تجارت ایران و عراق در حال انجام است

0

کنفرانس تجاری دو روزه بین مقامات و تجار ایرانی و عراقی روز یکشنبه در مرکز همایش های بین المللی ایران در تهران افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این نشست توسط دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، اتاق بازرگانی ایران و عراق و ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق وابسته به نهاد ریاست جمهوری برگزار می شود.

محمد نهاوندیان، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی در سخنانی در این کنفرانس گفت: امروز دو کشور بیش از هر زمان دیگری مصمم به تقویت روابط اقتصادی هستند.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز در سخنانی خاطرنشان کرد: تهران و بغداد در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و نظامی با یکدیگر همکاری داشته‌اند، اما روابط اقتصادی آنچنان مستحکم نبوده است.

اسحاق مشکلات بانکی، حمل و نقل، صدور روادید و گمرک را از موانع بزرگ بر سر راه دو همسایه در گسترش روابط اقتصادی دانست.

به گفته این مقام، دو کشور هدف تجاری سالانه ۲۰ میلیارد دلاری را دنبال می کنند.

علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مجمع گفت: صادرات ایران به عراق طی شش ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر ۳ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد رشد داشته است.

یزدانی خاطرنشان کرد: صادرات عراق به ایران بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ کاهش یافته و از ۹۶ میلیارد دلار به ۴۸ میلیارد دلار کاهش یافته است.

سعید اوحدی دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت: ظرفیت صادرات سالانه ایران در خدمات فنی و مهندسی ۲۵ میلیارد دلار و تقاضای عراق برای خدمات فنی و مهندسی ۵۰۰ میلیارد دلار است. ایران تنها سالانه یک میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به عراق صادر کرده است.

کنفرانس روز دوشنبه به پایان می رسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.