر، وضعیت بدتر شود. شرکت‌های اروپایی و آمریکایی که می‌توانند داروها و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز برای درمان بیماری‌های مزمن در داخل ایران را فراهم کنند، با نحوه حفظ فعالیت‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

در مقاله ای که در وب سایت اندیشکده پاناروپایی شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده، آمده است: کالاهای وارد شده به ایران به دلیل رکود شدید ارز در پی تصمیم تحریم های آمریکا، با قیمت های فزاینده ای فروخته می شوند. در زیر متن کامل آمده است:

میلیون ها ایرانی عادی خود را برای تأثیر این تحریم ها آماده می کنند. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر هشدار داد که تحریم ها حقوق بشر را در کشور تضعیف می کند، مردم را به فقر می کشاند و کالاهای وارداتی را غیرقابل خرید می کند.

تأثیر تحریم های آتی بر بخش بشردوستانه با اظهارات مکرر دولت آمریکا در حمایت از مردم ایران در تضاد است.

> تجربه مشابه

ایرانی‌ها بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳، زمانی که ایالات متحده و اروپا تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را برای تحت فشار قرار دادن ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش اعمال کردند، مشکلات مشابهی را تجربه کردند.

در آن زمان ، خزانه داری ایالات متحده مجوز و استثنائات گسترده ای را برای فروش دارو و وسایل پزشکی ارائه می داد. با این حال ، تنها تعداد محدودی از شرکت های غربی توانستند تحت این شرایط فعالیت کنند. بسیاری از آنها به دلیل اختلال در بانکداری و هزینه های بالای عملیاتی مجبور به متوقف کردن یا کاهش تجارت شدند.

باید از تکرار این وضعیت جلوگیری کرد. تحریم های یک جانبه ایالات متحده نباید مجاز باشد که بی نیاز باعث رنج میلیون ها شهروند ایرانی شود. این امر به ویژه با توجه به این واقعیت که ایران همچنان به اجرای محدودیت های برنامه هسته ای خود طبق قرارداد ۲۰۱۵ ادامه می دهد. اروپا ، چین و روسیه نیز قول داده اند که این توافق نامه را تأیید کنند.

> معاملات، موانع بانکی

مانع بزرگی که پیش روی بسیاری از شرکت‌های صادرکننده کالاها و خدمات پزشکی به ایران است، مربوط به تامین امنیت خدمات بانکی و تامین مالی برای امکان‌پذیر ساختن چنین تراکنش‌هایی است. این شامل کمبود ارز خارجی اخیر است که با آن می توان شرکت های اروپایی را بازپرداخت کرد.

عدم وضوح در مورد چگونگی اجرای ایالات متحده تحریم های خود ، این مشکلات را تشدید کرده است. برای مثال، در حالی که آخرین دستورالعمل های OFAC ایالات متحده مجدداً تأیید می کند که مجوز گسترده ای برای تراکنش های بشردوستانه وجود دارد، ابهام در مورد اینکه ایالات متحده تا چه حد از تحریم های ثانویه برای هدف قرار دادن بانک های خصوصی ایرانی استفاده خواهد کرد وجود دارد.

از زمان توافق هسته ای ، چنین بانکهایی به وضوح از تحریم های ثانویه معاف بودند. این بدان معناست که شرکت های غیر آمریکایی می توانند برای تسهیل پرداخت کالاهای بشردوستانه به ایران ، با چنین بانکهایی ارتباط برقرار کنند. اکنون موضع آنها نامشخص است. ایالات متحده برنامه هایی را برای تحریم بانک مرکزی ایران ترسیم کرده است، اما اجتناب ناپذیر است که هر بانک خصوصی محلی ایرانی مجبور باشد با CBI معامله کند.

تحت چارچوب تحریم‌های کنونی ایالات متحده، مشخص نیست که آیا این امر باعث تعیین نام آن بانک محلی می‌شود، به این معنی که بانک‌های اروپایی به احتمال زیاد از معامله با آن نهاد خودداری می‌کنند.

چنین عدم اطمینان می تواند به طور موثری کانالهای پرداخت را به ایران مسدود کرده و از کمک به نجات زندگی به پزشکان و بیماران ایرانی جلوگیری کند. در واقع، چندین شرکت داروسازی پیشرو که در حال حاضر در ایران مشغول به کار هستند، نگرانی‌های خود را در مورد اینکه بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و کانال‌های توزیع که تجارت بشردوستانه با ایران را تسهیل کرده‌اند، از ترس اینکه ممکن است تحریم‌های آمریکا را از دست بدهند، سرد می‌شوند، با ما در میان گذاشته‌اند.

تفاسیر رقابتی از دستورالعمل‌های OFAC همچنین باعث تبعیت بیش از حد شرکت‌های اروپایی می‌شود که اعضای هیئت‌مدیره آن‌ها تمایلی به پذیرش لطمه زدن به شهرت در ایالات متحده حتی برای مبادلات بشردوستانه با ایران ندارند.

> بهبود شرایط در سال های اخیر

برای ایرانیان ، دسترسی به مراقبت های بهداشتی اساسی یک حق اساسی اساسی در قانون اساسی است. در سالهای اخیر ، شرایط بهداشتی در ایران به تدریج برای بیماران محروم بهبود یافته است.

