تجارت با کشورهای عضو ۱+۵ به ۲۴ میلیارد دلار در سال مالی ۲۰۲۰-۲۱

0

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در سال مالی گذشته (اسفند ۹۰ تا ۱۳۹۹) ۲۴ میلیارد دلار کالا با کشورهای ۱+۵ مبادله کرد.
«صادرات ایران به این شش کشور در حدود ۱۰۰ میلیون دلار بوده است. ۹.۸۳ میلیارد دلار چین با ۲۶.۹۵ میلیون تن به ارزش ۹ میلیارد دلار بزرگترین مقصد صادراتی ایران در بین کشورهای عضو بوده است. به گزارش خبرنگار مهر، روح الله لطیفی گفت: صادرات کشور به ترتیب ۹۶ و ۹۲ درصد وزن و ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده است.
این میزان صادرات کاهش ۲۳ درصدی تناژ داشته است. و رشد ناچیز ۰.۰۰۵ درصدی ارزش در مقایسه با سال مالی ۱۸-۲۰۱۷، سال قبل از خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک، نام رسمی توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵.
«روسیه، با بیش از یک میلیون تن به ارزش ۵۰۴.۵۷ میلیون دلار به ترتیب ۳.۷ درصد و ۵.۱ درصد وزن و ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است. این ارقام نشان دهنده افزایش ۱۰۰ درصدی حجم و رشد ۷۲.۵ درصدی ارزش در مقایسه با سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ است.
پس از آن آلمان با ۳۹۱۹۷ تن به ارزش ۲۳۳.۰۶ میلیون دلار و انگلیس با ۷۲۹۳ تن ارزش قرار دارند. ۱۳ میلیون، فرانسه با ۲۹۱۱ تن به ارزش ۸.۷۶ میلیون دلار و آمریکا با ۶۶ تن به ارزش ۱۳۶.۵۳۹ دلار به ترتیب ۱۲۷ میلیون، ۳۶ میلیون دلار، ۳۰ میلیون دلار و ۱۳۲.۱۸ میلیون دلار کاهش داشته اند.
سخنگوی ایریکا خاطرنشان کرد: واردات از ۱+۵ در سال مالی ۲۰۲۰-۲۱ به ۱۰.۵۴ میلیون تن به ارزش ۱۴.۱۶ میلیارد دلار رسید.
«اگرچه تناژ واردات افزایش ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد، زیرا واردات به سمت کالاهای ضروری و مواد اولیه تولید در طول دوره و خرید کالاهای لوکس هدایت شد. وی گفت: “محصولات ممنوع شد، ارزش واردات نسبت به سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ کاهش ۲۹ درصدی را به ثبت رساند.
چین با ۳.۵۶ میلیون تن به ارزش ۹.۸۴ میلیارد دلار، با ۳۳.۷ درصد در صدر فهرست صادرکنندگان به ایران قرار گرفت. پس از آن آلمان با نزدیک به ۱.۲۶ میلیون تن به ارزش ۱.۸۵ میلیارد دلار (۱۳ درصد)، روسیه با ۲.۹۳ میلیون تن به ارزش ۱.۰۷ میلیارد دلار، انگلیس با ۲.۷۶ میلیون تن به ارزش ۱.۰۳ میلیارد دلار (۷.۳ درصد)، فرانسه با ۱۲۳۹۰ قرار دارند. تن به ارزش ۲۸۴.۲۸ میلیون دلار (۲%) و ایالات متحده با ۱۵۹۴۵ تن به ارزش نزدیک به ۷۹.۹۲ میلیون دلار (۰.۵%).
ارزش واردات از چین، آلمان، بریتانیا، فرانسه و آمریکا ۲۶%، ۴۰% بود. ۷ درصد، ۸۴ درصد و ۵۳ درصد کاهش داشته است در حالی که کشورهای روسیه رشد ۴۷ درصدی را ثبت کرده اند.
۱+۵ به پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، یعنی چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و … اشاره دارد. ایالات متحده، به علاوه آلمان. این گروهی متشکل از شش قدرت جهانی است که در سال ۲۰۰۶ در تلاش های دیپلماتیک برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران به یکدیگر پیوستند.
