تاکید وزیر کار بر تامین معیشت و اشتغال مرزنشینان

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، صولت مرتضوی, وزیرکار با حضور در سومین نشست کمیته ملی تقویت کسب‌وکار مناطق مرزی با اشاره به اینکه  نظرات کارشناسی که در این نشست مطرح شد حاوی نکات بسیار مهمی بود اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد این است که وزارت تعاون به عنوان حاکمیت و نظام، ‌ رسالت‌هایی نسبت به آحاد مردم دارد که یکی از آن‌ها توجه به مرزنشینان است.

وی با تأکید بر اینکه  اقتدار و امنیت فقط حول محور نیروهای انتظامی و نظامی تعریف نشده است و باید مردم محور باشد ادامه داد: زیرا مردم امنیت را ایجاد می کنند. مرز نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ از این حیث توجه به مرز، توجه به اقتدار ملی، اقتصاد ملی و تبادل فرهنگی است.بر اساس گزارش‌هایی که ارائه شد، میانگین نرخ بیکاری در استان‌های همجوار با مرز، درصدی بیشتری از میانگین نرخ بیکاری کشور است که زیبنده نیست.

مرتضوی با بیان اینکه موضوع دستورالعملی که امروز بررسی شد، فقط مربوط به اشتغال نیست و بحث معیشت و تاب‌آوری مردم در جوار مرز است تأکید کرد:  هر کجا یک جمیعت متراکم از مردم داشته باشیم امنیت و رونق بیشتر خواهد شد و در مرز نیز وضعیت به همین شکل است.

مرتضوی افزود: مرز از ابعاد مختلف یک فرصت است و در حوزه رشد اقتصادی، از مسیرهای رسیدن به رشد هشت درصدی اشتغال، تقویت مبادلات مرزی است. این مبادلات ممکن است در بازارچه‌های مرزی رخ دهد، می‌تواند در گمرکات باشد یا سایر ارتباطاتی که باید در مرز به وجود بیاید. معیشت فقط مربوط به اشتغال نیست، بلکه مسکن، آموزش و درمان نیز ذیل معیشت است و باید به همه اینها توجه کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر بتوانیم در مرزها اشتغال پایدار ایجاد کنیم و درآمد مرزنشینان مکفی شود، معیشت نیز ذیل آن ایجاد می‌شود.در این راستا، توجه به نکات زیرساختی مانند جاده و راه‌آهن نیز بسیار حائز اهمیت است.

به گفته ی مرتضوی توجه به مرز، توجه به کل کشور و امنیت ملی است و در صورتی که مردم همجوار مرز از آنجا خارج شوند، هزینه‌هایی که باید برای برقراری امنیت خرج کنیم بیش از هزینه ایجاد اشتغال است.

وی خطاب به وزارت کشور گفت: تقاضای من از همه دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه وزارت کشور این است که در این مسیر با ما همراه باشند تا دست به دست یکدیگر بدهیم و به امنیت مرزها کمک کنیم.

 

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.