تجربه عملی حذف دلار از مبادلات غیرتجاری در اربعین امسال

0

به گزارش ایمنا و به نقل از بانک مرکزی، محمدرضا فرزین در پیامی اظهار کرد: خدمات ارز اربعین در سال جاری با چند تفاوت اساسی با سال‌های قبل توسط شبکه بانکی کشور انجام گرفت.

وی عرضه ارز اربعین توسط شش بانک بزرگ کشور در قالب ۱۷۹۰ شعبه شهری و روستایی را اقدامی مهم برشمرد و افزود: امسال برای نخستین‌بار، مراحل دریافت ارز اربعین، ساده‌تر شد و تلاش کردیم سهم بیشتری از خدمات توسط سامانه‌های غیرحضوری صورت پذیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: از ماه‌ها قبل، منابع دیناری عرضه ارز اربعین زائران ایرانی در بزرگ‌ترین گردهمایی جهان فراهم و برای نخستین بار نیز به جای ارزهای دلار و یورو، از ارز کشور مقصد استفاده شد.

فرزین افزود: مسئولان این بانک از ماه‌ها قبل، برآورد دقیقی از منابع دیناری مورد نیاز تا پایان سفر اربعین حسینی را پیش‌بینی کردند و با برنامه‌ریزی دقیق، خدمات عرضه ارز اربعین با نرخ یکسان و بدون هیچ کمبودی در تمام شعب و در طول روزهای هفته ارائه شد. در طول ایام اربعین حسینی نیز همه شاهد بودند که این اقدام هوشمندانه باعث کاهش نرخ دینار در بازار غیررسمی شد.

وی در ادامه تاکید کرد: الگوی به‌کار گرفته شده که خوشبختانه مورد رضایت زوار اربعین حسینی و مقامات مختلف کشور نیز قرار گرفت را می‌توان برای سایر کشورهای منطقه نیز به کار برد.

تعمیم تجربه رضایت‌بخش اربعین حسینی به سایر کشورهای منطقه

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: در حال حاضر معاملات کالایی کشورمان با سایر کشورها عموماً با ارزهای یورو، درهم، یوان، روبل، روپیه و دینار صورت می‌پذیرد، اما در خصوص معاملات سیاحتی و غیرتجاری، همچنان ارزهای غالب یورو و دلار است که تجربه عملی «حذف دلار از مبادلات غیر تجاری و سیاحتی» در ایام اربعین امسال برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد.

فرزین تصریح کرد: بر این اساس تعمیم تجربه رضایت‌بخش استفاده از ارز محلی در اربعین حسینی امسال به سایر کشورهای منطقه، موضوعی است که در حال بررسی کارشناسی و برنامه‌ریزی عملیاتی است و انشاالله به‌زودی شاهد اجرای آن خواهید بود.

وی همچنین با تشکر از رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی‌های به‌موقع عرضه ارز اربعین، اعلام کرد: رضایت زوار اربعین امسال سند افتخار بزرگی برای همکارانم در نظام بانکی کشور است و بر همین اساس، صمیمانه از زحمات و تلاش‌های تک‌تک آنها تشکر می‌کنم.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تقدیر از تلاش همه دست‌اندرکاران برگزاری اربعین حسینی تاکید کرد: از مدیریت مدبرانه همکاران ارزی بانک مرکزی و مدیران بانک‌های عامل فروش ارز، وزارت کشور سردار وحیدی و سردار میراحمدی ، ریاست ستاد اربعین نیز کمال تشکر را دارم.

[انتهای پیام]

منبع: ایمنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.