تا حدی، این به دلیل کاهش تحریم‌های بین‌المللی است که محصولات مراقبت‌های بهداشتی را مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر کرده است.

دولت حسن روحانی، رئیس جمهور، همچنین اصلاحات جدیدی را ارائه کرد که به حدود ۱۱ میلیون نفر که قبلاً محافظت نشده بودند، خدمات بهداشتی ارائه می دهد.

درمان بیماری‌های مزمن یک چالش بزرگ برای ایران است، جایی که درمان موفقیت‌آمیز نیازمند دستگاه‌ها، آموزش‌ها و داروهای پیشرفته است که اغلب توسط شرکت‌های غربی ارائه می‌شود. بنابراین، حفاظت از دسترسی چنین شرکت هایی به ایران ضروری است.

با توجه به عقب نشینی ایالات متحده ، قدرتهای جهانی به دنبال نجات توافق هسته ای هستند ، آنها باید به دنبال حفظ تجارت بشردوستانه با ایران باشند. با وجود نظرات مخالف اروپا و آمریکا در مورد توافق هسته ای، نجات جان ایرانیان نباید موضوع بحث باشد. برایان هوک، نماینده تازه منصوب شده ایالات متحده در امور ایران، اخیراً اعلام کرد که ایالات متحده و اروپا باید با یکدیگر همکاری کنند تا “راه حل های پایداری پیدا کنند که واقعاً از مردم ایران حمایت کند”.

اروپا باید با تلاش برای تسهیل و رفع موانع تجارت بشردوستانه با ایران، ایالات متحده را برای تحقق این پیشنهاد تحت فشار قرار دهد.

> آنچه اروپایی ها باید انجام دهند

دولت های اروپایی باید از خزانه داری ایالات متحده بخواهند تا ابهامات ایجاد شده توسط آخرین دستورالعمل های خود را به سرعت روشن کند و اطمینان حاصل کند که تعداد معقولی از مؤسسات مالی خصوصی ایرانی از تحریم های ثانویه ایالات متحده مستثنی هستند.

اتحادیه اروپا باید تلاش‌های خود را برای اطمینان از حفظ کانال‌های پرداخت با ایران، از جمله دسترسی ایران به سرویس پیام‌رسانی مالی سوئیفت، دو چندان کند.

به عنوان یک موضوع اولویت، باید بانک‌های اروپا را برای تجارت بشردوستانه با ایران باز نگه دارند. برای کمک به شرکت‌های خارجی برای حفظ حاشیه سود عملیات در داخل ایران، دولت ایران همچنین می‌تواند مشوق‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها را برای شرکت‌هایی که دارو و کالاهای پزشکی وارد کشور می‌کنند، ارائه دهد.

کمیسیون اروپا اخیراً اعلام کرده است که ۱۸ میلیون یورویی برای منافع اجتماعی ایرانیان معمولی فراهم می کند. در صورت لزوم، باید مقررات جدید مشابهی را پس از نوامبر ارائه کند تا شکاف‌های موجود در تأمین مالی و تسهیلات پرداختی برای داروهای صادر شده توسط شرکت‌های اروپایی را پر کند.

این مکانیسم وام دهی (به یورو در مقابل دلار آمریکا) باید به اندازه ای باشد که حداقل واردات داروهای نجات دهنده به ایران را پوشش دهد و باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند به نیازهای جدید پاسخ دهد. اتحادیه اروپا و ایران همچنین می توانند ایجاد صندوق پزشکی برای اهدای دارویی و تجهیزات به ایران را در نظر بگیرند. در چنین مواردی ، هیچگونه معاملات بانکی مورد نیاز نخواهد بود و بنابراین خطرات مربوط به شرکت های اروپایی کاهش می یابد.

اتحادیه اروپا همچنین می تواند همکاری های علمی گسترده با ایران را در تحقیقات و آموزش پزشکی تشویق کند. ایران نسبت به بسیاری از کشورهای خاورمیانه دارای مؤسسات تحقیقاتی پزشکی دولتی و خصوصی پیشرفته ای است که احتمالاً از چنین همکاری های دوجانبه استقبال می کنند.

در حقیقت ، دانشمندان ایرانی و آمریکایی مدتهاست که درگیر پروژه های موفق دیپلماسی بهداشتی هستند. دولت های اروپایی می توانند چنین پروژه های متمرکز بر بشردوستانه را پشتیبانی و تسهیل کنند. چنین اقداماتی از اروپا می تواند نشان دهد که تعهد آنها به نیازهای بشردوستانه مردم ایران فراتر از لفاظی است.

بسیاری از دولت های غربی تحریم ها را ابزاری مؤثر اقتصادی برای تغییر اقدامات کشورهای مخالف می دانند. با این حال ، تحریم ها به طور مکرر به مردم عادی سخت ترین برخورد کرده و منجر به تأثیر منفی بر سلامت در کشور هدفمند شده است.

هزینه انسانی تحریم ها در کشورهایی مانند عراق ، ایران ، سوریه و ونزوئلا شدید بوده است. با پیشروی ، جامعه جهانی باید برای محافظت کامل از بخش های تجاری بشردوستانه ، اقدامات حفاظتی را انجام دهد. از آنجایی که اروپا متعهد می شود پایبندی خود را به توافق هسته ای ایران نشان دهد، می تواند در این گفت وگو رهبری کند و راه حل های مشخصی ارائه دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.