تجارت فرش ایرانی بازگشت به تجارت

0

علاوه بر نفت، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در دهه گذشته برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور به دومین صادرات بزرگ این کشور لطمه زد: فرش نمادین ایرانی.

ایران یکی از کهن‌ترین تمدن‌های بزرگ و پیوسته جهان است و فرش ایرانی بیشتر این داستان را بازگو می‌کند و حداقل به عصر برنز بازمی‌گردد. مجله هفتگی آمریکایی Newseek نوشت که در داستان هایی مانند هزار و یک شب عربی که توسط همه از ادیت وارتون گرفته تا زیگموند فروید جشن گرفته می شود، دارای خواص جادویی است و از قرن ها جنگ های مقدس، استعمار و انقلاب جان سالم به در برده است.

اما تا ژانویه، زمانی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرایی لغو تحریم‌ها را امضا کرد، همه فرش‌های ایرانی – چه عتیقه و چه نو – بدون در نظر گرفتن مدت زمانی که خارج از ایران بوده‌اند، ممنوعیت ورود به آمریکا را داشتند. به عنوان مثال، فرش ایرانی فروخته شده در لندن که بیش از یک قرن در ایران نبوده است، هنوز نمی تواند به ایالات متحده حمل شود.

فروشندگان فرش ایرانی در ایالات متحده، اروپا و جاهای دیگر مجبور شدند قوانین پیچیده تحمیل شده توسط دولت ایالات متحده را دنبال کنند که بسته به شرایط سیاسی روز هر چند سال یکبار تغییر می کند.

جهانگیر نظمیال، یک ایرانی که با نام آمریکایی خود جیسون و مالک مجموعه نظمیه در نیویورک، یکی از بزرگترین خریداران و فروشندگان، می‌گوید: «در مورد این قالی‌های زیبا که صدها سال پیش بافته شده‌اند، حرف‌های بیهوده سیاسی زیادی است. قالی های ایرانی قدیمی در ایالات متحده آمریکا.

رابطه عاشقانه نخبگان غربی با فرش های ظریف قرن ها طول می کشد.

خوان کول، استاد تاریخ دانشگاه میشیگان که متخصص در روابط بین غرب است، می گوید: «قالی ایرانی برای مدت طولانی به عنوان راهی برای خانواده های طبقه متوسط ​​برای نشان دادن تحرک بالای خود، که به اواخر دوره ویکتوریا و ادواردین باز می گردد، تلقی می شد. و جهان اسلام.

نقطه عطف

کول می‌گوید که بیشتر آن از سفرهای شرق دوران استعمار نشأت می‌گرفت، که از آنجا “سرهنگ‌ها این کالاهای چشمگیر را از جمله فرش‌های ایرانی بازمی‌گرداندند.”

کول می گوید: «این لحظه ای که ما در آن هستیم به طور بالقوه یک نقطه عطف بزرگ است. چشم انداز بهبود روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین ایران و غرب کاملا محتمل است. اما من فکر نمی‌کنم که آب شدن آسانی وجود داشته باشد.”

ایالات متحده برای اولین بار پس از نمایشنامه سفارت آمریکا در تهران در سال 1979، ایران را تحریم کرد. اخیراً، تحریم‌ها در سال 2010 (پس از کاهش در سال 2000) بر سر برنامه هسته‌ای ایران تشدید شدند.

نظمیال در گالری نیویورک خود بیش از 3000 قالی دارد که هر کدام از چند هزار دلار تا میلیون ها دلار ارزش دارند. بسیاری از آنها قبل از انقلاب اسلامی آورده شدند و او این مجموعه را در دوره هایی که تحریم ها به طور متناوب کاهش می یافت، ایجاد کرد و همچنان به مشتریان در ایالات متحده می فروخت.

برای نسل‌ها، قالی‌های ایرانی به همین شکل بر روی بافندگی‌هایی به اندازه اتاق بافته می‌شوند. ساخت قالی‌ها یک تجارت خانوادگی است و تاریخ ۲۵۰۰ ساله آن شناخته شده است.

نظمیال می گوید: «وقتی یک مادربزرگ این کار را انجام می دهد، به مادر آموزش می دهد و آنها نیز به بچه ها آموزش می دهند. «بافنده چیره دست کسی است که طرح‌های جدید، تکنیک‌های جدید، روش‌های جدید ترکیب رنگ‌ها را ابداع می‌کند و در طول عمرش تنها 15 تا 20 قالی می‌بافد. برخی از فرش‌های بزرگ‌تر ممکن است بیش از 60 سال طول بکشد تا تکمیل شوند.»

رنگ‌ها و طرح‌های درخشان، منعکس‌کننده پالت رنگی متمایز هر شهر ایرانی از گیاهان بومی و سبک است. استاد بافنده ممکن است پشم های خود را با دست رنگ کند و به همسر و فرزندان خود بیاموزد که طرح هایی را که با نام خانوادگی امضا می کنند تزئین کنند – طرح هایی که با گل ها، حیوانات و تاک های کوهنوردی که مهر متمایز شهر مبدأ خود را دارند، پر شده است. در تبریز ممکن است پرندگان و باغ ها باشند. و در کرمان ممکن است شاخه های برگی در اسپری گلدان مانند باشد.

رنگ همه چیز است، خلق و خوی بافنده. و جادوی این در این است که، اگرچه ممکن است تکمیل یک فرش چندین دهه طول بکشد، حال و هوای بافنده ممکن است هر روز تغییر کند.

«اگر یک پرتقال زشت است، فقط ارزش را از بین می برد. نظمیال می گوید هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. «اما اگر بافنده حالش خوب باشد، چند طلسم بخت بافی می‌بافد. در قالی ایرانی یک هوس وجود دارد. شما واقعاً یک نگاه اجمالی به ذهن بافنده و اینکه او چگونه دنیا را می بیند، می کنید.»

