تجارت با ایران: یک مین طلای بالقوه

0

این یک ماه شلوغ برای ایران بود که تعدادی از آنها به یکی از بزرگترین بازارهای دست نخورده جهان دست یافتند.

ایالات متحده اعلام کرده است که تجارت قانونی با ایران در دسترس است، قدرت های بزرگ مسئول رفع تحریم ها علیه این کشور در نیویورک ملاقات کردند، ایرباس و بوئینگ مجوز شروع فروش هواپیما به ایران را دریافت کردند و استرالیا در رأس یک هیئت تجاری به تهران رفت و دفتر خود در استرالیا را بازگشایی کرد. در پایتخت.

در مقاله‌ای که اخیراً توسط Lexology، ارائه‌دهنده تحلیل‌های تجاری و حقوقی مستقر در بریتانیا منتشر شده، آمده است که این تمایل برای تعامل از زمانی که لغو تحریم‌های اقتصادی مرتبط با هسته‌ای به ایران اعطا شد، مشهود بوده است. در زیر متن کامل است.

در ژوئیه ۲۰۱۵، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا) به همراه آلمان و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، یک برنامه جامع تاریخی را به پایان رساندند. اقدام، که بیشتر به عنوان برجام شناخته می شود، با ایران.

تأثیر برجام، فعالیت‌های حساس هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی که چندین دهه بر علیه این کشور اعمال شده بود، محدود کرد.

در سال جاری، تحریم‌ها علیه ایران در بخش‌های متعددی از جمله صنایع مالی و بانکی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، بخش‌های کشتیرانی و حمل‌ونقل، طلا و سایر فلزات گرانبها، و اسکناس و ضرب سکه در سطح جهانی کاهش یافته است. هنوز محدودیت‌هایی برای تسلیحات و مواد مرتبط، فلزات خاص، نرم‌افزار و تجهیزات مرتبط با هسته‌ای و افراد و نهادهای مشخص وجود دارد.

 تعامل جهانی

با وجود محدودیت‌های باقی‌مانده، بسیاری از کشورها به دنبال فرصت‌هایی برای تعامل اقتصادی با ایران هستند.

یک هیئت اتحادیه اروپا برای بررسی طیف گسترده ای از بخش های همکاری، از جمله روابط اقتصادی، علمی و همکاری هسته ای غیرنظامی، انرژی و محیط زیست، از ایران بازدید کرده است.

بریتانیا یک سفیر در ایران منصوب کرده و همچنین گسترش روابط اقتصادی و همکاری های دوجانبه را در بخش هایی مانند تفاهم نامه های زیرساختی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر در رابطه با حمل و نقل ریلی و انرژی خورشیدی آغاز کرده است.

چنین اقدامات دیپلماتیک قبلاً به نتایج و معاملات ملموس منجر شده است. در اقدامی که بسیار مورد انتظار بود، وزارت خزانه داری آمریکا مجوز تحویل هواپیما به تهران را به بوئینگ و ایرباس اعطا کرد. این معاملات با مجوز بوئینگ که فروش ۸۰ هواپیما به شرکت ملی ایران را پوشش می دهد، مجوز ایران ایر و ایرباس که فروش اولیه ۱۷ هواپیما را پوشش می دهد، به عنوان بخشی از یک معامله بزرگتر شامل بیش از ۱۰۰ هواپیما، قابل توجه است. بریتیش ایرویز پروازهای مستقیم بین لندن و تهران را از سر گرفته است و ایرفرانس پروازهای بین پاریس و تهران را از سر گرفته است.

شرکت مخابراتی فرانسوی Orange در حال مذاکره برای توسعه در بازارهای موبایل و دیتای ایران است و آلمان تعدادی قرارداد تجاری با ایران منعقد کرده است، از جمله قرارداد با زیمنس برای ارتقای شبکه راه آهن ایران و میتسوبیشی آلمان برای نوسازی یک نیروگاه گازسوز.

شایان ذکر است، در رابطه با این معاملات اخیر، بانک‌های مرکزی آلمان و ایران با همکاری یکدیگر موافقت کرده‌اند و آلمان نیز قول داده است تعهد خود را به کاهش تحریم‌ها علیه ایران به آمریکا یادآوری کند.

