تایلند در ۱۰ سال معامله برنج اول ایران را مهر می کند.

0

تایلند برای اولین بار در ۱۰ سال گذشته قراردادی را برای فروش برنج به ایران با تحویل ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تن برنج سفید طی ۱ تا ۲ ماه آینده منعقد کرده است.

به گزارش بانکوک پست، سومبات چالرمووتینان، رئیس شرکت برنج طلایی آسیا، گفت که پس از بازرسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران از کارخانه برنج طلایی آسیا در اواخر سال گذشته، این شرکت قبلاً برای فروش برنج به دولت ایران به توافق رسیده است.

این شرکت در حال درخواست همکاری از بانک صادرات و واردات تایلند برای کمک به سیستم پرداخت و تسویه حساب است که انتظار می‌رود حدود یک ماه طول بکشد. تحویل به احتمال زیاد طی ۱-۲ ماه آینده یا قبل از ژوئن سال جاری است.

وی گفت: پس از مشارکت نزدیک دولت و بخش خصوصی برای از سرگیری محموله برنج تایلندی به ایران پس از ۱۰ سال در نتیجه تحریم‌های سازمان ملل، دستور خرید خبر خوبی برای تایلند تلقی می‌شود.

ایران در گذشته ۷۰۰ تا ۱ میلیون تن از کشورهای خارجی وارد می کرد که حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن آن از تایلند وارد می شد.

با کاهش اوضاع در ایران، تایلند و ایران در اوایل سال ۲۰۱۶ یادداشت تفاهمی برای از سرگیری فروش ۳۰۰ هزار تن برنج به ارزش ۴.۳ میلیارد بات (۱۲۰ میلیون دلار) امضا کردند.

تایلند و ایران در اکتبر سال گذشته بر سر یک توافق تجاری ترجیحی به توافق رسیدند، حرکتی که قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ تجارت دوجانبه را به ۱۰۴.۷ میلیارد بات (۳ میلیارد دلار) برساند. 

هر دو طرف توافق کرده اند که تعرفه واردات ۱۰۰ کالا را کاهش دهند.

PTA با توافقنامه تجارت آزاد متفاوت است، زیرا انعقاد این پیمان بسیار آسان تر خواهد بود و نیازی به حذف کامل تعرفه ها نیست. به طور کلی، بسته به نتیجه مذاکرات، تعرفه ها به ۱۰ درصد یا کمتر کاهش می یابد.

یک FTA عموماً مستلزم آن است که مذاکرات نه تنها دسترسی به کالاها، بلکه برای سرمایه گذاری و خدمات را نیز پوشش دهد.

ایران نهمین شریک تجاری بزرگ تایلند در خاورمیانه است. در سال ۲۰۱۶، تجارت دو طرفه به ۴۲۱ میلیون دلار رسید که ۳۶.۱ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. صادرات از تایلند به ۲۶۷ میلیون دلار رسید که ۲۳.۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. 

آپیرادی تانتراپورن، وزیر بازرگانی تایلند، گفت که نشانه های خوبی از اوایل امسال برای چشم انداز صادرات برنج تایلند، هم از طریق معاملات دولتی به دولتی و هم از طریق معاملات خصوصی به خصوصی، ظاهر شده است.

وزارت بازرگانی انتظار دارد تایلند امسال ۱۰ میلیون تن برنج آسیاب شده ارسال کند، اما انجمن صادرکنندگان برنج تایلند گفت که این محموله ها به ۹.۵ میلیون تن می رسد.

در همین حال، به نظر می رسد هند، رقیب اصلی تایلند در بازار واردات برنج ایران، از دست داده است.

بازار صادراتی باسماتی هند در سال جاری منتظر روزهای خوبی بود زیرا ایران تصمیم گرفته بود واردات برنج از این کشور را از سر بگیرد. پورتال خبری هندی Commodity Online در اوایل این ماه گزارش داد که قیمت بالاتر برنج باسماتی شرایط را سخت کرد، زیرا ایران قیمت واردات خود را ۸۵۰ دلار در هر تن تعیین کرده است.

این گزارش افزوده است که صادرکنندگان هندی باید قیمت حداقل ۹۰۰ دلار در هر تن را برای اقتصادی بودن تجارت تعیین کنند که این امر امید صادرکنندگان هندی را کم رنگ کرده است.

ایران سالانه حدود ۱ میلیون تن برنج وارد می کند تا تولید داخلی خود را که حدود ۲ میلیون تن است، تکمیل کند.

دولت ایران اخیرا تعرفه واردات برنج را با کاهش از ۴۰ درصد قبلی به ۲۶ درصد اصلاح کرده است. در ۲۱ ژانویه اعلام شد که این نرخ به دنبال یک سری کاهش تعرفه در لیستی از محصولات کشاورزی، ۵٪ خواهد بود.

ممنوعیت همه جانبه واردات برنج در فصل برداشت در ایران وجود دارد. امسال، این اقدام از ۲۱ ژوئیه تا ۲۱ نوامبر برقرار بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.