تامین مالی ۲۶۰۰۰۰ خانه توسط مسکن در ۹ ماه

0

بانک مسکن، بانک عامل حوزه مسکن، برای ساخت و خرید ۲۶۰ هزار واحد مسکونی در ۹ ماهه سال مالی جاری منتهی به ۳۱ آذرماه وام اختصاص داده است.

به گزارش پرتال خبری بانک، اکثریت وام ها در قالب قراردادهای اقساطی برای حمایت از خرید بیش از ۲۱۱ هزار مسکن اعطا شد و نزدیک به ۴۹ هزار خانه نیز در قالب قراردادهای مشارکت مدنی ساخته شد که این بانک و متقاضی به طور مشترک ساخت خانه را تامین مالی می کند.

در گزارش عملکرد ۹ ماهه این وام‌دهنده آمده است: «این حجم وام مسکن نشان‌دهنده سهم بیش از ۴۰ درصدی بانک در تأمین مالی بخش مسکن و ساختمان است» و هدف این بانک افزایش این سهم به حداقل ۵۰ درصد است. % به عنوان بخشی از نقشه راه آن برای چهار سال آینده.

تعداد وام های اعطایی در قالب قراردادهای مشارکت مدنی در سه فصل نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد جهش داشته است. تعداد وام های ترکیبی هم در قراردادهای مشارکت مدنی و هم در قراردادهای اقساطی نیز ۲۵ درصد افزایش سالانه را نشان می دهد.

ارزش وام های مشارکت مدنی تخصیص یافته به سازندگان و سرمایه گذاران ساختمانی توسط بانک مسکن تا پایان سه ماهه سوم به ۲۹.۷۹ تریلیون ریال (۶۶۲.۱۸ میلیون دلار) رسید و ۵۹.۱۱ تریلیون ریال (۱.۳۱ میلیارد دلار) وام برای خرید واحدهای مسکونی به متقاضیان اعطا شد. از وام هایی که متقاضی را ملزم به واریز سپرده اولیه نمی کند.

در همین دوره، وام دهنده همچنین ۸.۴۵ تریلیون ریال (۱.۸۷ میلیون دلار) تسهیلات اختصاص داد که به طور خاص با هدف نوسازی، بازسازی یا تکمیل ساخت واحدهای مسکونی انجام می شود. این وام ها توسط بیش از ۶۲۰۰۰ خریدار مسکن دریافت شد.

این بانک تخصصی در گزارش خود تاکید می کند که حجم وام ها بیشتر در جهت تامین تقاضای واقعی بازار بوده است. ارزش افزوده بخش مسکن و ساخت و ساز در نیمه اول سال جاری افزایش یافت که نشان دهنده رونق مورد انتظار در بخش تحت محاصره است که سال ها در رکود فرو رفته است.

بانک مسکن در گزارش عملکرد خود بر نقش مثبت حساب پس‌انداز مسکن تاکید می‌کند، ابتکار آن برای خریدارانی که برای اولین‌بار خانه‌داری می‌کنند و آنها را ملزم به سپرده‌گذاری و یک سال صبر برای دریافت سپرده اولیه می‌کند.

بر اساس این گزارش، تاکنون بیش از ۲۷۲ هزار متقاضی در این طرح سپرده گذاری کرده اند که مجموع منابع جذب شده آن را به ۵۶.۷۸ تریلیون ریال (۱.۲۶ میلیارد دلار) رسانده است.

این نشان می دهد که این ابتکار توانسته است منابعی معادل سه برابر میزان جذب شده توسط سایر صندوق پس انداز بانک مسکن به نام جوانان (به فارسی جوانان) را جذب کند، حتی در حالی که HSA تنها دو سال و نیم از عمر آن می گذرد.

وام دهنده می گوید وام های تخصیص یافته به عنوان بخشی از این طرح در حال حاضر ۳۰ درصد از ارزش خرید یک واحد مسکونی کوچک در کلان شهرها و ۵۰ درصد از خانه ها در شهرهای کوچکتر را پوشش می دهد. هدف آن افزایش این سهم در آینده قابل پیش بینی است.

بانک مسکن یک حساب تخصصی دیگر نیز دارد که با انتشار اوراق در بازار سرمایه پشتیبانی می شود. بیش از ۳۵۰ تریلیون ریال (۷.۷۷ میلیارد دلار) با این حساب سپرده گذاری شده است. این اوراق به متقاضیان نیازی به پرداخت هیچ نوع پیش پرداخت ندارند.

  سهم مسکن در وام بانکی

آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که نظام بانکی بیش از ۴.۰۳ چهار میلیارد ریال (۹۰.۶۵ میلیارد دلار) به همه بخش ها اختصاص داده است، در حالی که بخش مسکن و ساختمان ۳۵۵ تریلیون ریال (۷.۸۸ میلیارد دلار) از این تسهیلات را دریافت کرده است. >

به عبارت دیگر، ماهانه حدود ۴۰ تریلیون ریال (۸۸.۸ میلیون دلار) وام به این بخش اختصاص یافت.

داده‌ها نشان می‌دهد که افزایش تعداد وام‌ها نتوانسته با ارزش وام‌های این بخش مطابقت داشته باشد، زیرا این تعداد ۱.۸ درصد در مقایسه با افزایش بیش از ۵ درصدی ارزش وام‌ها افزایش یافته است.

در حالی که سایر بخش‌ها عمده تسهیلات خود را به صورت سرمایه در گردش دریافت می‌کردند، بخش مسکن و ساختمان از این نظر متفاوت بود که ۴۱ درصد از وام‌های خود را در قالب تسهیلات با هدف خرید مسکن دریافت می‌کرد.

 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.