اینها اظهارات مهمی در فضایی است که بانک‌ها و مؤسسات مالی بین‌المللی همچنان در رابطه با معاملات تجاری با ایران خویشتن‌دار هستند، در درجه اول به این دلیل که محدودیت‌ها در معاملات مرتبط با ایران که از طریق سیستم مالی ایالات متحده پردازش می‌شوند همچنان پابرجاست. /p>

با این حال، در واکنش به افزایش فشار بین‌المللی، دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا که هفته گذشته به‌روزرسانی شد، تصریح کرد که بانک‌های غیرآمریکایی می‌توانند با ایران به دلار آمریکا معامله کنند. با وجود این، تعدادی از تراکنش ها هنوز قابل تحریم هستند و ممنوعیت های مسیریابی تراکنش ها از طریق سیستم مالی ایالات متحده همچنان مشکلات عملی را در تعامل با ایران ایجاد می کند.

عادی سازی روابط بانکی با ایران در افزایش فرصت های تجاری حیاتی خواهد بود. این راهبردهای دیپلماتیک، تفسیرهای بخش مالی و معاملات تجاری نشان می دهد که صحنه جهانی برای تعامل اقتصادی با ایران آماده شده است.

 جنبش‌های اخیر استرالیا

حرکات مشابهی برای استرالیا در داخل کشور نیز منعکس شده است. استرالیا از سال ۱۹۶۸ حضور دیپلماتیک خود را در آنجا حفظ کرده است.

سفارت استرالیا در تهران در طول سال ها تنش سیاسی باز مانده است. استرالیا یک سفیر در ایران دارد و دفتر استرالیا در استرالیا به تازگی بازگشایی شده است تا به شرکت ها کمک کند تا در بازار پیچیده ایران حرکت کنند و از فرصت های اقتصادی استفاده کنند.

اخیرا، وزیر تجارت، گردشگری و سرمایه‌گذاری استرالیا، استیون سیوبو، در راس هیئتی از شرکت‌های استرالیایی (شامل کانتاس، وودساید، کوکلیر، گرین کورپ، لایو کورپ، ورلی پارسون، میت اند لایستوک استرالیا، روبیکن واتر و بلک‌مورز) به ایران سفر کرده است. هدف این هیئت بازگشایی فرصت‌ها در بخش‌های بهداشت، مدیریت آب، تجارت کشاورزی و غذا، معدن، آموزش و آموزش بود.

بلک‌مورز، ارائه‌دهنده ویتامین‌ها و مکمل‌ها، قراردادی را امضا کرد که بر اساس آن حقوق توزیع محصولات بلک‌مورز در ایران به یک شرکت ایرانی اعطا شد.

استرالیا سه تفاهم نامه با ایران منعقد کرد. اولین مورد، در مورد تجارت و سرمایه گذاری، چارچوبی را برای روابط اقتصادی در حوزه های اولویت دار، از جمله تجارت کشاورزی، منابع، بهداشت و مدیریت منابع آب ایجاد می کند.

مورد دوم به همکاری در زمینه تامین مالی صادرات، با هدف کمک به کسب و کارها برای غلبه بر چالش های مرتبط با تحریم هایی که هنوز در بخش مالی اعمال می شود، مربوط می شود.

سوم به همکاری مدیریت آب و فرصت های تجاری مرتبط با استفاده کارآمد از منابع آب مربوط می شود. در این راستا، دانشگاه‌های استرالیا و ایران بر سر تشکیل مرکز تحقیقات آبزیان به توافق رسیده‌اند.

ایران برای چندین دهه از نظر اقتصادی ناشناخته مانده است. تجارت، سرمایه گذاری و مذاکرات در حال افزایش است و وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا اعلام کرده است که شرکت هایی که به دنبال تعامل با ایران هستند، می توانند صادرات یا معاملات خاصی را ارزیابی کنند. در حالی که پیروی از یک رژیم تحریمی هنوز پیچیده مورد نیاز است (بسته به اینکه قصد دارید چه چیزی را بفروشید و به کدام نهاد ایرانی محدودیت‌هایی وجود دارد)، ایران مانند سرزمین فرصت به نظر می‌رسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.