نظمیال، 55 ساله، از زمان خروج از ایران در سال 1978، درست قبل از انقلاب اسلامی، که رژیم سلطنتی مورد حمایت آمریکا را در این کشور سرنگون کرد و منجر به استقرار جمهوری اسلامی شد، دیگر به ایران بازنگشته است.

از آن زمان، کسب و کار او با فراز و نشیب تحریم ها بالا و پایین شده است. تحت سخت گیرانه ترین اقدامات، هر فرش ایرانی، اعم از عتیقه یا مدرن، که به آمریکا وارد می شد، می توانست به عنوان کالای قاچاق تلقی شود و معدوم شود، در حالی که بازرگانان درگیر می توانستند زندانی شوند. آیا می توانید تصور کنید که یک قالیچه ایرانی چند صد ساله را از بین ببرید؟ نظمیال می پرسد. “شما نمی توانید یک مورد جدید بخرید، زیرا آنها در نوع خود بی نظیر هستند. شما نمی توانید آنها را جایگزین کنید.”

ابهام قانونی

علیرغم لغو تحریم‌ها، او مانند بسیاری از افراد در این صنعت بسیار بدبین است.

“چه کسی می داند چقدر طول می کشد؟” او می پرسد. «ما قبلاً این را دیده‌ایم. هر چند سال یک بار، آنها برمی گردند و تصمیم می گیرند دوباره قوانین را تغییر دهند.”

برای شک او دلیلی وجود دارد. حتی پس از اینکه اوباما در ژانویه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین خبر دریافت کرد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده و او را به لغو تحریم‌ها در 16 ژانویه سوق داد، مقامات دولت ایالات متحده تلاش کردند تا قوانین جدید را توضیح دهند، که اغلب در تضاد با خودشان بود. گیج کننده بازرگانان.

عمری شوارتز، مدیر گالری نظمیال، می گوید که تماس های تلفنی طولانی با دفتر کنترل دارایی های خارجی، شاخه ای از وزارت خزانه داری ایالات متحده که بر تحریم ها نظارت می کند، اغلب منجر به این شد که طرف های ناشناس اطلاعاتی را به او بدهند که او نمی توانست در متن نامه تأیید کند. قوانین جدید.

به عنوان مثال، آیا او می‌توانست فرش‌های ایرانی را از آمریکا صادر کند، چیزی که همین چند روز پیش یک تخلف فدرال بود. OFAC به نیوزویک می گوید که او می تواند، اما هفته ها طول کشید تا شوارتز پاسخ نهایی را دریافت کند.

او می‌گوید: «اگر قوانین را بخوانید، ابهامات و حفره‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید قوانین را در هر دو طرف ببینید. «وقتی با آنها تماس می‌گیرید به هیچ عنوان رسمی صحبت نمی‌کنند و به شما می‌گویند که نمی‌توانند به طور قطعی بگویند چگونه آن را تفسیر کنید. اما اگر اشتباه کنند به زندان می روم.»

مدیر موقت OFAC، جان ای. اسمیت، بیانیه‌ای را برای نیوزویک ارسال کرد که در آن تأیید کرد که فرش‌های ایرانی اکنون می‌توانند آزادانه به و از ایالات متحده و همچنین به و از کشورهای شخص ثالث وارد و صادر شوند، «تا زمانی که معاملات شامل معاملات نباشد. صادرات به ایران یا افراد مسدود شده ایرانی.

تجارت فرش آسیب می بیند

این فقط تجارت فرش ایرانی عتیقه نیست که مورد توجه قرار گرفته است. به گفته حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران در تهران، تحریم ها تجارت فرش مدرن در ایران را نیز از بین برده است.

او به نیوزویک گفت: درآمد حاصل از صادرات فرش ایرانی از حدود یک میلیارد دلار در سال در سال 2000، آخرین باری که تحریم ها برداشته شد، به بیش از 300 میلیون دلار در سال امروز کاهش یافته است.

تا سال 2010، درست قبل از بازگرداندن آخرین دور تحریم ها، صادرات فرش ایرانی به ایالات متحده به حدود 80 میلیون دلار در سال یا 16 درصد از کل محموله های ایران رسید.

در داخل ایران، فروش فرش اندکی بیشتر از خارج از کشور است، بنابراین مجموع درآمد حدود 700 تا 800 میلیون دلار در سال است. کارگر گفت: استادان رنگ، تولیدکنندگان نخ و طراحان با تکیه بر صنعت برای امرار معاش خود.

علیرغم ادعای تحریم های هدفمند، تحریم فرش در واقع مستقیماً فرهنگ، سنت و مردم عادی ما را هدف قرار داده است.

متأسفانه برای صنعت فرش ایران، در حالی که ایالات متحده و ایران درگیر بن بست طولانی مدت خود بودند، به گفته ریچارد آماتولی، رئیس عضویت در خرده فروشان فرش شرقی آمریکا، یک گروه تجاری غیرانتفاعی مستقر در Landrum، کارولینای جنوبی.

آماتولی خاطرنشان کرد که علاوه بر تحریم‌ها، رکود بزرگ سال‌های 9-2008 قیمت فرش ایرانی را کاهش داد.

“این برای صنعت ویرانگر بوده است. من برخی از فرش‌ها را دیده‌ام که تنها یک دهم قیمتی که پس از دور اول تحریم‌ها در دهه 1980 قیمت داشتند، داشتند.

برای کسانی که برای اولین بار به دنبال سرمایه گذاری روی فرش ایرانی هستند، این یک خبر خوب است: قیمت ها به پایین ترین حد خود در چند دهه اخیر رسیده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.