تجارت خارجی با سرعت بالا می رود

0

سرمایه گذاری خارجی در بازارهای سهام ایران به سرعت در حال رشد است.

اتباع خارجی بیشتری در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مجوز معاملات و خرید سهام می گیرند. هجوم پول خارجی به عنوان یکی از دلایل جزئی افزایش سهام پس از لغو تحریم‌ها در 16 ژانویه ذکر می‌شود، زمانی که بورس اوراق بهادار در طول صعود یک ماهه یک پنجم افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از پایگاه خبری ایرنا، بر اساس اعلام محمدرضا محسنی، مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار ایران، سرمایه گذاران خارجی در بهمن ماه (منتهی به 28 بهمن) 511 میلیارد ریال (14.8 میلیون دلار به نرخ بازار) اوراق بهادار ایران خریداری کردند.

این نشان دهنده جهش 34 درصدی نسبت به 381 میلیارد ریال (11 میلیون دلار) ثبت شده در ماه قبل (منتهی به 20 ژانویه) است.

افزایش حجم سرمایه گذاری خارجی در مقایسه با تجارت کلی بازار ناچیز است. به گزارش پایگاه خبری سازمان بورس و اوراق بهادار سنا، حجم کل در بهمن ماه با 116 درصد افزایش به 101.8 تریلیون ریال (2.9 میلیارد دلار) رسید.

این باعث می شود که تجارت خارجی تنها 0.5٪ از کل معاملات را تشکیل دهد.

> بازگشت روز دوشنبه

داده‌های رسمی نشان می‌دهند که TEDPIX، شاخص اصلی TSE، 0.46 درصد از دو روز کاهش به 77587.70 واحد در روز دوشنبه بازگشت. حجم معاملات نسبت به روز یکشنبه با 7 درصد کاهش به 1.75 میلیارد سهم به ارزش بیش از 4.6 تریلیون ریال (133 میلیون دلار) رسید.

این شاخص در نیم ساعت اول معاملات به بالاترین سطح سه روزه 77781 واحدی رسید، اما به آرامی پایین آمد و تنها 353 واحد بالاتر رفت.

لحن خوش بینانه تر در بازارهای کالاهای بین المللی و افزایش قیمت نفت خام به دلیل توافق مبهم برای توقف افزایش تولید بین تولیدکنندگان عمده نفت و کاهش تعداد دکل های حفاری ایالات متحده به تقویت سهام ایران کمک کرد.

پالایشگاه‌های اصفهان و بندرعباس در کنار وام‌دهنده ملت و هلدینگ چندصنعتی مپنا، رونق‌های بزرگ تجارت روز دوشنبه بودند.

قیمت نفت در روز دوشنبه افزایش یافت زیرا کاهش تعداد دکل های نفتی آمریکا چشم انداز کاهش تولید نفت خام را افزایش داد و جهش در بازارهای سهام احساسات خرید را تشویق کرد.

قیمت نفت خام آمریکا CLc1 به بالای 30 دلار در هر بشکه رسید و با 95 سنت افزایش به 30.59 دلار در هر بشکه در ساعت 0956 GMT یا 3.2 درصد رسید. رویترز گزارش داد که شاخص بین المللی برنت LCOc1 با 89 سنت افزایش به 33.90 دلار در هر بشکه رسید.

در تهران، شرکت‌های پتروشیمی جم، مخابرات ایران و پتروشیمی فارس به ترتیب 3.76، 2.9 و 1.7 درصد کاهش TEDPIX را ترمز کردند.

> فرابورس عملکرد بهتری دارد

IFB دوباره از TSE بهتر عمل کرد. بنچمارک آن، IFX، در روز دوشنبه بیش از 1 درصد پیشرفت کرد و به 827.22 واحد رسید. این شاخص تنها از بالاترین رقم 13 ماهه 828.55 واحدی که در بسته شدن بازار 9 فوریه به آن دست یافت، دور است. بیش از 4 تریلیون ریال (حدود 116 میلیون دلار) سهام در روز دوشنبه در IFB معامله شد.

شرکت های پالایش نفت تهران و ذوب آهن اصفهان هر کدام با 5 درصد افزایش در روز، پیشتازان بازار بودند.

صعود نفت، که پالایشگاه‌ها را در روز دوشنبه به اوج رساند، طلا را که اصلی‌ترین پرچین در برابر آشفتگی است، پایین آورد. به گزارش رویترز، با تقویت دلار و افزایش اشتهای سرمایه گذاران برای ریسک، طلا 2 درصد کاهش یافت، اما به گفته رویترز، پس از افزایش قیمت ها که در این ماه قیمت ها را به بالاترین سطح یک ساله رساند، این فلز بالای 1200 دلار در هر اونس باقی ماند.

نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی مالی و قیمت‌گذاری مجدد انتظارات برای افزایش نرخ بهره ایالات متحده به این فلز کمک کرده است تا در سال جاری با افزایش 15 درصدی نسبت به اکثر دارایی‌ها پیشی بگیرد.

طلای نقطه‌ای که هفته گذشته پس از صعود به 1260 دلار و 60 سنت در 11 فوریه زیان‌های اندکی را به دلیل کسب سود ثبت کرد، تا ساعت 1113 به وقت گرینویچ با 2 درصد کاهش به 1204 دلار و 30 سنت رسید. سقوط سکه طلای آزادی با 0.94 درصد کاهش به 9790000 ریال رسید. هر سکه آزادی یک ربع اونس طلای خالص دارد.

> مسیر برگزیت

ریال در برابر ارزهای اصلی در تهران در روز دوشنبه ثابت ماند. با این حال، افت شدید استرلینگ در بازارهای بین‌المللی، آن را با 0.5 درصد کاهش به 50150 ریال رساند، در حالی که دلار با قیمت 34690 ریال معامله شد.

به گزارش بلومبرگ، پس از آن که بوریس جانسون، شهردار لندن، یکی از محبوب ترین سیاستمداران بریتانیا، گفت که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در همه پرسی ژوئن مبارزه خواهد کرد، پوند بیشترین کاهش را در 11 ماه اخیر در برابر دلار داشت.

استرلینگ در برابر 16 همتای اصلی خود حداقل 1.1 درصد کاهش یافت، و این افزایش روز جمعه زمانی که دیوید کامرون، نخست وزیر دیوید کامرون با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل به توافق رسید و تاریخ 23 ژوئن را برای رأی گیری تعیین کرد، معکوس شد.

تحلیلگران مورگان استنلی روز جمعه نوشتند که تصمیم جانسون با توجه به محبوبیت او در بین مردم بریتانیا، برای پوند کلیدی خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.