برجام در سال ۲۰۱۵ به دست آمد و بر اساس آن تهران موافقت کرد که بخش هایی از برنامه تسلیحات هسته ای خود را در ازای برداشته شدن تحریم های اقتصادی لغو کند.
در ماه مه ۲۰۲۰، دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ به طور یکجانبه از آن کناره گیری کرد. توافق و تحمیل مجدد تحریم ها علیه تهران که در پاسخ به آن پایبندی آن را کاهش داد.
با این حال، کمیسیون مشترک برجام در ۶ آوریل جلسات خود را در پایتخت اتریش آغاز کرد و هدف آن بازگشت ایالات متحده به توافق و از سرگیری پایبندی ایران به توافق بود. مجموع تجارت خارجی غیرنفتی ایران در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۲۰-۲۱) به ۱۴۵.۷ میلیون تن به ارزش ۷۳ میلیارد دلار رسید.
به گفته مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴.۵۲ میلیارد دلار و واردات ۳۴.۴ میلیون تن به ارزش ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده است. صادرات اصلی ایران شامل بنزین، گاز طبیعی، پلی اتیلن، پروپان و پسته بوده که این صادرات به تنهایی ۱.۲ میلیارد دلار درآمد داشته است. مقاصد اصلی صادرات چین با ۲۶.۶ میلیون تن به ارزش ۸.۹ میلیارد دلار از ایران، عراق با ۲۵.۶ میلیون تن به ارزش ۷.۳ میلیارد دلار، امارات با ۱۵.۲ میلیون تن به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار، ترکیه با ۶.۳ میلیون تن به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار بوده است. و افغانستان با ۷ میلیون تن به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار. این پنج کشور بیش از ۸۰ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۲۵.۷ میلیارد دلار وارد کردند.
چین، بزرگترین شریک تجاری ایران، ۲۶ درصد از کل غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است. در این مدت ۲۶.۵۸ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۸.۹۵ میلیارد دلار از ایران به چین ارسال شده است. پسته، خشکبار، مواد معدنی، مصالح ساختمانی، متانول، فرش، سنگ آهن، ظروف شیشه ای و میوه جات عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به چین در سال مالی گذشته بوده است.
واردات از چین در سال منتهی به ۳۱ اسفندماه ۱۳۹۰ بالغ بر ۳.۵۴ میلیون تن به ارزش ۹.۷۶ میلیارد دلار بوده که ۱۰.۶ درصد از حجم کل واردات ایران و ۲۵.۳ درصد از ارزش کل واردات در این دوره را به خود اختصاص داده است. ماشین آلات و مواد اولیه صنعتی، تجهیزات پزشکی، کاغذ، چوب، نساجی، قطعات خودرو و تجهیزات ورزشی عمده‌ترین واردات ایران از این کشور جنوب آسیا در سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ بوده است. وی با بیان اینکه کسری تجاری ایران به ۴ میلیارد دلار رسیده است، گفت: تجارت خارجی ایران به دلیل تحریم ها و همه گیری کووید ۱۹ ۲۵ میلیون تن کاهش یافت.
میراشرفی خاطرنشان کرد: در مجموع ۲۳.۱ میلیون تن کالاهای اساسی از جمله ذرت، تلفن همراه، برنج، کنجاله سویا، دانه های روغنی، گندم و روغن های فرآوری نشده به ارزش ۱۲ میلیارد دلار در مدت بررسی وارد شده است.
در سال منتهی به مارس، ۳.۵ میلیون تن کالاهای اساسی به ارزش ۹.۷ میلیارد دلار از چین، ۵ میلیون تن به ارزش ۹.۶ میلیارد دلار از امارات، ۴.۳ میلیارد دلار از ترکیه، ۲.۲ میلیون تن به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار از هند و ۱.۲ میلیون تن به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار از آلمان وارد شده است. ۲۰، ۲۰۲۱. 
کالاهای ضروری که به‌عنوان کالاهای ضروری نیز شناخته می‌شوند، محصولاتی هستند که مصرف‌کنندگان بدون توجه به تغییرات سطح درآمد، آن‌ها را می‌خرند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.