تجارت ایران و پاکستان از عدم وجود کانال های بانکی جلوگیری کرد

0

انام الله دهرجو، وزیر توسعه تجارت پاکستان گفت که تجارت دوجانبه با ایران بعید است شاهد افزایش باشد زیرا هیچ بانک پاکستانی به دلیل تحریم های بین المللی علیه تهران آماده افتتاح شعبه خود در این کشور نیست.

او روز پنجشنبه گفت: “بانک دولتی پاکستان نیز در این موضوع دخالت دارد، اما تا به امروز هیچ پیشرفت بزرگی برای افزایش حجم تجارت صورت نگرفته است.”

روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان گزارش داد که دارجو در حاشیه یک جلسه مشورتی در مورد چارچوب سیاست تجاری استراتژیک (۲۰۱۸-۲۰۱۸) با خبرنگاران صحبت می کرد.

او گفت که تنها گزینه تجارت پایاپای است، اما دامنه آن به دلیل عدم وجود کانال های بانکی محدود خواهد شد.

از سوی دیگر، افغانستان یک شریک تجاری بزرگ و یک کشور کلیدی برای پاکستان برای اتصال منطقه ای است. متأسفانه تنش سیاسی بین دو کشور بزرگترین مانع در اجرای سیاست تجاری است.

این مقام با اشاره به افزایش کسری تجاری پاکستان گفت که اسلام آباد در حال حاضر بر طرح “به آفریقا نگاه کن” برای افزایش حجم صادرات خود تمرکز کرده است.

وی افزود: “پیش بینی می شود ۱۶ کشوری که تحت این ابتکار قرار گرفته اند، مسیر رشد ۱۰ تریلیون دلاری در آینده داشته باشند.”

پیش از این، دارجو گفت که دولت در تلاش است تا با ترکیب پیشنهادات جامعه تجاری، چارچوب سیاست تجاری میان‌مدت را برای افزایش صادرات بر مبنای پایدار تدوین کند.

وابسته بازرگانی ایران در پاکستان گفت: تجارت با پاکستان طی ۹ ماه منتهی به ۳۱ آذر ۱۳۹۶ بالغ بر ۹۸۲ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد افزایش داشته است.

مراد نعمتی زرگران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران در این مدت ۶۳۴ میلیون دلار کالا به پاکستان صادر کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشت.

صادرات پاکستان به ایران در مجموع ۳۴۸ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل ۴۲ درصد افزایش داشته است.

داده های سال مالی گذشته ایران (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) نشان می دهد که ایران بیش از ۷۹۵ میلیون دلار صادرات و حدود ۳۶۵ میلیون دلار کالا به پاکستان وارد کرده است.

پاکستان و ایران در سومین نشست کمیته مذاکره تجاری درباره توافقنامه منطقه آزاد تجاری پاکستان و ایران که در تاریخ ۲۱ تا ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ در تهران برگزار شد، پیش نویس توافقنامه تجارت آزاد را نهایی کردند.

انتظار می رود نشست بعدی TNC در ژانویه ۲۰۱۸ در اسلام آباد برگزار شود که در آن FTA که شامل ۲۶ ماده و ۵ ضمیمه است، قرار می گیرد.

هر دو طرف فهرست‌های اولیه آرزوهای مبادله شده در دومین نشست TNC برای گسترش موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و پاکستان را بررسی کردند. دو طرف توافق کردند که لیست‌های نهایی را تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ مبادله کنند تا لیست‌های نهایی را با الحاق آنها در PTA پاکستان و ایران تا مارس ۲۰۱۸ نهایی کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.