تجارت با عمان Soars تحریم ها

0

تجارت بین عمان و ایران از زمان لغو تحریم های بین المللی علیه ایران در اوایل سال جاری افزایش یافته است.

واردات عمان از ایران در نیمه اول سال جاری با رشد ۳۹۶.۲ درصدی به ۱۸۳.۱ میلیون ریال عمانی (۴۷۵.۵ میلیون دلار) رسید که از ۳۶.۹ میلیون ریال عمان (۹۵.۸ میلیون دلار) در مدت مشابه سال گذشته، بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط مرکز ملی آمار و اطلاعات عمان.

روزنامه عمانی تایمز عمان در وب سایت خود گزارش داد صادرات مجدد از عمان در نیمه اول سال ۲۰۱۶ با ۲۳ درصد افزایش به ۶۳.۲ میلیون ریال عمانی (۱۶۴ میلیون دلار) در مقابل ۵۱.۴ میلیون ریال عمانی (۱۳۳.۵ میلیون دلار) در مدت مشابه سال گذشته رسید. .

انتظار می‌رود که ایران به‌عنوان یک شریک تجاری مهم برای سلطنت پس از پایان تحریم‌های تجاری ظاهر شود.

به گفته کارشناسان، تجارت بین عمان و ایران به احتمال زیاد طی پنج سال از یک میلیارد دلار فعلی به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

امیر کردوانی، رئیس میز ایران و پروژه‌های خاورمیانه، CMS Cameron McKenna LLP اخیراً در کنفرانسی گفت: شرکت‌های عمانی که جایگاه قدرتمندی در بازار ایران دارند، در تعدادی از پروژه‌های مطرح شرکت دارند. فرصت های سرمایه گذاری در ایران پیش بینی می شود چندین پروژه از جمله خط لوله گاز ایران-عمان، خط کشتیرانی ایران-عمان و یک مرکز خرید ۲۵۰ میلیون دلاری در ایران که توسط سرمایه گذاران عمانی توسعه می یابد، همکاری اقتصادی بین دو کشور را بیشتر تقویت کند.

پس از لغو تحریم‌ها، ایران فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را برای سرمایه‌گذاران خارجی در بخش‌هایی مانند نفت و گاز، معدن، انرژی، گردشگری، مهمان‌نوازی، حمل‌ونقل، خودرو، زیرساخت‌ها و فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه می‌کند.

ایران ۱۳۶ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت دارد که معادل ۱۰ درصد کل ذخایر جهان است. علاوه بر این، هزینه تولید نفت در ایران یکی از کمترین هزینه های تولید نفت در جهان است

چندین پروژه در انتظار شروع مجدد هستند. حدود ۶۲ درصد از ذخایر گاز طبیعی کشور در میادینی قرار دارد که هنوز توسعه نیافته اند.

ایران دارای ذخایر بیش از ۶۸ ماده معدنی به ارزش نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار است. همچنین دارای پنجمین ذخایر بزرگ روی و هفتمین ذخایر بزرگ مس در جهان است. تقریباً ۹۰ درصد از معادن کشور در اختیار دولت است.

ایران همچنین هشتمین تولید کننده انرژی و بیستمین مصرف کننده بزرگ در جهان است. این کشور بر جذب سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر متمرکز است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.