تاثیر مثبت بازگشت نرخ خوراک به فرمول، بر سودآوری گروه‌های پتروشیمی و متانولی

0
– اخبار اقتصادی –

سهیل عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص تاثیر بازگشت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمول بیان کرد: در مصوبه قبلی نرخ خوراک گازی پتروشیمی‌ها ۷ هزار تومان و نرخ گاز ۴ هزار تومان تعیین شده بود که با توجه به قیمت‌های جهانی، تولید در خیلی از صنایع بویژه متانول، صرفه اقتصادی نداشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزرود: اما با مصوبه اخیر و بازگشت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمولی که قبل از این تعیین شده بود‌ و‌ همینطور میانگین قیمت ٢۵ سنت، چهار‌ هابی که در فرمول لحاظ شده و میزان مصرف در داخل و … برآورد می‌شود نرخ خوراک گازی پتروشیمی‌های ما به‌صورت دلاری حدود ۱۴ الی ۱۵ سنت خواهد شد و این حدود ۱۵ سنت با دلار توافقی حدود ۳۸ هزار تومان‌ در هر متر مکعب حدود ۵۳۰۰ تومان خواهد شد که کاهش قابل توجهی نسبت به نرخ ۷۰۰۰ تومانی دارد! بالتبع سوخت‌‌ گازی صنایع هم با این مصوبه کاهش خواهد یافت و به ۳۲۰۰ تومان خواهد رسید که از نرخ قبلی ٢ درصد ارزان‌تر است.

وی اضافه کرد: حائز اهمیت اینجاست که در فرمول، برای نرخ خوراک گازی پتروشیمی‌ها سقف تعیین شده و این سقف قیمت صادراتی خوراک بوده است.‌البته که آمار رسمی و شفافی از نرخ خوراک صادراتی نداریم اما آخرین آمار نرخ صادراتی گاز حدود ۲۰ الی ۲۵ سنت بوده است.

عسگری ادامه داد: با این حساب‌ چنانچه نرخ‌ هاب‌های اروپایی جهش داشته باشد و از ۴ ‌ سنت فراتر رود، این بخش از فرمول می‌تواند ریسک‌ به همراه داشته باشد. مشخص نیست آیا کف ۵۰۰۰ تومانی در مورد نرخ میانگین ۴ هاب است یا… و اگر این کف ۵۰۰۰ تومانی مربوط به میانگین چهار هاب باشد، برآورد می‌شود نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اعداد پایین‌تری هم به خود ببیند. با توجه به دلار ۳۸ هزار تومانی (بر اساس نرخ های مرکز‌ مبادله) می‌توان گفت که نرخ کف تقریبا ١٢ سنت در نظر گرفته شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تصریح کرد:‌ به طور کلی می‌توان گفت‌ با توجه قیمت‌های اوره و متانول در هفته‌های اخیر و کاهش نرخ خوراک طبق مصوبه اخیر، شرکت‌های پتروشیمی ما افق سودآوری بهتری‌پیش رو دارند و می‌توان به عنوان گزینه‌های سرمایه‌گذاری، نمادهای صنعت پتروشیمی را مورد بررسی و توجه قرار داد.

وی گفت: وضعیت متانولی‌ها هم با این مصوبه بهتر شده و از زیاندهی خارج می‌شوند‌ و می‌توانند هرچند با حاشیه سود پایین‌تر، اما تداوم فعالیت داشته باشند.

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.