تایوان در ایران: پیامدهای سرمایه گذاری

0

تایوان مدت‌هاست که به دنبال معرفی خود به عنوان یک بازیگر اصلی در شرق آسیا بوده است و مذاکرات اخیر با پکن، شور و شوق تایپه را برای ایجاد موفقیت‌های قبلی خود برای اقدام یکجانبه و به طرق مختلف کاهش نداده است. تسلط رو به رشد پکن در آسیا.

با رفع تحریم های تجاری ایران، هیئتی از شرکت های تایوانی برای بررسی تجارت با جمهوری اسلامی و احساس رقابت چین و کره جنوبی به این کشور سفر کردند.

به گزارش ایرنا، هیئتی از شرکت هایی مانند ایسوس، میکرو استار اینترنشنال – که با نام MSI شناخته می شود – Gigatech Computer به سرپرستی تیموتی تسو، مشاور خصوصی، همگی برای گفتگو درباره همکاری احتمالی بین دو کشور حضور داشتند.

تسو گفت تجارت دوجانبه ایران و تایوان در سال 2005 حدود 2.8 میلیارد دلار بود که در سال 2008 به 5.6 میلیارد دلار افزایش یافت که در آن زمان به عنوان بهترین سال برای این کشور یاد می شود.

با این حال، مشاور خاطرنشان کرد که کاهش تجارت به دلیل تحریم ها باعث شد که تعداد تجارت در سال 2013 به 1.8 میلیارد دلار و در سال 2014 به 1.3 میلیارد دلار برسد، اما این برندها در ظاهر از طریق واردکنندگان خاکستری از طریق دبی حضور داشتند.

 از دست دادن رایانه‌های شخصی

کاهش تجارت به دنبال روند گسترده‌تر اقبال شرکت‌های آسیای شرقی نسبت به بازار ایران است. با این حال، با لغو تحریم‌ها و رشد صنعت فناوری در سال‌های میانی، این شرکت‌های تایپه می‌توانند ثروت خود را تغییر دهند.

مانند بسیاری از دیگر مناطق خاورمیانه، ایران شاهد کاهش تعداد افرادی بوده است که رایانه‌های شخصی و ماشین‌های رایانه‌ای سنتی خریداری می‌کنند و تنها جایگزین به عنوان محرک اصلی فروش عمل می‌کند.

MSI که در اوایل دهه 2000 صاحب فضای اصلی خرده‌فروشی در بازارهای الکترونیک تهران بود، در سال‌های اخیر با پیشی گرفتن شرکت‌هایی مانند سامسونگ از آنها در سهم بازار و توسعه محصول، پیشتاز خود را از دست داده است.

همین امر در مورد ایسوس نیز صدق می‌کند، که 10 سال پیش در صدر بازی خود قرار داشت، اما درخشش خود را از دست داد زیرا نتوانست با بازیکنان اضطراری موبایل مقابله کند.

با توجه به ساختار توزیع در داخل جمهوری اسلامی، شرکت های تایوانی ممکن است برای رشد بیشتر سهم بازار خود مشکل پیدا کنند.

در اوایل این ماه، فایننشال تریبون گزارش داد که ساختار بازار تاریخی در ایران مانعی برای رشد خرده‌فروشان بزرگتر است. در مقایسه، امارات متحده عربی و حتی کشورهای کوچکتر خلیج فارس، فروشگاه های خرده فروشی بسیار سازمان یافته تری مانند هایپرمارکت ها و فروشگاه های تخصصی لوازم الکترونیکی دارند که حدود 40 تا 60 درصد فروش را تشکیل می دهند.

با این حال، در مقایسه با این گزارش، بیزینس مانیتور اینترنشنال خاطرنشان کرد که کاهش تحریم‌ها و فضای اقتصادی حمایت‌کننده‌تر، به ویژه از اواسط سال 2016، بازار لوازم الکترونیکی مصرفی ایران را به مسیر رشد بالاتری ارتقا می‌دهد.

BMI اضافه کرد که دلیل اصلی این امر افزایش عرضه دستگاه های جدید است. رشد مخارج داخلی بالاتر از روند تاریخی است، زیرا فروشندگان از ضریب نفوذ پایین دستگاه در دسته‌های کلیدی مانند نوت‌بوک، تبلت و گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند، که برای این مارک‌های تایوانی در زمانی که به دنبال ورود مجدد در مقیاس قابل‌توجهی هستند، یک امتیاز است.

با توجه به فضای مناسب برای رشد، اگر MSI، ASUS و رقبای آن‌ها بتوانند به سرعت از تبدیل شدن ایران به یک رهبر منطقه‌ای در زمینه فناوری و فروش بهره ببرند.

اینکه آیا این شرکت‌های تایوانی می‌توانند جایگاه خود را در این بازار گمشده بازیابند یا نه، باید در چند سال آینده مشخص شود و ثروت آنها در ایران و جاهای دیگر مستقیماً به عرضه آنها بستگی دارد. اما، همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است در چند سال آینده به دلیل تغییر در عادات مصرف کننده، با سهم بازار رو به کاهشی روبرو شوند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.