تجارت ۲۶.۵ میلیارد دلاری قطر و چین در سال گذشته

0
به نقل از ایلنا:


چین اعلام کرد که حجم تجارتش با قطر در سال ۲۰۲۲ به ۲۶.۵۵ میلیارد دلار افزایش یافته که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۵۴.۷ درصد افزایش داشت است.

از خلیج آنلاین؛ چین اعلام کرد که حجم تجارتش با قطر در سال ۲۰۲۲ به ۲۶.۵۵ میلیارد دلار افزایش یافته که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۵۴.۷ درصد افزایش داشت است.

چن یو، کاردار سفارت چین در قطر گفت که طی ۳۵ سال گذشته، دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری و بهبود روابط تلاش کرده اند و همکاری دوجانبه سودمند بین دو کشور به نتایج ثمربخشی دست یافته است.

وی در مراسمی که شب گذشته به مناسبت هفتاد و چهارمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین و سی و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک قطر و چین در سفارت این کشور در دوحه برگزار شد، گفت: حجم کل تجارت بین چین و قطر در سال گذشته میلادی به ۲۶.۵۵ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۵۴.۷ درصد افزایش داشت.

وی خاطرنشان کرد که چین برای سه سال متوالی به بزرگترین شریک تجاری قطر، بزرگترین منبع واردات و بزرگترین مقصد صادرات قطر تبدیل شده است.

تعدادی از شرکت های چینی دارای مجوز در مناطق آزاد قطر فعالیت می کنند که این امر به حمایت از رشد و توسعه مستمر اقتصاد قطر در راستای اهداف چشم انداز ملی قطر ۲۰۳۰ کمک می کند.

اوایل تابستان گذشته شرکت انرژی قطر، توافق‌نامه ای برای تامین ۴ میلیون تن متریک گاز طبیعی مایع (ال ان جی) برای چین به مدت ۲۷ سال امضا کرد. این توافق‎‌نامه بین شرکت انرژی قطر و شرکت CNPC چین امضا شد.

قطر در نوامبر سال گذشته نیز   قرارداد مشابهی را با شرکت «سینوپک» چین امضا کرده بود که از آن به «بلندمدت‌ترین توافق در تاریخ صنایع گاز جهان» یاد می‌شود.

در آوریل گذشته نیز سینوپک اولین شرکت آسیایی شد که ۵ درصد سهام پروژه توسعه میدان گازی شمال شرقی (پارس جنوبی) را خرید.

 

نرم افزار موبایل ایلنا

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.